Ahmet Nesin's Blog

Ocak 3, 2012

TOP ATIŞIYLA UYARI OLUR MU ARINÇ?..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 11:37 am

TOP ATIŞIYLA UYARI OLUR MU ARINÇ?..

 

35 insan öldürüldü, hemen hemen aklı başında herkes çok üzüldü, çok şaşırdı ve gayet doğal olarak hem silahlı kuvvetlerden hem de hükümetten özür bekledi. Bir vatandaş olarak TSK’yı da çok sevebilirsiniz hükümeti de ama fanatik bağlılık bile bir yere gelir ve tıkanır, eleştirmeniz gerektiği anlar olur. İşte 35 kişinin öldürülmesi olayı böyle bir olay anıdır.

Kaç gündür tartışmaları, yazıları izliyorsunuz, bütün konu öldürülenlerin insan oldukları üzerinden değil PKK’li mi, kaçakçı mı olduğu üzerinden yapılıyor. Yani öldürülenler PKK’li olsaydı tartışmalar başka yöne gidecekti, bırakın üzülmeyi sevinenler olacaktı.

Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu bu konuda hükümetten özür beklerken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün bir açıklama yaptı. Bu tip açıklamaları bilerek mi hep Arınç’a bırakıyorlar yada kendisi mi hemen üstüne atlıyor bilmiyorum ama sıkıldıkça yada istedikçe ağlayan Arınç’a ters bir açıklamaydı dün geceki açıklama. Arınç açıklamasında “Başbakan’ın ve Genelkurmay Başkanı’nın bir görüşmesi oldu. Üzüntülüyüz. Ölenler sivil yurttaşlarımızdır. Ama bilelim ki olayın meydana geldiği bölge sınırötesi operasyonların yapıldığı, terörist grupların olduğu bölgedir. 50 kişiye yaklaşan bir gurubun düzenli gittiği yolunda istihbarat alınmış, farklı kanallardan teyit edilmiş. 4 saate yaklaşan bir görüntünün varlığı daha önce söylenmişti. Harekat konusunda talimat verilmiş. Canlıya karşı öncelikle teslim olması, mukavemet karşısında etkisiz hale getirilmesi durumu var. İşaret fişekleri ve top atışlarına rağmen grubun hareketi neticesinde bombalama yapılmıştır. Şüphesiz böyle bir olay üzerine en acımasız yargı olayın kasıtlı yapıldığına yöneliktir. Hükümetimiz, Silahlı Kuvvetler ve güvenlik güçleri böylesi bir eylemi yapmazlar.” dedi.

Burada benim aklıma takılan çok önemli bir durum var: “Canlıya karşı öncelikle teslim olması, mukavemet karşısında etkisiz hale getirilmesi durumu var. İşaret fişekleri ve top atışlarına rağmen grubun hareketi neticesinde bombalama yapılmıştır.” Diyelim ki ben art niyetliyim ve bildiğiniz gibi bu hükümetten nefret ediyorum, siz ne düşünürsünüz bu açıklama karşısında, top atışıyla uyarı ikazı mı olur, benim bildiğim top atışı öldürmek için yapılır, uyarmak için yapılmaz.

Ama Arınç mantığıyla düşünüp önce işaret fişeği göndermişler de diyebilirsiniz… İşaret fişeğinin amacı yardım istemek içindir, mağdur durumdaysanız nerede olduğunuzu onunla belli edersiniz. Benim küçücük sandalımda var bir tane, balığa çıktığımda sis yada fırtınaya yakalanırsam nerede olduğumu belirtmek için aldım. Yoksa onu başka bir kayığın nerede olduğunu belirtmek için kullanamam. Mantıken de kullanamam, zaten sis ve fırtına varsa ben başkasını da göremem ve derdim sadece kendimle olur öncelikli olarak.

Eğer bunun dışında işaret fişeği atıyorsanız karada bu grubu izleyen bir karşı grup vardır ve yerleri belli olsun ve teslim alınsın diye yapılır. Çünkü bu fişek ortalığı tahmininizden çok aydınlatır, eğer gizleniyorsanız kabak çiçeği gibi ortaya çıkarsınız. Bu olmadığına göre bu işaret fişeğinin tek bir amacı vardır, oradaki insanları görmek ve top atışıyla öldürmek. Yukarıdan da sizi insansız uçak izliyor ve hâlâ hareket var diye rapor veriyorsa savaş uçaklarıyla öldürürsünüz.

Esasında dünkü basın toplantısında Bülent Arınç –hem de ağlamadan- 35 kişiyi adım adım nasıl öldürdüklerini açıklıyor. Açıklama o yüzden vahşet kokuyor ve iğrenç. Arınç açıklamasının devamında “İşaret fişekleri, top atışlarına rağmen yoluna devam eden bir grup var. ‘Biz terörist değiliz’ diye birilerine ulaşmasını bekleyebilirdik…” diyor.

Ne diyeceğimi şaşırdım gerçekten, siz top ateşi açacaksınız, o 13-15 yaşınadki çocuklar da size telefon açıp “Bilo abey, yanış yapisiz, biz PKK’li değilih, kaçahçıyıh… Kesin şu top atışını, maç mı yapıyıh…” diyecek. Onu bunu bilmem ama Bülent Arınç, top atışını değil ama arkanda kesekağıdı patlatsam, başbakanın ipin ucunu gevşetmeden altına sıçarsın gibi geliyor bana…

 

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: