Ahmet Nesin's Blog

Ocak 7, 2012

ERDOĞAN YATAKLIKTAN YARGILANABİLİR!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:40 am

ERDOĞAN YATAKLIKTAN YARGILANABİLİR!..

Hangi gazeteyi açsam, hangi kanalı izlesem aynı başlık: “İlk kez genelkurmay başkanı tutuklandı…” Ya bu gazeteler geçmişi takip etmiyorlar ve bilmiyorlar yada günün sansasyonel haberi diye böyle vermek istiyorlar. 27 Mayıs 1960 darbesiyle beraber zamanın genelkurmay başkanı Rüştü Erdelhun da apoletleri sökülerek tutuklandı. Bu iki açıdan önemlidir; birincisi darbeciler kendilerinden yana olmayan bir genelkurmay başkanını tutuklayabilirler, ikincisi de son zamanlarda çok konuşulan darbenin gerçekleşmesi için genelkurmay başkanı şart değildir. Yani 4 kuvvet komutanı istedi de genel kurmay başkanı istemediği için engellenmemiştir on darbe girişimi yada girişimleri, ABD ve sermaye istemediği için olmamıştır.

27 Mayıs darbesinin bu özelliği darbenin emir komuta zincirinde yapılmamış olmasıdır, yani geçen gece TV programında Nazlı Ilıcak’ın dediği gibi Ergenekon davasındaki kimi subaylar emir komuta zincirinden dolayı yargılanmayacaklar, mahkeme sonucu suçları kanıtlanırsa emir komuta zinciri hafifletici neden olmamalı. Nazlı Ilıcak darbe olarak 27 Mayıs ve 12 Eylül’ü görüyor, ona göre 12 Mart darbe değil. Nedeni bana göre çok enteresan, dikkat ederseniz 12 Mart darbesinde yargılanan, asılan yada öldürülen sağcı yada ülkücü yoktur. O zaman da Nazlı Ilıcak’a göre bu darbe değil uyarıdır. Nasıl bir uyarıysa onlarca cinayet ve idam var. Mahir Çayanların yada Sinan Cemgillerin öldürülmesi Uludere’den farklı mıdır? Balık hafızalarını biraz çalıştırsalar keşke…

Bugünlere baktığımızda kaç tane darbe davası olduğunu bir çırpıda sayacak milletvekili yada gazeteci olduğunu sanmam. Bana ilginç gelen 12 Eylül gibi olmuş ve ortalığı kasıp kavurmuş davanın sadece Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya açılmış olması. Diyelim ki diğer konsey üyeleri öldüğünden yoklar dosyada, peki ölmeyen ama davadan sorumlu başka kimse yok mu, bu darbe sadece konsey üyeleri tarafından mı yapıldı. Daha da komiği 12 Eylül davasının iddianamesi sadece 80 sayfa, oysa sadece Kenan Evren’in darbe anıları bile iddianameden daha kalın. Sevgili Ahmet Şık ve Nedim Şener tahliye olduklarında çok kızdıracağım, iddianameleri daha kalın, demek ki daha tehlikeliler… Bir de 12 Eylül darbesini 5 kişi yapmış, oysa yapılamayan darbelerdeki tutuklu gazeteci sayısı bile daha fazla.

2 gün önce eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ tutuklandı. Başbuğ ve onun gibilerin yargılanması gayet doğal ve önemli ama kaçma olasılığı olmayanların ve delilleri toplanmış davaların sanıklarının tutuklanmasını doğru bulmuyorum.

Benim aklımı karıştıran başka bişey var o da İlker Başbuğ’un neredeyse başından beri darbe girişiminin içinde olduğu iddiası ve buna karşın AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından genelkurmay başkanı yapılması. Başbuğ 2008 yılında genelkurmay başkanı yapılıyor, andıçın oluşum tarihi 2009 ve Başbuğ’un emeklilik tarihi 2010.

Erdoğan ve hükümet Başbuğ’un bu işlerin içinde olup olmadığını bilmiyor muydu? Bence bal gibi biliyordu, biliyordu da neden görevden almadı? İşte kafama takılan soru bu, hükümetin Başbuğ’u görevden alması için dava açılması gerekmiyordu ki, kendisine karşı darbe girişiminde bulunacağına inandığı birini dava olmadan da görevden alabilirdi ve alması da gerekiyordu. Almadığına göre Erdoğan kendisine karşı suç işlediğine inandığı kişiyi yerinde bırakarak, görmezden gelerek yataklık yapmış olmuyor mu? Bence bu konuda CHP’yi bilmem ama BDP başbakan hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

Ne kadar doğru bilemem ama geçen gün bişey okudum. Kürt bir amcayı “Örgüte yardım ve yataklıktan” içeri almışlar, o da ifadesinde “Vallahi evime geldiler, çok kötü durumdaydılar, onlara yemek verdim ama gece yatmadılar, o yüzden yataklık yapmamışem…” demiş Bence İlker Başbuğ da Erdoğan’ın evinde kalmamıştır… O yüzden yardım olabilir de yataklık yok…

2 Yorum »

  1. Eğer onlar yarg lan p cezaland r l rsa 12 Eylül, 12 Mart ve 1961 darbelerinin yarg lanmas n n nü a l r.

    Yorum tarafından Zoe Edwards morona — Ocak 31, 2012 @ 7:30 am

  2. bence yataklık yoktur..:))))

    Yorum tarafından Elif Eylül Aybasoglu — Nisan 9, 2012 @ 1:00 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: