Ahmet Nesin's Blog

Şubat 2, 2012

ÇOCUK DİNSİZ DOĞAR ERDOĞAN!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:20 am

ÇOCUK DİNSİZ DOĞAR ERDOĞAN!..

 

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan demokrat olmak için elinden geleni yapıyor da ben ve benim gibiler anlamakta zorlanıyor. Esasında Salı günleri parti başkanlarının grup toplantılarında yaptıkları konuşmaları kitaplaştırsam oldukça zengin bir kitap çıkar sanırım. Esasında bu toplantılar yıllar önce 15 dakikadan fazla uzayan Denizli- Fenerbahçe maçına benzetiyorum. Son maçtı ve bu uzatmayla Fenerbahçe şampiyonluğu Galatasaray’a kaptırmıştı. Bu maçla ilgili Denizli ve Galatasaray hakkında soruşturma açılmayınca ben bugünkü Fenerbahçe şike olaylarına inanmıyorum. Daha doğrusu tek taraflı yapıldığına inanıyorum.

Neyse konumuz şike değil, Salı grup toplantılarıyla bu maçın bağını kurma nedenim, birileri skor bekler gibi birbirlerinin konuşmalarının zamanlamasını yapıp daha çok Erdoğan’dan sonra konuşuyorlar. O zaman da grup toplantısı sanki aynı TV kanalında konuşuyor gibi oluyor.

Erdoğan önceki gün “Önce şu kulakların duymaya alışsın… Benim ifademde dindarlar, dinsizler diye bir ifade yok. Dindar bir gençlik yetiştirme var. Bunu yine söylüyorum, bunun arkasındayım. Sayın Kılıçdaroğlu, sen bizden, muhafazakar demokrat parti kimliği sahibi AK Parti’den, ateist bir nesil yetiştirmemizi mi diye geçiştirir amacımız yok. Biz muhafazakar ve demokrat, milletinin, vatanının değerlerine, ilkelerine, tarihten gelen ilkelerine sahip çıkan bir nesil yetiştireceğiz. Bunun için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bırakın hükümet olarak parti olarak bile dindar bir gençlik yetiştirme hakkı demokratik bir hak değildir ve bence suçtur. Aileler çocuklarını istedikleri gibi yetiştirebilirler –Ki bence onun bile bir sınırı vardır, faşist yada hırsız çocuk yetiştirme suç olmalıdır- ama bunu hükümet yapamaz. Hükümet bunu yaptığında dini devlet işlerine sonuna kadar bulaştırmış olur ki bu da zaten olduğunu söyledikleri yada sandığımız laisizme aykırıdır.

İkinci konu dindar çocuk yetiştirmemenin karşılığı ateist çocuk yetiştirmek değildir. Çünkü ateizm yetiştirmekle olacak bişey değildir, hangi bölge yada ülkede doğarsanız doğun ilk olarak ateist doğarsınız. Çocuk dinsiz doğar, dini bilgileri çocuklara bizler veririz. Bunu yapmak için çok zorlanmayız esasında, çocuk doğduğunda “Maşallah”la başlarız, hastalandığında “Allah şifa versin”le devam eder (Ki çocuk korunmadığı için hastalanır) sınava gireceğinde “İnşallah”la okula gönderir, sevdiğini “Allahın izni”yle ister, iki taraftan biri zenginse “Allah bozmasın”la dua eder, sevmediğimiz gelin yada damadı “Allahın belası” diye tanımlar, trafikten gelecek kazaları “Allah korusun” diye geçiştirir, kıskançlıklarımızı “Allahın sopası yok ki”yle savuşturur, akraba evliliğinden dolayı sakat doğan çocuklarımızı “Allahın yazgısı” diye salaklığımızı görmezlikten gelir, başımıza gelebilecek olası bir felaketi –mesela AKP’nin tekrar tek başına iktidarı gibi- “Allah yazdıysa bozsun” diyerek siyaset yapar, hırsız siyasetçiler için “Çalıyor ama Allah için iyi çalı(şı)yor” der çocuğu allak bullak ederiz.

Bugünlerde dünya nüfusunun yüzde 15’ine yakını ateist, yüzde 19’u da Müslüman. İnançları sıraladığımızda bugün üçüncü sırada ateizm. Esasında ikinci sırada bana göre, bunun detaylarını da yarınki yazımda yazacağım. Ateistler 2007’lere göre Mormonların 58 katı, Yahudilerin 41 katı, Sihlerin 35 katı ve Budistlerin de 2 katı bir sayıdalar.

Ateistlerin en büyük özelliği “Yeni bir ateist yetiştirelim” diye dertlerinin olmamasıdır. Yukarıda yazdığım deyim yada söylenişlerin hiçbiri onlar için geçerli değildir, “Ateistin izniyle” bişey olmaz, “Ateist yazdıysa bozsun” denmez, yani inançsız inancımızı dakika başı insanlara yada çocuklara zikretmeyiz.

Erdoğan’ın bu demeci bence suç taşıyor, şeriatı getirmenin yolunu açıyor ve temelini kuruyor. Bunu araştıracak savcı var mı bilemem ama hiç umudum yok.

Yarına daha inançlı toplumlarla ateistlerin daha yüksek olduğu ülkelerin karşılaştırmasını yapacağım.

 

 

 

16 Yorum »

 1. Allah korusun okudum diye ateist olmam inşallah…)))

  Yorum tarafından Güngör Yıldırım — Şubat 2, 2012 @ 9:35 am

 2. Din inancına yapılan ekonomik ve emek çabalarının miktarının büyüklüğü düşünüldüğnde, bu miktarın bindebirinin ateizm ya da sosyalizmin propagandasına yapılacağını varsaydığımızda, sonucu merak ediyorum.

  Kişisel düşüncem şudur: İçeriği başka bir konu ama, yüksek miktarda para ve çaba sonucunda ancak ayakta tutulabilen bir inancın ya da ideolojinin insana yararlılığından şüphe etmek gerekir, Tarihe baktığımızda, egemen sınıfın sopası olarak beslenen inanç ve ideolojinin, “mekanik güç bakımınfan” hiç aşınmadığını görüyoruz.

  Yorum tarafından zihni — Şubat 2, 2012 @ 10:30 am

 3. Sayin Nesin,
  Paul Auster ve RTE arasinda gecen diyalogu(!) birkac cumleyle yorumlamaniz mumkun mudur?
  Ya da bir yazinizi buna ayirabilir misiniz?
  Saygilar

  Yorum tarafından honolululu — Şubat 2, 2012 @ 1:27 pm

 4. hükümetlerin en büyük hatası Atatürkün ataistliğini saklamak öğretmemek oldu.

  Yorum tarafından omer — Şubat 2, 2012 @ 7:01 pm

  • oha!

   Yorum tarafından su_berksoy — Şubat 3, 2012 @ 1:37 am

 5. alıntının bir kısmı kaynamış “..ateist bir nesil yetiştirmemizi mi bekliyorsun? O belki senin işin olabilir, senin amacın olabilir. Ama bizim böyle bir amacımız yok. Biz..” falan. belirteyim dedim.

  Yorum tarafından Sadun Kal — Şubat 2, 2012 @ 9:42 pm

  • şu laflara bak…resmen insanları kışkırtıyor….dinsizlikle damgalıyor….adeta bir it..hatta o bile değil.

   Yorum tarafından su_berksoy — Şubat 3, 2012 @ 1:46 am

 6. yani şu salağın açıklamasına karşılık nasıl oldu da sövmeden,çemkirmeden bir yazı yazdın gerçekten anlamadım…bu konuyu ben ele alsam üstüne emin ol bir de hapse girerdim…o yüzden sabrına hayran kaldım diyebilirim…

  bu ülkedeki salak insanlar hiç bir zaman ”dinin insanın özeli olduğunu,her yere karışmaması gerektiğini,nüfus kağıdının arkasında din ibaresinin bulunmasındaki saçmalığı” anlamadılar…Ama buna karşılık seks yapmanın cinselliğin hep özel olduğunu savundular…din ve seks aynı derece de mahremiyet içerir bence!!! Bunu anlayabilselerdi zaten şimdiye kadar afedersiniz ama am beyinli değil insan beyinli bireyler yetişirdi…

  ben ateist değilim…ama tayyip gibi de çakma,sahte müslüman değilim…

  yazı keşke daha detaylı olsaydı…her şeye olmasa da çoğu şeye katılıyorum…çocuk dinsiz doğar evet…ve dünya kendi inancını çocuğuna zorla kabul ettirmeye çalışan insanlarla doludur =)

  Yorum tarafından su_berksoy — Şubat 3, 2012 @ 1:44 am

  • Kendi inancını başakalarının inancı ile, yada inançsızlığını başkalarının inançlarıyla kıyaslayanları aptalca buluyorum, onun için sayın Nesin ve siz yorumcu Berksoy olarak bu aptallığın içine dahilsiniz. İnanmıyorsanız başakalarının inançlarından size ne? Herkes sizin gibi mi inanmak zorunda. Kalemi her elinize aldığınızda inançlı insanlara küfreder gibi yazmak zorunda mı hissediyorsunuz? zavallı Nesin ve Zavallı yorumcu Berksoy

   Yorum tarafından Yucel Başaran — Şubat 3, 2012 @ 7:47 pm

   • Sayin Yucel,
    Aslinda boyle bir yoruma cevap bile vermemek gerekir ama… Bak ne guzel belirtmissiniz “Kendi inancını başakalarının inancı ile, yada inançsızlığını başkalarının inançlarıyla kıyaslayanları aptalca buluyorum,…” diye. Bunu yapan zaten Sayin Nesin’in yazisinin baskahramanidir(!). Kendiniz ile celisiyorsunuz. Ayrica yine yorumunzda “Herkes sizin gibi mi inanmak zorunda.” cumlesini aslinda sorusunu size yoneltmek isterim, herkes sizin gibi mi dusunmek zorunda? Burada kim “zavalli” ?!

    Yorum tarafından honolululu — Şubat 3, 2012 @ 11:08 pm

 7. bu arada bende beklerim… http://iblisinyavrusu.wordpress.com/

  Yorum tarafından su_berksoy — Şubat 3, 2012 @ 1:45 am

 8. Sayın Nesin siz gerçekten ateizm ne demek bilmiyorsunuz.
  Vikipedi den alıntıdır : “Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançların reddedilmesi ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünce akımıdır.
  Ateistler; bazen “tanrıtanımaz” kelimesiyle anılsalar da, bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir.
  Ateizm sıklıkla “dinsizlik” ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı uzakdoğu dinlerinde de ‘yaratıcı’ anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz.[2] Bu yönüyle ateizm ile dinsizlik birebir örtüşmez. Deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür. Ateizm, yaratıcı ve müdaheleci bir tanrıyı kabul eden teizm ile yaratıcı ancak müdahaleci olmayan bir tanrıyı kabul eden deizmden temelde ayrılır. Ayrıca, tanrının varlığı ve yokluğu konusundaki soruları “cevapsız” veya “cevaplandırılamaz” diyerek cevapsız bırakan Agnostizmden de ayrılır.” diyor.
  merak ediyorum yeni doğmuş bir çocuk nasıl ateist doğar?? o çocuk başkalarına muhtaçken ve konuşamazken herşeyi yepyeni ve sıfırdan başlıyorken nasıl ateist olur ???? demekki ateizm bellibir yaşa ve olgunluğq gelindiğinde anlaşılabilen ve benimsenebilen bir olgudur. bu da demek oluyor ki çocuk doğduğunda ateist değildir. yeni doğmuş bir bebeğin dini yerine ona güzel bir gelecek nasıl hazırlanır bunu düşünün bence.

  Yorum tarafından meryem — Şubat 4, 2012 @ 11:38 am

  • vikipediyi mikipediyi boşverin, aklınızı kullanın: a-teist, kelimeye dikkat ederseniz, teist olmayandır.. a-normal gibi düşünün… o açıdan taş toprak da ateisttir su da güneş de ve dine kendini pek kaptırmamış tüm hayvanlar da…

   Yorum tarafından Sadun Kal — Şubat 5, 2012 @ 12:58 am

   • agnostikler de ateisttir demek oluyor bu tanımla tabii, ki bence daha sade ve sağlıklı bir perspektif. gereksiz tartışmaları azaltıyor.

    Yorum tarafından Sadun Kal — Şubat 5, 2012 @ 1:11 am

  • Sayin Meryem hanim,

   eminim sayin Nesin Ateizmin ne oldugunu en ince ayrintisina kadar biliyordur. Zaten O “her yeni dogan cocugun, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları redettigini ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünceyi savundugunu idda etmiyor! Sadece her yeni dogan cocugun dinsiz oldugunu söylüyor, ki bu dogrudur. Cocuklari yetistirirken bizler dinini secer ve onu bu inanca göre büyütürüz. izin anlayacaginiz, yani cok basit bir sekilde anlatmaya calisayim. Mesela ben simdi Hindistandan Hindu bir anne babadan dogma bir bebegi evlatlik alsam, o bebek Hindu degildir elbette dinsizdir. Ben onu Islam dinine göre yetistirirsem müslüman olur. Kapish ? 😀

   Yorum tarafından Hatce — Kasım 30, 2012 @ 6:22 pm

 9. Teistler,Ateistler,Deistler,Panteistler,Pan-enteistler ve Biz İslami İmanlılar….

  Buyrun okuyun….

  http://yclb.wordpress.com/2012/02/08/teistlerateistlerdeistlerpanteistlerpan-enteistler-ve-biz-islami-imanlilar/

  Yorum tarafından Yucel Başaran — Şubat 8, 2012 @ 2:35 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: