Ahmet Nesin's Blog

Mart 28, 2012

MUHALEFETLERİ KARIŞTIRMIŞSIN MURAT BELGE…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:49 am

MUHALEFETLERİ KARIŞTIRMIŞSIN MURAT BELGE…

Muhalefete “Neden muhalefet yapıyorsun?..” denilen tek ülke sanırım Türkiye.  İş bununla da kalmıyor, muhalefete “Yeteri kadar muhalefet yapamıyorsun!..” diyen de bu ülkenin insanları.

Size iki örnek vereyim, “Ben CHP gibi bir muhalefet partisinden çok memnunum çünkü muhalefet yapamıyor…” diyen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bunun yanında AKP’yi destekleyen Taraf Gazetesi yazarı Murat Belge de geçen günkü yazısında “AKP iktidarı ele geçirdiğinden beri CHP’nin tek politikası onun her yaptığına karşı çıkmak oldu.” diye yazmış.

Bu ülke bu ikisi dışında bir ilk’i daha yaşadı yada yaşatıyor, muhalefet olması gereken ve kendisini hâlâ sol olarak benimseyen ve anlatan kimi yazarımsılar da iktidarı destekliyor. Dünyada kendisine sol, demokrat yada sosyalist diyen aydınların sağcı ve dinci bir iktidarı desteklediği sanırım tek ülke de Türkiye, iktidarı eleştirmesi gerekirken muhalefeti eleştiren sosyalistler de sadece bizde bulunur sanırım.

Gelelim Murat Belge’nin muhalefeti eleştirme gerekçesine, Belge bundan sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine kafayı takmış ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarı başkanlık sistemiyle cumhurbaşkanı olup olamayacağını irdeliyor. Murat Belge yazısında “Bugün Mehmet Baransu “AK Parti’nin 2014 Planı” başlıklı bir yazı yazmış. Sonuna doğru, “2014 çalışmaları şimdiden başlamış gibi görünüyor” demiş. Eh, zamanıdır yani. 2014’e bir şey kalmadı. Bunun epeydir başladığını, ama oldukça kapalı bir biçimde yürütüldüğünü tahmin ediyorum. Tabii birden fazla “plan” olması da çok kuvvetli bir ihtimal. Geçenlerde AKP’nin anayasa çalışmalarıyla ilgilenen kurmaylarından “başkanlık sistemi” arayışından vazgeçildiği açıklamasını işitince doğrusu bir şaşkınlık geçirdim. Çünkü çok sayıda belirsizliğin arasında en fazla kesin görünen şeyin, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi olduğunu düşünüyorum. Bu böyleyse, oraya yetkisiz ya da yeterince yetkili olmadan gitmek istemesi ihtimalinin pek zayıf olduğu kanısındayım. O halde niye bu sistemden vazgeçildi? “Muhalefet buna yanaşmıyor” diye açıklama yapıldı. Tamam da, muhalefet neye yanaşıyor? “Anayasa değişikliği” somutlaşıp daha elle tutulur hale geldikçe, şimdi pek gözönünde olmayan bir yığın anlaşmazlık çıkacaktır. AKP iktidarı ele geçirdiğinden beri CHP’nin tek politikası onun her yaptığına karşı çıkmak oldu. Bu, Baykal’dan Kılıçdaroğlu’na geçişte de değişmiş değil. Ufukta başka bir “CHP politikası” görünmüyor. MHP’nin durumu da bundan çok farklı sayılmaz.” diyor.

Bu yazının hangi bölümünü eleştireyim ben de şaşırdım. CHP’nin başkanlık yada yarı-başkanlık sistemine karşı çıkmasından daha doğal ne olabilir. CHP kendi gerekçelerini söyler ama benim anlamadığım konu başka.

Türkiye’nin ister sağcı ister sosyalist olsun en çok eleştirdiği dönem hangi dönemdir, “Tek Şef” denilen Atatürk ve İsmet İnönü dönemidir. Getirilmek istenen başkanlık sistemi bundan farklı mıdır, bu sistem doğru bir sistemse yıllardır CHP’yi bu konuda eleştirmenin mantığı nedir? Kimse o döneme “Tek Parti” dönemi demesin, içinde bütün değişik siyasi görüşleri barındıran bir parti tek çatı altında toplansa da tek parti değildir.

Bugün kendisine demokrat diyen birisi oyların yüzde 60’ının sağcılara gittiği bir ülkede yarı başkanlık yada başkanlık sistemini destekler mi? Murat Belge hâlâ bir sosyalist -bana göre sorosyalist olarak-  yıllarca sürecek bir sağcı başkanlık sistemini hangi Marksist yada Althuser’ci mantığa dayandırarak destekliyor.

Ama ben yarı başkanlık yada başkanlık sistemine kimin karşı çıktığını söyleyeyim Murat Belge’ye, söyleyeyim ki muhalefetleri birbirine karıştırmasın yada esas muhalefeti bilmesine karşın ucuz gazetecilik ayaklarıyla CHP’nin üstüne atmasın. Bu sisteme karşı çıkan ve mecliste Erdoğan’ı desteklemeyecek kesim Fethullah Gülen ekibidir. Gülen bir sonraki seçimle AKP içindeki iki başlı yönetimi teke indirmek için kılıçlarını çekti. Erdoğan’ı sadec bir cumhurbaşkanı olarak gönderip AKP’ye tam hükmetmek varken hâlâ ona bağlı yarı başkanlık sistemini neden istesin ki Gülen. Sadece bununla kalsa iyi, bir de bundan sonraki seçimlerde 150 milletvekili isteyen Gülen ekibinin pazarlıkları var. Bunu da CHP önlemez değil mi Belge!.. Dersini iyi çalışmamışsın, otur 1…

1 Yorum »

  1. Murat Belge’yle ilgili en guzel tanmlamayi gecenlerde Sirri Sureyya yapti: “kendini komunist zannediyor…” Erdogan’in saglik durumu nedeniyle kendisine bicilen iki yillik omru dikkate aldigimizda 2014’teki Reis-i cumhurluk hesaplarinin ne kadar anlami kaliyor? Siyasal miras batida cok onemsenen ve her lderin arkasindan tartisilan bir olgu. Her lider gorevi bittiginde kendince bir “legacy” ile aniliyor. Arkasindaki oy potansiyeli dikkate alindiginda Erdogan’in siyasal bir miras icin normal kosullarda acelesi olmasa gerek. Ancak son zamanlardaki 4+4+4 konusunda “bu yasa oyle ya da boyle cikacak” diretmesi Erdogan icin bu konunun hem siyasal hem de dunyasal bir miras oldugu izlenimini guclendiriyor.

    Yorum tarafından Ilker Dinctug — Mart 29, 2012 @ 3:40 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: