Ahmet Nesin's Blog

Nisan 5, 2012

KUR’AN ONSEKİZ YAŞINDA OKUNMALI…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:13 am

KUR’AN ONSEKİZ YAŞINDA OKUNMALI…

 

İlk olarak Kur’an’ı din kitabı olarak görmesek, normal bir kitapmış gibi baksak ve bunu uzmanlarına sorsak, “Kur’an kaç yaşında okunmalı?” diye bir soru ortaya atsak nasıl bir yanıt çıkar acaba? Böyle söylediğime bakmayın, bunu yapmak neredeyse olanaksız, böyle bir soruyu tartışacak bir aydın yada TV programı olduğuna inanmıyorum. Diyelim ki birisi böyle bir programa niyetlendi, tartışacak kaç kişi çıkar gerçekten merak ediyorum.

Bu tartışmayı ortaya atmamım o kadar çok nedeni var ki ama birincil sorun öztürkçe  Kur’an olmaması. Bırakın 10 yaşında bir çocuğun anlamasını ciddi osmanlıca bilmeyenlerin kolay anlayacağı bir kitap değil Kur’an. 10 yaşında bir çocuğa Karl Marx’ın kitabını okutmak neyse Kur’an’ı okutmak da aynı görünüyor bana, o yaşta algılayacağı bişey değil çünkü…

Bu yazıyı okurken 10 yaşındaki çocuğunuzla empati yapmaya kalkmayın, kendi 10 yaşındaki halinizi düşünün. Size bikaç ayetten örnek vereceğim ve kendi kafama göre çocukların bunu nasıl algılayacağını anlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

İsrâ Sûresi 33. Ayet: Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine yetki vermişizdir. Ancak o da (kısas yoluyla) öldürmede meşru ölçüleri aşmasın. Çünkü kendisine yardım edilmiştir.

Çocuk 10 yaşında Allah’ın öldürme hakkını öğreniyor. Bu demektir ki Allah kendisini de heran öldürebilir, bu çocuk için ciddi bir korkudur. Allah’a göre öldürülmesi haram kişiler varsa öldürülmesi helal olan kişiler de olmalı. Ama en önemlisi haksız yere öldürülen kişinin velisine verilen öldürme yetkisi ve hakkı. Allah böyle bir durumda yardımcıdır yani öldürmek yargılanamaz.

İsrâ Sûresi 103. Ayet: Bunun üzerine Firavun (işkence etmek ve öldürmek suretiyle) o yerden onların kökünü kazımak istedi. Biz de onu ve beraberindekileri hep birden suda boğduk.

O yaşta çocuğa Firavun’u anlatacaksınız, işkence ve öldürmeyi sorgulayacak ve bu kişilerin sonuçta kendi dininden olmadığını öğrenecek. Ama en büyük felaket insanların suda boğularak öldürüldüğünü öğrenip bunun doğru olduğunu anlamaya çalışacak.

Nisâ Sûresi 89. Ayet: Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı.

Burada “Onlar” denilen kişiler Müslüman olmayanlar. Dost edinmeyi bırakın öldürmeniz emrediliyor. Kime, 10 yaşında Kur’an’ı öğreteceğimiz çocuklarımıza.

Nisâ Sûresi 34. Ayet: Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

Bu ayeti okuyan 10 yaşındaki erkek çocukları kendilerini “Efendi” olarak görecekler ve kız arkadaşlarına bakış açısı değişecek. Hatta onları sınıfta dövdüklerinde cezalandırılmayacaklarına inanacaklar. Bundan dolayı öğretmenlerinden azar bile işitemezler çünkü onlara öğretilen bu. Kızlar da iyi olabilmenin tek yolunun erkeğe itaat olduğuna inanacak ve arasıra dayak yemeyi göze alacak.

Nisâ Sûresi 6. Ayet: Yetimleri deneyin. Evlenme çağına (büluğa) erdiklerinde, eğer reşid olduklarını görürseniz, mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (ve mallarını geri alacaklar) diye israf ederek ve aceleye getirerek mallarını yemeyin. (Velilerden) kim zengin ise (yetim malından yemeğe) tenezzül etmesin. Kim de fakir ise, aklın ve dinin gereklerine uygun bir biçimde (hizmetinin karşılığı kadar) yesin. Mallarını kendilerine geri verdiğiniz zaman da yanlarında şahit bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.

10 yaşındaki kız çocukları büluğa erdiklerinde yani ilk regl olduklarında –ki bunun kesin yaşı yoktur, istisna olsa bile 9-10 yaşlarında bile olabilir- evlendirilmelerinin bir Allah emri olduğuna inandırılacaklar.

Ahzâb Sûresi 52. Ayet: Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile, başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helal değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah her şeyi gözetleyendir.

10 yaşındaki erkek çocuğu burada isterse yada maddi koşulları izin verirse birden fazla kadınla evleneceğini öğrenecek. Kız için durum daha da vahim, heran kuma olabileceğini öğrenecek.

Bunlar gibi onlarca örnek verebilirim. Ben ortaya bir tez atıyorum, hiç umudum olmasa da belki tartılır. 10 yaşında bir çocuk Kur’an’ı Kerim’i okumalı mı? Bunu ulemalar yada ateistler tartışmamalı, psikologlar tartışmalı. Bana göre yazdığım 6 ayet bile bir çocuğu allak bullak eder. Devamlı yaşayacağı cehennem korkusunu yazmıyorum bile. Kur’an’da cehennem cennetten fazla yer alıyor çünkü Kur’an’a göre cennete gitmek neredeyse olanaksız. 10 yaşındaki çocuğunuz bunları öğrendiğinde ve o yaşta inandığında sizce nasıl bir yetişkin olacaktır? Bunun sonucunu iyice düşünmek gerekir gibi geliyor bana…

 

 

 

 

 

10 Yorum »

 1. Bu icerikle aslinda kucuklere zararli yayin kapsamina sokulup posette satilmasi ve satin alandan yasini ibraz etmesini istemek gerek ama okullara sokulmasin yeter. Hangi memleketten bahsettigimizi dusunununce insanin gulesi geliyor ama 10 yil once kahvehanelerde sigara icmenin yasaklanabilecegini de pek aklimiz kesmiyordu.

  Yorum tarafından Ilker Dinctug — Nisan 5, 2012 @ 3:15 pm

 2. yine çok çok güzel anlamlı bir yazı ele almışsınız. Emeğinize sağlık

  Yorum tarafından AYSİN BOZ — Nisan 6, 2012 @ 8:22 am

 3. Güzel bir konuya değinmişsiniz, fakat öldürme hakkı gibi unsurlar 10 yaşındaki çocuğun pisikolojisi için iyi değilde, büyükler için çok mu iyi Ahmet bey?

  Yorum tarafından İbrahim Baylan — Nisan 6, 2012 @ 9:43 am

 4. Şu çocukları yanlış tanıyıp, gelişmesini ve beynini ertelemekten vazgeçin. Farkedin. Gerçeği farkediin. İnsanı farkedin. Hala Din’lerin, inançların uykusundasınız, uyanın. 5 yaşında bir çocuk, bestede yapar, keşifte yapar, sekste yapar, çocukta yapar, kariyerde yapar. Çocuk psikoloji deyiminden vazgeçin. 18 ergenllikmiş, bilmem neymiş. Yok öyle bir şey.

  Yorum tarafından eded — Nisan 8, 2012 @ 5:18 am

  • Sözlerinize Katılıyorum, Keşke Benim Zamanımda Da Olsa İdi Bu Ders te öğrenebilseydik.

   Yorum tarafından Erdinç AKSOY — Nisan 11, 2012 @ 7:55 pm

 5. yukarda dikkat çektiğiniz hususlarda yüzde yüz haklısınız,ancak okullarda öğretilecek olan bu konular değil sadece kuranı arapçasından türkçe-latince harflere çevirmek hepsi bu… keşke 18 den sonra hatta 21 den sonra Kuran da yazılanları şöyle etraflıca tartışabilsek işte o zaman süper felsefe ve matematik dehaları yetiştiririz. ben şahsen çocuğuma bu eğitimi uygulayacağım. Gelecekte çok umutluyum.Bu millet gittikçe şehir kültürüne adapte oluyor ve hayatındaki tabular azalıyor.umut kaynağım bu gözlemlerim çokçok selamlarrr

  Yorum tarafından GÖKALP ENTEMİZ — Nisan 13, 2012 @ 6:07 pm

  • Kur’an’ın orjinali latinceye çevrilerek okunamaz. Sağlıklı olmaz. Çünkü Kur’an’da eşseslendirme bozukluğu var. Orjinalin kendisini bizzat okutmalısınız. Ki hem Kur’an daha iyi anlaşılsın, hemde daha iyi tartışılsın.

   Yorum tarafından eded — Nisan 20, 2012 @ 7:39 am

 6. cok klasik olacak ama kuran’u turkce olarak okumak, ateist olmak icin ya da en azindan musluman olmamak icin yetiyor da artiyor bile.

  Yorum tarafından peyami — Mayıs 16, 2012 @ 3:46 am

 7. evet cehennemden korksun ve ayetlerde cehenneme gitmemek için ne yapmamız gerektiğini açıklayan allahın yolundan yürüsün..yemişim pisikolojisini..cehenneme düzgün pisikoljiylemi yolluycaz çocugu kuran okutmayıp..saçmalık yazdıklarınız…ayrıca o ayetlerden o yorumları sadece siz cıkarırsınız çünkü dağarcığınız ve bakış acınız yani bilginiz çok kısıtlı olduğu için anlatılmak isteneni anlamıyorsunuz..yani tek bir ayetten yorum değil tüm kuranı yazıldığı devirin şartlarını şimdiki devrin şartlarını yani uzun hikaye siz zor anlarsınız bu kafayla..alahın kitabını çocuk okumayı öğrendiği anda okuyabilir herşeyi anlayamacağı aşikardır ancak onlara anlam olarak anlamada ebeveynleri olarak yardım ettiğiniz sürece o çocuktan hertürlü güzelliği bekleyebilirsiniz..saygılar

  Yorum tarafından türker toker — Eylül 3, 2012 @ 2:14 pm

 8. Bu açıdan hiç bakmamıştım… Yukarıda da bahsedilmiş tam Türkçe ye çevrilemiyor diye de bu hiçbir dil için geçerli değildir ki zaten hiçbir dil birbirine tam anlamıyla çevrilemez çünkü kelimeler evet var, ama kelimelere anlam yükleyen kültürdür. Farklı iki kültür varsa eğer birinden diğerine birçok kelime tam anlamıyla aktarılamaz. Dili ve kültürü öğrenmek gerekli anlamak ve yorum yapabilmek için bu seçim ise insana kararı verebileceği olgunluğa geldiği zaman seçenek olarak sunulmalı ve o dili öğrenip öğrenmemek onun için bir seçenek olmalı sadece. Eğitim programında ise bence kesinlikle yeri yok.

  Yorum tarafından mediassouris — Eylül 21, 2012 @ 10:35 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: