Ahmet Nesin's Blog

Nisan 11, 2012

12 EYLÜL DAVASINDA ÖNCE HALK YARGILANMALI…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:18 am

12 EYLÜL DAVASINDA ÖNCE HALK YARGILANMALI…

 

12 Eylül faşizmi yargılanıyor diye göbek atmak demokrasiden ne kadar anladığımızı yada demokrasiden ne beklediğimizi çok açık ortaya koyuyor. 12 Eylül davasının diğer darbe davalarından çok önemli bir farkı var, o da 12 darbesinin gerçekleştirilmiş olması ve bunun için kanıta gerek olmadığıdır. Yani bu davada Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya “Siz bu darbeyi gerçekleştirdiniz mi?..” diye bir soru sormayacak. O zaman bu davanın bence bitakım önşartları olmalı:

1-      Darbe yapmak bir suç olduğuna göre Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın rütbeleri sökülmeli,

2-      Darbeci oldukları kesinleşen bu 2 eski subayın maaşlarına el konulmalı, ben hâlâ niye darbeciye, arkadaşlarımı öldürtenlere maaş veriyorum ki,

3-      Darbe kurulduktan sonra kurulan hükümet üyeleri yargılanmalı,

4-      Darbe hükümetinin bakanlar kurulunun maaşları kesilmeli,

5-      Darbe sonrası kurulan “Danışma Meclisi” üyelerinin meclisten aldıkları emeklilik maaşları kesilmeli,

6-      “Danışma Meclisi”nde görev alanlar hâlâ milletvekiliyse istifa etmeliler,

7-      Darbeden sonra yargılanan ve idam edilen herkesin ailesine tazminat ödenmeli ve iade-i itibar uygulanmalı,

8-      Darbe dolayısıyla okuma haklarını kaybeden herkese af getirilmeli ve kaybettikleri ekonomik haklar sağlanmalı,

9-      Darbe dolayısıyla vatandaşlıktan atılanların vatandaşlık hakları geri verilmeli,

10-  Darbe girişimini destekleyen herkes (Başta o dönemin MHP’si olmak üzere, Fethullah Gülen, Nazlı Ilıcak gibi kişiler “Darbe tellalığı”ndan yargılanmalı,

11-  Darbeyi yapan 5’li konseyin ve onu destekleyen diğer komutanların maaşları kesilmeli ve yargılanmalı,

12-  Darbe döneminde görev yapan polis-asker-MİT ve doktor işkenceden dolayı meslekten ihraç edilmeli ve yargılanmalı,

13-   “Aydınlar Dilekçesi”ni imzalayan aydınlara “Vatan haini” dediği için Kenan Evren yargılanmalı, tabii o dönem Evren’e dava açmayanlar davacı olamamalı,

14-   Darbe hükümetine bakan olarak Sadık Şide’yi veren Türk-İş yargılanmalı,

15-   Darbeyi destekleyen TÜSİAD yargılanmalı,

16-   Darbe hükümetinin başbakan yardımcısı Turgut Özal’ı Türkiye’nin en demokratik başbakanı olarak lanse eden kasteciler yargılanmalı,

17-   İşkenceciler yargılanmalı,

Daha ne kadar çok şey sayabilirim yada benim usuma gelmeyenleri siz sayabilirsiniz. En önemlisi bugüne değin derin devleti yada gladio’yu destekleyen, para veren ABD yargılanmalı göstermelik de olsa.

Ama bunların ötesinde bişey var sanırım, 12 Eylül anayasasına % 92 oy veren bu halk yargılanmalı. Bugün “12 Eylül yargılansın mı?..” diye bir referandum yapılsa yine % 92 Yargılansın” çıkacağından adım gibi eminim. Evet, 12 Eylül faşizmi silahla geldi ama bu gelişi destekleyen kurumları ve en önemlisi halkı unutarak hiçbir yere varamazsınız. Aynı halk bugün de sivil darbeyi % 50’lerle desteklemiyor mu? Yukarıda saydıklarımın bence çok önemi yok esasında, önce halk yargılanmalı yada en önemlisi kendisini yargılamalı. En azından hakkında “Evrakta sahtekarlık, kalpazanlık” gibi davalar olan birisini parti başkanı seçtirmemeli, onun başbakanlığına itiraz etmeli. Bunlar olmadan bir davadan 2 asker yargılamışsın, sadece kendisini hâlâ solcu, demokrat, sosyalist ve devrimci sanan bugünün sivil darbe yalakası libre-el-al, sorosyalist eşhellektüelleri sevindirirsin. Çünkü % 92’yle Kenan Evren’e “Evet” diyen sen, % 92’yle yargılarken bu sivil darbeye de her an % 92 oy verebilirsin. % 92 + % 92 + % 92, bu artılar umarım size bişey anımsatır.

4 Yorum »

 1. 12 Eylülde yaşları tutmadığı halde yaşları büyültülerek idam edilen gençler vardı. Netekim Kenan Paşa yaşlı bir ihtiyarcık olduğundan dem vuruyor. Yargılamalara katılmıyor. O gencecik çocuklar için geçerli olan her şey bugün onun için de geçerli olmalı. Kenan Paşa ihtiyarsa, onlar da gençti, çocuktu daha…Evet, Kenan Paşa da aynen sizin gibi düşünüyor olmalı ki geçen gün kendisiyle yapılmış bir röportajda “Halkın gazına geldik. Bizi pohpohladılar. Bir mitingde hapishanelerin dolu olduğunu söylediğimde as as as as diye bağırdılar ben de o zaman “Asmayalım da besleyelim mi?” dedim diyerek o meşhur lafının da açılımını yapmıştır. Netekim “Asmayalım da besleyelim mi?!

  Yorum tarafından AYŞİN BOZ — Nisan 11, 2012 @ 8:39 pm

  • @AhmetNesin Oy veren halkın suçu ne? Kafana silah dayanmışken ne diyeceksin ki? Muhalefet olsun da nasıl olursa olsun!

   Yorum tarafından osman pirci — Nisan 12, 2012 @ 5:51 am

 2. “Our boys have done it!” diyerek ABD’ye telefon edenler hiç hatırlatılmamış!.. Bu ilginç gelir bana hep darbe tartışmaları yapılırken.
  Diğer yandan %92 ile ilgili görüşe az çok katılıyorum, arada %8’in de hatırlatılması gerekiyor; bir ülkede her zaman bulanık tarafa bakmamak gerekir!

  Yorum tarafından OnurEngin — Nisan 14, 2012 @ 12:18 pm

 3. Halk yargılansın evet doğru % 60’ı çıkaralım % 32 yargılansın. Aptalın cezai ehliyeti olmaz.

  Yorum tarafından eded — Mayıs 3, 2012 @ 5:53 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: