Ahmet Nesin's Blog

Nisan 12, 2012

TURGUT ÖZAL DÖNEMİ SİVİL DARBEDİR NAGEHAN ALÇI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 12:35 am

TURGUT ÖZAL DÖNEMİ SİVİL DARBEDİR NAGEHAN ALÇI!..

 

Dün gece otururken sonunda “Mazoşist” olduğuma karar verdim. Gecenin bir yarısı oturmuş Nagehan Alçı’yla Ahmet Kekeç’i izlerken yakaladım kendimi. Nasıl bu kadar cahilane konuşuyorlar anlamıyorum, daha doğrusu bunları TV kanallarına neden çıkartıyorlar anlamadığım o. Çok bilgili iki kişiden biri olan Ahmet Kekeç Suriye konusunu anlatırken “Suriye Osmanlı döneminden bizim eyaletimizdi…” dediğinde bu insanların ne gibi düşleri olduğunu düşündüm.

Meclis darbeleri araştıracakmış, sıra geldi onu tartışmaya. Nagehan Alçı’ya göre sol Muhsin Batur’a solcu diyormuş. Büyük bir olasılıkla Nagehan Alçı bırakın solun Muhsin Batur’u solcu sanmasını Ahmet Altan’ı, Murat Belge’yi, Oral Çalışlar’ı solcu sanıyordur. Çünkü bu yorumu yapan birisi sol’un ne olduğunu bilmiyordur. Nagehan Alçı’ya göre sol Turgut Özal dönemine de sivil darbe diyormuş.

İşte burada haklısın Nagehan Alçı, Turgut Özal dönemi askeri darbenin devamı sivil darbedir. Yazacaklarımı anlayacağını sanmıyorum ama ben yine de neden o dönemin sivil darbe olduğunu anlatmaya çalışayım sana.

Herşeyden önce 12 Eylül darbesinin en önemli gerekçelerinden biri 24 Ocak kararlarıdır. Sana kararları detaylı olarak anlatmayacağım ama bu kararların uygulanması için otoriter bir rejim gerekiyordu, bu kararların uygulanması için grevlerin, boykotların olmaması gerekiyordu. Böylece bu ortam oluşturuldu. 24 Ocak kararlarının mimarı Turgut Özal’dır Nagehan Alçı, yani darbenin baş mimarı odur.

Turgut Özal 12 Eylül faşizminin başbakan yardımcısıdır, bu darbeci olmak için yeterli midir sence? Hâlâ anlamadıysan sana o dönemin bir bilançosunu vereyim:

 

10000 kişi göz altına alındı

1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.

7 bin kişi için idam cezası istendi.

517 kişiye idam cezası verildi.

Haklarında idam cezası verilenlerden 50’si asıldı (26 siyasi suçlu, 23 adli suçlu, 1’i Asala militanı).

İdamları istenen 259 kişinin dosyası Meclis’e gönderildi.

71 bin kişi TCK’nin 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı.

98 bin 404 kişi örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı.

388 bin kişiye pasaport verilmedi.

30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.

14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti.

300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi.

937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı.

23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.

3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.

400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.

Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

31 gazeteci cezaevine girdi.

300 gazeteci saldırıya uğradı.

3 gazeteci silahla öldürüldü.

Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.

13 büyük gazete için 303 dava açıldı.

39 ton gazete ve dergi imha edildi.

Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

144 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

14 kişi açlık grevinde öldü.

16 kişi kaçarken vuruldu.

95 kişi çatışmada öldü.

73 kişiye doğal ölüm raporu verildi.

43 kişinin intihar ettiği bildirildi.

 

Turgut Özal bu dönemin sorumlusudur, sadece o dönemin değil, sonrasında da 12 Eylül faşizminin hiçbir yasasını değiştirmeden başbakanlık eden şahıstır. İstedikleri kadar Ahmet Altanlar, Cengiz Çandarlar hatta Çetin Altanlar onu demokrat sansınlar, Turgut Özal’ın 2 kişinin idam edilmesi için başbakan yardımcısı olarak verdiği imza bile tarihten hiç silinmeyecektir. Turgut Özal hükümeti askeri darbenin sivil devamıdır.

Bütün işler bir eşeğin başının altından çıkmış Nagehan Alçı, bunu biliyor muydun? Özal pilot olmak istemiş ama aynı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attan düşmesi gibi o da eşekten düşmüş ve bir kolu kısa kalmış. İşte bu eşek yüzünden Özal pilot yerine başımıza başbakan oldu.

Ne şans değil mi, Deniz Gezmişleri idam ettiren Süleyman Demirel Kırat’tan düştü, en çok faili meçhul cinayetlerin işlendiği dönemin başbakanı Tansu Çiller Kırat’tan düştü, 12 Eylül darbesinin mimarı Turgut Özal eşekten düştü, son sivil darbenin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan attan düştü. “Türkiye’de sağ iktidarlar, darbeler, atlar ve eşekler” diye bir kitap mı yazsam ne!..

8 Yorum »

 1. O kadın bu yazıyı belki okur ama, anlarmı bilemem, Che’ye yamyam, Mahir Çayan’a katil diyen, tarafsızlığını savunup sonrada Nazlı Ilıcak’ı 12 Eylül’ü savunmadı diye savunabilen.. cahilliğini ve sığlığını ne bilgisizliğine bağlayabiliyorum nede ona program yaptıranların bilgisizliğine, hele okuduğu okulu öğrendikten sonra çocuğum çıraklık okuluna gitse de olur

  Yorum tarafından zeynep dilek — Nisan 12, 2012 @ 12:49 am

 2. HER DÖNEMİN KENDİ SESİ OLUR YA NAGEHAN ALÇI DA BU DÖNEMİN BİLİRKİŞİSİ!, BU DÖNEMİN SESİ, AKIL ABİDESİ!!! BAZEN MERAK EDİP BEN DE ONLARIN PROGRAMLARINI İZLERDİM HEM DE SİNİRLERİMİN NE KADAR SAĞLAM OLDUĞUNU TEST ETMEK İÇİN:)

  Yorum tarafından AYSİN BOZ — Nisan 12, 2012 @ 8:00 am

 3. Nagehan Alçı bunları okuyup da ” hadi ya sahiden durum bu mu ? ” diyerek konuyu kavrayacak kadar zeki olmadığını artık hepimiz biliyoruz. O bir misyoner. Verilen görevi ablası Ilıcak gibi çok güzel yerine getiriyor…. Bu arada hocam bahsettiğiniz kitabı hemen yazın :)) Atlara , eşeklere daha fazla itibar artmadan .

  Yorum tarafından Nevriye Kurt — Nisan 12, 2012 @ 11:01 am

 4. Sn. Ahmet Nesin yazınız tam bir tarafgirlik ve çarpıtma örneği; ilk olarak darbelerden sonra Babakan olma olayına gelirsek bu işin ağa babası İsmet İnönü’dür siz bunu iyi bilirsiniz! Ayrıca Nihat Erim’i, Ecevet’i, Baykal’ı saymaya gerek yok sanırım. Hep 12 Eylül’den şikayet eden sol ve solcu geçinen çevre ve kurumlar 12 Eylül yargılanmaya başlayınca birden eteği tutuştu ve şaşırıp kaldı. Siz ne yaptınız 12 Eylül’cüleri yargılamak için yada ne gibi girişimlerde bulundunuz. Siz ve sizin gibi düşünenlerin durumunu Helsinki sendromu gayet açıklıyor. Siz bu yazınızda türlü tezat ve aşağılamalarda bulunmuşsunuz ancak daha yazdıklarınızın ne manaya geldiğini anlamadığınız anlaşılıyor yada gerçekleri çarpıtmaya çalışıyorsunuz. Önce dürüst olun, kendinize karşı ve kamuoyuna karşı…

  Yorum tarafından Yusuf Kızıltorak — Nisan 12, 2012 @ 12:02 pm

  • Dünün darbe destekçileri bu gün ,özgürlükçü oldular ilginç değil mi ?12 Eylül davasının ağır bilançosunu iki yatalak üzerinden sembolik olarak yargılanamaz..İşkence çekenler ,çektikleri ,işkenceleri anlatmaya utanırken ,bile 12 eylül’ü yargılamaya hayır dediler.neden mi ? Bu dava sembolik ,bu dava devrimcilere hakarettir.Yargılanacaksa eğer,gardiyanından,işkencecisinden,valisinden ,kısacası o dönemde ki, devletin bütün birimleri yargılanmalıdır.Solcular ne mi yaptı ? Solcular asılmaktan ve işkencehanelerden çıkabildiler mi ? AKP nin 12 eylülden tek farkı sivil darbe olmasıdır.Bugün özgürlük diyen akp ,ülkeyi açık ceza evine dönüştürdü.Hepsini geçtim,ya öğrenciler kaç öğrenci göz altında ve ceza evlerindeler..puşi taktı, ceza evine ,demokratik hakkını kullandı pankart açtı,ceza evine ,parasız eğitim istedi ceza evine ,bu örnekler bitmez..şimdi size soruyorum,Sivil 12 Eylül darbesi (AKP) Askeri 12 Eylül darbesini hangİ sıfatla , nasıl yargılacak ?

   Yorum tarafından SEVGİSİZKADIN123456789 — Nisan 14, 2012 @ 11:44 pm

 5. turgut özal dönemin ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısıydı, ve 1980 yılı 24 Ocak senesinde iflasın eşiğinde olan Türkiye’yi kurtarmıstır (24 ocak kararları).Bu kararlar ile Türkiye’deki kötü gidişat durdurulmuş ve çok kısa sürede ülke toparlanmıştır.Bunun en güzel kanıtı, bir ülkede yatırım olup olmadığının en güzel göstergesi olan, yatırım malları ithalatıdır. Karar öncesi 1,5 milyar dolar olan yatırım malları ithalatı, 1980 yılında 1 milyar 800 milyon, 1981 yılında 2 milyar 200 milyon ve 1982 yılında 2 milyar 400 milyon ile her yıl artış göstermiştir.ayrıca o idamlarda da imzası da yoktur.gerçekleri çarpıtmadan ve tarafsız olarak yazmanızı temenni ediyorum …

  Yorum tarafından morotesi — Nisan 17, 2012 @ 8:49 am

  • Valla bu kadar güzel savunmayı ne karısı, oğulları, arkadaşları, bakanları, avukatı, yapamazdı. Ekonomiyi yalayıp yutmuşsunuz mazallah. ABD uşagı. Kim bozmuştu acaba bu ülkenin ekonomisini? Vatandaşmı? Benmi? Yoksa senmi? Yoksa 12 Eylül darbecilerimi? He Kim bozmuştu? Bu ekonomik politikaları bu ülkede ben beni bildim bileli ki (bu uzun bir zaman dilimine denk gelir). Dünya bankası. uluslar arası ticaret anlaşmaları. İMF ve ABD belirler. Bu süre içerisinde iktidara gelenlerin tamamı (ABD uşağı demek az kalıyor artık ama daha uygun bir cümle bulamadım )ABD den ithaldir. Başbakanların geçmişine bakım . En son CİA ajanı bir kadın bile bu ülkede başbakan lık yaptı. Şimdi hangi akkılı bana bu ülkede ekonomik politikaların yanlış yapıldığını ve ABD nin kukalası ve atanmış Turgut Özal (Dünya bankası memeurluğundan tr başbakanlığına atandı ) Özalın ekonomiyi düzeltiği sözüne inandırabilir. yada inanamamı bekler? Kargalar neresiyle güler bilemiyorum bu sözünüze.. Sanırım siz kıçınızla görüyorsunuz. bu konuda söylenecek çok şey var ama buradan olmuyor. Sadece tek birşey söyleyeceğim. ÖZELEŞTİRMENİN BU ÜLKE EKONOMİSİNE VARDİĞİ ZARARA BAKIN önce. Sonra da Bu kararı kim dayatmış ona bakın, Kimin fikriymiş.Son olarakta Bir ülkenin ekonomik politikaları sadece satış üzerinden nereye kadar dayanır ? SONRASINDA NE OLDU. . KİMİN YARARINA KİMİN ZARARINA OLMUŞ ANLAMANIZA YARDIMCI OLUR BELKİM.

   Yorum tarafından çölmevsimi — Nisan 26, 2012 @ 11:54 am

 6. Elinize sağlık:)

  Yorum tarafından Nihat — Nisan 26, 2012 @ 1:18 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: