Ahmet Nesin's Blog

Nisan 27, 2012

” Sayın Oya Eronat,

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:53 am

” Sayın Oya Eronat,

Aziz Nesin’in konusmasını okudugunuzu sanmıyorum. Tashih edilmemiş metin http://www.nesinvakfi.org/aziz_nesin_sivas_konusmasi.html sayfasındadır. Tahrik edici tek bir cümle yoktur.

Olsa bile, sordugunuz soru, İnsan Hakları Komisyonu’nun bir üyesi tarafindan yöneltilecek bir soru değildir. Sizin o komisyondaki göreviniz insan hakları ihlallerinin faillerini bulmaktır. Siz Sivas faillerinin avukatı değilsiniz ki tahrik konusuyla ilgilenesiniz.

Ayrıca, babası yanarak olmüş bir kızın duygularıyla oynayarak kendisinden siyasi emellerinize alet edeceğiniz bir cevap ummak, Meclis’in, dolayısıyla milletin size verdiği görevi kötüye kullanmak demektir. O komisyon üyeliği bu amaca hizmet için size verilmemiştir.

Sayın Oya Eronat,

Sivas olaylarının faillerinin Aziz Nesin’in konuşmasını dinlediklerini mi sanıyorsunuz? Gerçekten olayların tahrikten mi kaynaklandığına inanıyorsunuz? Konuşma halka açık değildi, kapalı bir salonda ve davetlilere verilmiştir. Sivas olayının failleri de tahmin edersiniz ki konuşmaya davet edilmemişlerdi.

Bildiğim kadarıyla Cumhuriyet tarihi boyunca ve hatta Osmanlı İmparatorluğu zamanında bile, topraklarımızda bir güç tarafından organize edilmemiş bir ayaklanma ya da linç girişimi olmamıştır. Sivas kıyımını fiilen gerçekleştirenler hiç kuşku yok ki şeriat isteyen cahil ve zavallı bir güruhtu. Onlara düsman olmayı kendime yakıştıramam. Onlardan hesap sormak da benim işim değil.

Ancak bu korkunç katliamı planlayanlardan ve tasarlayanlardan hesap sormak hepimizin görevidir, en başta da o komisyonda bulundugunuza göre sizin görevinizdir!

Bu mektubumun sonunda olaylardan iki gün önce, dolayısıyla Aziz Nesin’in konusmasından da önce Sivas’ta dağıtılan bir metin okuyacaksınız. Bu metin belli ki neyi nasıl ifade edeceğini çok iyi bilen ve hesaplayan biri tarafindan dikkatle kaleme alınmıştır. Alalade bir metin değildir.

Bu metni kim kaleme almıştır? Görevinizi anımsattığım için beni bağışlayın. Zeynep kardeşime sordugunuz münasebetsiz sorunuz karşısında sessiz kalamadım.”

Saygılarımla,

Ali Nesin

6 Yorum »

 1. Helal olsun

  Yorum tarafından gujan — Nisan 27, 2012 @ 12:03 pm

 2. – OYA ERONAT: Aziz Nesin kışkırtmasaydı, cahil kesimi hareke geçirmeseydi… Bazı insanlar için din hassas bir konudur. Kaşınması doğru mu? Aziz Nesin böyle yapmasaydı, babam ölmeseydi diye kafanızdan geçti mi?
  – ZEYNEP ALTIOK: Aziz Nesin’e tahrik edici sorular gelmiştir. Nesin bunu söylemeseydi yaşanmaz mıydı? Belki evet ama bu ütopik bir görüş. Ben de bazen provoke oluyorum ama adam öldürmüyorum.
  Evet biz de çoğu zaman tahrik oluyoruz ama adam öldürmüyoruz…
  Saygılar…

  Yorum tarafından AYŞİN BOZ — Nisan 28, 2012 @ 5:46 am

 3. Arkadaşlar günah keçisi aramanın ve bi kaç kişiyi suçlamanın bir anlamı yok, o acı olayların yaşanmasında ne Aziz Nesin ne de tahrik edici soruları soranlar suçlanabilir. Bunların hepsi organize edilmiş daha önceden planlanmış olaylar bütünüdür. Kısacası bi kaç kişiye böyle bir olayı mâl etmenin anlamı yoktur…

  Yorum tarafından bhtt564 — Nisan 28, 2012 @ 5:59 pm

 4. sayın ali nesin i tebrik ediyorum,duruşuyla ,çalışmalarıyla ,zekasıyla her zaman takdir ediyorum.ama her konuda sayfalar dolusu yazı yazan sayın ahmet nesin ya sizin söyleyecek bir sözünüz yok mu?bekliyoruz

  Yorum tarafından ata — Nisan 29, 2012 @ 8:21 am

 5. biraz önce sayın ali nesin e takdirlerimi sunmuş yapmış olduğu çalışmalardan övgü ile bahsetmiştim. ve demiştim ki her konuda sayfalar dolusu yazı yazan ahmet nesin babasına bu kadar saldıranlara neden sessiz demiştim.ancak birde ne göreyim yorumum hemen buradan silinmiş…umarım yanlışlık olmuştur…

  Yorum tarafından ata — Nisan 29, 2012 @ 10:29 am

 6. Aziz Nesin bu ülkenin yetiştirdiği en değerli aydınlardan biridir. Namusludur, onurludur, üretici ve yaratıcıdır. Kara vicdanlıların anlayamayacağı kadar berrak bir vicdana ve yüce bir gönüle sahiptir. Hayatında inandığı değerlere asla riyakarlık yapmamıştır. Onsuz bu ülke daha karanlık olurdu. Hiç kimsenin ona dil uzatmaya ne hakkı vardır ne de gücü yeter. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır hesabı yaptıkları ahlaksızlığın faturasını şimdi de Aziz Nesin’e mi kesmeye kalkıyorlar. Yüzsüzlük ahlaksızlık. Başka da bir şey değil. Aziz Nesin’in tek hatası %60’lık ön görüsündeki iyimserlik olabilir. Başka da birşey değil. Oy hırsızlığı yapanın yavuz hırsızlığa yavuz katliamların savunuculuğuna soyunmasından kolay ne var.

  Yorum tarafından Nil Çifçi — Nisan 29, 2012 @ 7:57 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: