Ahmet Nesin's Blog

Mayıs 4, 2012

ZEKA KÜPÜSÜNÜZ NAZLI ILICAK VE ORAL ÇALIŞLAR!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 11:47 am

ZEKA KÜPÜSÜNÜZ NAZLI ILICAK VE ORAL ÇALIŞLAR!..

 

Dönem öyle bir dönem ki kimin kiminle aynı saflarda yer alacağını kestirmek gerçekten çok zor. Halil Berktay 1 Mayıs 1977 katliamıyla ilgili ortaya bişey attı anlayabilene aşk olsun. Onun böyle bişey söylemesi beni çok şaşırtmıyor, ayrılanlar alınmasın ama sanırım Aydınlık grubunun bir kısmı askeri darbeci, bir kısmı da sivil darbeci oldular. O grubun yıllardır yaptıkları belgeleriyle ortada duruyor.

Halil Berktay’dan sonra Oral Çalışlar da 1 Mayıs 77’yle ilgili bişeyler karalamış. O da bugünkü yazısında “Gerginliğin tırmanmasında bu açıdan bizim de sorumluluğumuz vardı. Ancak olayların çatışmaya ve provokasyona doğru gittiğini fark edince, mitinge grup olarak katılmaktan vazgeçtik ve bu kararımızı ilan ettik, yani alana girme konusunda taraf olmadık.” diyor.

Haklısın Oral Çalışlar, son dakikaya kadar gerekli provokasyonu yaptınız, oligrşinin istediğini yerine getirdiniz ama sonradan aynı bugün AKP’nin, dincilerin, Muhsin Yazıcıoğlu ekibinin yaptığı gibi, işin içinden sıyrılmak için “Ama biz olayların içinde yoktuk…” diyebiliyorsunuz.

Sadece 3 kişinin kurşunla 1 kişinin de panzer altında kalarak ölmesi sizin derin devleti kurtarmanıza yetiyor sanırım. Çünkü size göre polis ateş açsaydı yüzlerce, binlerce insan ölürdü!.. Sen ve senin gibiler sayı saymasını da bilmiyorsunuz sanırım, derin devlet o kadar insan öldürebilir mi, bunun hiç hesabını yapmadınız mı?

Sen o dönemlerde Aydınlık Gazetesi’nin sorumlusuyken hergün 5 devrimcinin fotoğrafını, adresini, örgütünü ve krokisini verebilir miydin Çalışlar? Senin de bir sınırın vardı, bu sınırı sana çizmişlerdi, kim olduklarını ben bilemem, bilmek de zorunda değilim ama yaptığın yayınla sadece bikaç kişinin yaşamına mal oldun. Az kişinin canına mal oldun diye sen şimdi az hata mı yapmış oluyorsun, az derin devletin mi maşası oluyorsun, yoksa derin devletin az maşası mı oluyorsun?

Sabahtan akşama kadar orada alanı fotoğraflayan ve film çeken arkadaşımız yazar-mimar Metin Göktürk olay anında polis görmediğini defalarca anlattı…” demişsin yazının devamında.

Komiksin Oral Çalışlar, gerçekten komik, yıllarca İlhan Selçuk’la çalıştın, Hasan Cemal’le çalıştın, onlar 9 Mart darbesini planlarlarken polis görmüşler mi işin içinde. Bak sana babamın bir anısını anlatayım. Bilirsin Aziz Nesin darbelerin her türlüsüne karşıydı. İlhan Selçuk eve davet ediyor Aziz Nesin’i, O’da karşı görüşlerini söylemek için gidiyor. İlhan Selçuk salonda mikrofon olduğunu, dinlendiklerini tahmin ediyor, o yüzden herkesi yatak odasına çağırıyor.  Gerisini Aziz Nesin’den dinleyelim istersen, “İlhan şüpheleniyordu dinlenildiğinden, o yüzden ben, İlhan ve Mahir Kaynak yatak odasına geçtik.” Bak gördün mü Oral Çalışlar, ortada görünen polis var mı, yok sadece mahir kaynaklardan alınan bilgiler var.

Sen gideydin 1 Mayıs alanına fotoğraf ve film çekmeye, belki yılların devrimcisi olarak bikaç sivil görür ve tanırdın. Uyarırdın oradaki insanları, belki o koca katliamı önlerdin Çalışlar.

Ne garip değil mi, hâlâ devrimciyim yada sosyalistim diyorsun ve Nazlı Ilıcak’la, Zaman, Yeni Şafak ve Yeni Akit Gazetesi’yle, Recep Tayyip Erdoğan’la, Bülent Arınç’la, Mehmet Ağar’la, Muhsin Yazıcıoğlu’yla, Devlet Bahçeli’yle, Süleyman Demirel’le, daha sayamayacağım ama senin de çok iyi bildiğin isimlerle aynı tümceleri kullanıyorsun. “Derin Devlet cinayet işlemez…” O zaman Ergenekon’a neden saldırıyorsun bir de bunu anlayabilsem.

Bak Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ne demiş bugünkü yazısında: “1970’lerin DİSK’i sınıf kavgasından yanaydı.” Ben işte buna zeka derim, Nazlı Ilıcak gibi bir deha harcanıyor derim. Oysa işçi konfederasyonu dediğin Türk-İş gibi olmalı, 12 Eylül darbesi olunca işçisini bir kalemde satıp genel sekreteri Sadık Şide’yi darbe hükümetine bakan olarak vermeli ve işçi sınıfını savunan DİSK yöneticilerini idamla yargılamalı ki idam kararı çıktığında bakan olarak kalemini kırabilsin.

Zaten Kemal Türkler’i de kim öldürttü anımsamıyorsundur. Ülkücü olduğunu unutmuşsundur, hatta ölümünden sonra ağıt yaktığın Muhsin Yazıcıoğlu’nun da eski bir ülkücü şef olduğunu unutmuşsundur sen. Ben hâlâ yazılarımı itin götünden yazıyorum, belki karşılaşırız diye, iğrendirdiniz çünkü artık…

 

7 Yorum »

 1. Ahmet hala dokuzuncu köyde misin yoksa kovuldun mu?:-)

  Yorum tarafından Ülkü Yildirim — Mayıs 4, 2012 @ 12:08 pm

 2. Sevgili Ahmet Nesin, çok teşekkürler, eline kalemine sağlık, iyi ki varsın. 1 Mayıs 1977 de ben de alandaydım ve üstelik Atatürk anıtının üzerindeydim. İki el silah patladıktan sonra bronzdan yapılmış anıtın üzerine mermiler çarptıkça “dan dan ” diye ötüşü kulaklarımdan hala çınlıyor. Panzerlerin insanların üzerine üzerine gelişi gözümün önünden hiç gitmiyor ve o kargaşaya rağmen yiğit devrimcilerin panzerlerin üzerine çıkıp camlarına boya döküşleri, ellerindeki kırık pankartların sopalarını atışlarını anımsıyorum. Bir de 1 mayıs öncesi kendilerine aydınlıkçı diyen provakatörlerin gazetelerinde sürekli olarak gerilimi arttırıcı yayınlarını anımsıyorum. Halil Berktay eski geleneğini sürdürmeye devam ediyor ve eminim ki hedef şaşırtarak eski görevini sürdürüyor

  Yorum tarafından Aydın Atıcı — Mayıs 4, 2012 @ 2:49 pm

 3. Halil Berktay için bir şey daha söyleyeyim, kendisi sözüm ona tarihçi olarak bu kadar canlı görgü tanığına rağmen tarihi çarpıtabilmeye çalışıyorsa, kimbilir başka tarihi gerçekleri nasıl çarpıtıyordur.

  Yorum tarafından AYDIN ATICI (@aydin_atici) — Mayıs 4, 2012 @ 2:55 pm

 4. Balıklar da denizde yaşar ama suyun farkında değildir. Sizin alanda olmanız , olayların farkında olduğunuz , söylediklerinizin gerçeği yansıttığı anlamına gelmez; gerçek sizin söylediğiniz gibi olsa bile.
  Başkasını suçlamadan önce, biz ne /nasıl davrandık da bu yenilgiyi aldık, nerede hata yaptık diye düşünmek ve cevaplamaya çalışmak daha doğru değil mi? Saygılarımla………

  Yorum tarafından Hayrettin Sönmez — Mayıs 4, 2012 @ 6:05 pm

 5. “sol içi şiddet gündemde…” diye bir yazı yazmış Engin Erkiner. Makalesinde şöyle bir pasaj, var: “1 Mayıs 1977 katliamında solun iç çelişkilerinin ve birbirine silah çekmesinin önemli rolü oldu. Devlet kendisini bu çelişkilerin arkasına gizleyerek harekete geçmişti.”
  Bilmiyorum, ama Engin Erkiner’in makalesini okuduktan sonra Halil Berktay’a hak verir gibi oldum. Doğru’nun ortaya çıkması için o dönemin önde gelen bütün solcuları, bildiklerini anlatmalı, tanıklık etmeleri gerekiyor. Ahlaken bunu, o dönemin insanları ile o dönemden sonra dünyaya gelmiş insanlarına borçlular.
  Mahut link: http://enginerkiner.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1625:sol-ici-iddet-guendemde&catid=34:engin-erkiner

  Yorum tarafından veli — Mayıs 5, 2012 @ 12:51 am

 6. GEÇEN SENE ORAL ÇALIŞLAR GEÇMİŞTEKİ SİYASİ GÖRÜŞ VE OLAYLARLA İLGİLİ BİR PROGRAM YAPIYORDU. TESADÜFEN BİR BÖLÜMÜNÜ İZLEDİM. DENİZ GEZMİŞLERİ VE O DÖNEMİ ANLATIYORDU. AMA SİYASİ VE NOSTALJİK OLMADAN ÖTE AŞIRI ÇANAK BİR PROGRAM OLDUĞU BELLİ OLUYORDU VE ORAL ÇALIŞLAR’IN SÖZÜM ONA İYİ HAYSİYETLİ SOLCU GÖRÜNTÜSÜ VE SUYA SABUNA DOKUNMAMAYA ÇALIŞARAK ZORLAMA BİR PROGRAM YAPTIĞI BELLİ OLUYORDU VE GERÇEKTEN SADECE ADAMIN IKINA SIKINA ZORLAYA ZORLAYA BİR PROGRAMI MAGAZİN PROGRAMI TADINDA YAPMASI KOMİK DURMUŞTU. KOMEDİ PROGRAMI DA OLABİLİRDİ SEYREDENE GÖRE…SİYASETTEN KOMEDİ VE MAGAZİN ÇIKARABİLİYORLAR ZAT-I ALLERİ…
  SAYGILAR…

  Yorum tarafından AYŞİN BOZ — Mayıs 5, 2012 @ 4:41 am

 7. 1Mayısın müsebbi olarak solu gösterenlerin aslında kendi pravoktörlüğünü saklama gayreti içinde olduğunu görüyorum. “Eger polis ateş açsaymış ölü saysı daha çok olurmuş” gibi bir savsata ile kendinizi aklamnız mümkün değil. Çünkü o kalalığa nişan alarak ateş açmaları gerekmiyordu. O nalar bunu biliyordu ama geri zakelı Halil Berktay ile fettulahçı Oral Çalışların zekalaırı buna yetmiyor ne yazıkki. Maocu gurplarala sovyet taraftarı guruplar arsındaki çekişmenin orada olamayacağını. Ve silahsız alana girdiklerinide biliyorsunuz. Ayrıca görgü tanığı bile değilsiniz itin götündeki Provektörler. Niye konuşuyorsunuz o zaman. Alanda olan binlerce tanık hala yaşıyor. Ve silahların nerden eteşlendiğini. Ellerindeki silahları dahi görenler var. Ama bütün bunlar bu dnekit boklarını zaten ilğilendirmiyor. İyiki agzımı açtım diyen Berktayın agzının tam da orta yerine… . Bu adamlar kaypak. bu adamlar yalaka. bu adamlar oyuncak.Bu adamlar bu gün de Fettullahın ve Daha önce de olduğu gibi ABD nin sol adı altında borazanları.Oaratdoguda yaptıklarını türkiye de bu sütü bozuklar eliyle yapacaklar. Artık bu mayısları duymak
  istemiyorum. NOT: Mayıs: hayvan boku (Bilmeyenler için)

  Yorum tarafından enen Evren — Mayıs 5, 2012 @ 7:21 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: