Ahmet Nesin's Blog

Mayıs 7, 2012

İSTERSEN MAĞARADA YAŞAYALIM GÜLAY GÖKTÜRK!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:54 am

İSTERSEN MAĞARADA YAŞAYALIM GÜLAY GÖKTÜRK!..

 

Sana ve senin gibi düşünenlere ne diyeceğimi şaşırdım artık. Ne kadar oldum olası dünya görüşlerine katılmasam da (Yani sen Aydınlıkçıyken de) AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar lümpen ve cahil konuşacağın, yazacağın aklıma gelmezdi.

Devlet ve şehir tiyatrolarının özelleştirilmesi tartışılırken “Bana göre devletin kültürü olmaz, kültür bakanlığı da kaldırılmalı!..” dediğinde kendi kendime “Olamaz, Gülay Göktürk bu kadar cahilane konuşamaz…” dedim.

İstersen sana kültür bakanlığının görevlerini sıralayım:

 

1-      Kültür bakanlığı ülkenin müzelerini kurmak, onarmak ve korumakla,

2-      Arkeolojik alanlarını araştırmak ve korumakla,

3-      Sit alanlarını korumakla,

4-      Tarihi camilerini korumak ve onarmakla,

5-      Tarihi eserlerini korumak ve çaldırmamakla,

6-      Saraylarını korumak ve onarmakla,

7-      Uluslararası fuarlarda sponsor olmakla görevlidir.

 

Yukarıda yazdıklarıma ekleyebileceğim bisürü şey daha vardır ama bir bakanlığın olması için bunlar bile yeter diyorum. İster dinci olsun, ister Marksist bir kültür bakanı olsun eğer Selimiye Camii’nin onarılması gerekiyorsa onartır, bunun için siyasi görüş farklılığı gerekmez. Bunu yapması devletin siyasi görüşünü belirlemez, devlet yada devleti yöneten herkesin yapması gerekendir.

Bunun yanında yapması gerekenler de vardır, Necip Fazıl Kısakürek‘in doğduğu yada uzun yıllar yaşadığı evi müze yapmalı, Nazım Hikmet Ran’ın, Ahmet Haşim’in, Tarık Buğra’nın, Kemal Tahir’in evlerini de bulup müze yapmalı. Devlet uluslararası alanda göğsümüzü kabartan sanatçıları önce kendisi yüceltmeli.

Kültür bakanlığı neleri yapmaz, istersen onu tartışalım:

 

1-      Bakanlık bir yazarın neyi, nasıl yazacağına,

2-      Bir oyunun konusuna,

3-      Resmin yada fotoğrafın içeriğine,

4-      Müziğin sözüne, tınısına, melodisine,

5-      Heykelin konusuna,

6-      Yayıncının yayınlayacağı kitaba,

7-      Yönetmenin çekeceği filme,

8-      Tiyatrocunun oynayacağı oyuna,

9-      Balerinlerin kıyafetine karışmaz.

 

Bunları da çoğaltabilirim ama bu kadarını anlarsın diye umuyorum. Senin dediğin gibi kültür bakanlığını kaldırırsak medeniyetten uzaklaşırız. Yazının başlığında dediğim gibi mağaralarda yaşamalıyız. Ama mağaralarda yaşarsak da hemen kültür bakanlığını kurmalıyız Gülay Göktürk, çünkü orada ilk çağlardan kalma resimler ve yazılar var, onlar korunmalı, araştırılmalı.

Bu işler Bulgaristan’da yetişen, bizim hiçbir katkımızın olmadığı halterci Naim Süleymanoğlu’nu yüceltmeye, şımartmaya benzemez. Sanatçıların da böyle bir istemi zaten yok.

Ama bütün bunların karşısında başbakanlığa bağlı bir Diyanet İşleri Başkanlığı var. Benim gibi ateistlerin, Yahudilerin, hristiyanların, Ermenilerin vergilerinden para ödediği bir kurum var. Devlet adıyla dini yayan, yayın yapan bu kurum kaldırılmalı mı sence? Laik olduğunu söyleyen devleti yaralamıyor mu sence?

 

4 Yorum »

 1. Ahmet Bey sizce cevap verebilecek mi, verebilecekler mi son sorunuza Gülay Hanım..

  Yorum tarafından ebru — Mayıs 7, 2012 @ 10:24 am

 2. Biz de Gülay Hanıma şunu söyleyelim : Herkezin aklı var fikri var. Hepimiz düşünmeyi biliyoruz. Ne işi var gazetede yazan sizin gibi “köşe “yazarlarının.İlla her konuda yorum yazmanız fikir yürütmeniz mi gerekir ?
  Kaldıralım gitsin!.

  Yorum tarafından Nevriye Kurt — Mayıs 7, 2012 @ 4:11 pm

 3. BİRKAÇ SENE ÖNCE EMLAK VERGİSİNİ YATIRDIĞIMDA VERGİ DİLİMİNE NELER GİRİYOR DİYE BAKTIM. MAKBUZDA AYRETEN VE FAZLADAN ALINMIŞ BİR PARA VARDI, BUNU KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KALEMİNE İLAVE EDİYORLARMIŞ. ÖNCE HER ŞEY İÇİN SADE VATANDAŞTAN VERGİ KESMELERİNE SİNİRLENDİM KÜFRETTİM. SONRA KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA OLUNCA İŞ EYVALLAH DEDİM, AMA SONRASINDA TEKRAR KAFAM BOŞ DURMADI DÜŞÜNDÜM BİZDEN BU AMAÇLA VERGİ ALIYORLAR AMA KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI ADINA BİR ŞEY YAPILMADIĞI GİBİ MEVCUTLARI DA UCUBE BAHANELERLE İÇİNE VE DIŞINA TÜKÜRÜLEREK KALDIRILIYOR BU SEFER BİR KEZ DAHA ÜZÜLDÜM…
  BİR ÜLKEDE BİR BAKANLIĞIN OLUP VEYA OLMAMASI HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL BANA GÖRE, İŞLEVİ VE İCRAATLARI ÖNEMLİ. HİÇ İŞLEVSİZ BİR KÜLTÜR BAKANLIĞI ANCAK BÜTÇESİNİ ŞİŞİRMEK İÇİN SIRADAN VATANDAŞLARDAN VERGİ TOPLAR VE ANGARYA OLUR…BEN BU BAĞLAMDA BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM GÜLAY GÖKTÜRK’E HİÇ BİR ŞEKİLDE KATILMASAM BİLE…

  Yorum tarafından AYSİN BOZ — Mayıs 8, 2012 @ 8:41 am

 4. mağaralarda bile yaşasak gülay hanım sanat mağara duvarlarında başladı engel olmazsın,aradan geçen binlerce yıldaki oluşumuna da kültür diyoruz yok sayamazsın ;sende akıl olsa arkeolojik tarihi kalıntılara ‘bir kaç bin yıl daha orada kalsalar fena olmaz ‘ diyenlerden yana olmazsın unutma bir gün gelecek başı açık kalmasın ne gerek var diyenler de çıkacak ,kadın yazar gazetede yazmasın diyen de .

  Yorum tarafından meltem — Mayıs 8, 2012 @ 11:01 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: