Ahmet Nesin's Blog

Haziran 6, 2012

EMZİRME ODASININ YANI SEVİŞME ODASI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 5:52 am

EMZİRME ODASININ YANI SEVİŞME ODASI!..

Sanırım bugünlerde az yazmak için fuarları bahane ediyorum. İtiraf etmeliyim ki içimden gelmiyor fazla yazmak. Her yıl 1 ay kadar böyle bir dönem yaşıyorum esasında. O kadar çirkinlikler yaşıyoruz ki, kendimi kabuğuna çekilen kaplumbağalara benzetiyorum. Ve ilk kez okumamaya da başladım, kendimi kandırıyorum, okumyınca Türkiye daha iyi gider sanmakla…

Geçenlerde bir haber vardı gazetelerde, evlenme yaşı lise çağına inecekmiş ve doğal olarak da liselerde “Emzirme odaları” olacakmış… Bu geç alınmış bir karar gibi geliyor bana. En azından cumhurbaşkanı Abdullah Gül dönemine denk gelmeliydi bu dönem.

Abdullah Gül dönemine denk gelseydi 14 yaşında beğenip de 15 yaşındayken evlendiği eşi Hayrünnisa Gül okuldan ayrılmak zorunda kalmaz, lise 1’de ilk çocuğunu, lise 2’de ikincisini ve lise son sınıfta da üçüncü çocuğunu doğurur ve emzirebilirdi. Böylece 3 çocuğunu doğurduktan sonra liseyi dışarıdan bitirmek zorunda kalmazdı.

Neyse, sorun tek başına çözümlerle hallolmuyor. Bu olaya derinden bakmak gerekiyor. Ders vermiş gibi olmaktan nefret ederim ama bir okulda “Emzirme odası” olacaksa bunun öncesine de bakmak gerekiyor.

Önce kendimize şu soruyu sormak zorundayız. Bir çocuk neden emzirilir, çok basit değil mi, çocuk doğmuştur, doğar doğmaz acılı adana yiyemeyeceğine göre anne sütüne gereksinim vardır. Çocuk kimilerimize göre bir birleşme, kimilerimize göre de sevişme sonucu doğar.

İşte sorun burada başlıyor, diyelim ki bir okul yaptırdınız ve okulun da bir “Emzirme odası” var. Var olmasına var da emzirecek lise 1 öğrencisi yada kadını, emzirilecek çocuk yoksa o oda boşunadır. O yüzden o odanın yanın bir de “Sevişme odası” yaptırmalıyız. Bir karmaşayı engellemek için ya teneffüslerde yada art 2 saat sevişme saatleri ders gibi konulmalı.

Bunun erken doğumu da var tabii, en azından liselerde bir ebe olmalı. Ebe tek başına ne yapabilir ki, reviri olmalı, jinekolog masası olmalı. Ebe hasta olabilir, öğrencilere doğum dersi de verilmeli bence.

Bir anne öğrencinin nasıl çocuğunu emzirme hakkı varsa ve dersten izin alarak çıkabilecekse, evli öğrencilerin de sevişmek istemeleri gibi doğal hakları vardır. Bu bilhassa yazılı sınav saatine denk gelebilir, sevişme bu saati belli mi olur?

–          Kitaplarınızı kaldırın, yazılı yapacağım…

–          Hocam ben dün gece çalışamadım.

–          Ne oldu yavrum, elektrikler mi kesildi, babaannen mi öldü?

–          Yok hocam, ben kocamla sev…….

–          Sus terbiyesiz…

–          Niye terbiyesiz hocam, okul kurulduğundan beri “Emzirme odası” boş duruyor. Müdür bey söyledi, yakında müfettiş gelecekmiş, odanın boş geçmemesi için biz kocamla nadasa çekildik, derslere biraz ara vereceğim de…

–          Aaaaaaa, o zaman okula niye geldin sen kızım, çabuk evine, çabuuuukkkkkk… Kocan kaçıncı sınıftaydı senin, ben müdüre söylerim, onu da al, izin kağıdınızı imzalasın, hadi kış kış, hadi, hadiiiiiiiiiiiii….

Daha dün annemizin kollarında koşarken

Bugün okullu olduk

Kocamızın yatağından

Çıkıp sınavlı olduk…

Yada dersler Tarkan’ın “Gel gel acımıycak” şarkısıyla başlamalı. Birileri din adını kullanarak utanmayı göze aldıysa bize ne düşer ki… Gel gel acımıycak…

3 Yorum »

  1. Neyinden utanacağımı şaşırdım bu ülkenin

    Yorum tarafından Nevriye Kurt — Haziran 6, 2012 @ 7:08 am

  2. Harika yorumlamışsın 🙂 anlayana….

    Yorum tarafından lucky — Haziran 8, 2012 @ 2:09 pm

  3. http://www.kizlikzari.net konuyla alakayı kurabildiniz mi ? bence deneyin sevişme odasının yanında birde jinekolog opeatör doktor her şey eski haline dönsün diye maksat

    Yorum tarafından emine — Ağustos 5, 2012 @ 12:28 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: