Ahmet Nesin's Blog

Haziran 9, 2012

RADİKAL HÂLÂ GAZETE Mİ?

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:30 am

RADİKAL HÂLÂ GAZETE Mİ?

Radikal Gazetesi’nin çıktığı günü anımsıyorum. Günlerce marjinal gazete çıkıyor diye reklam yapmışlardı. O gün ÖDP binasının açılışı vardı, açılıştan ben, Sadık Gürbüz, Mazlum Çimen, Ferhat Tunç, Reis Çelik, Edip Akbayram, Suavi, hep beraber çıkmıştık. Beyoğlu’nun ortasında nereye gideceğimizi konuşurken bir TV kanalı Radikal Gazetesi’yle ilgili söyleşi yapmak için yola çıkmış. Hepimize baktı, kendisine göre bir maden ocağına düşmüş gibiydi ve aramızdan tam da reklamına uygun en marjinal görünüşlü Suavi’yi seçip konuşmaya başladı.

Uzun süre nasıl gazetecilik yaptığını tartışmak istemiyorum, bana göre yeteri kadar sol değildi ama sermayenin elinde yapacağı kadarını yaptı diyebiliriz bir dönemin Radikal Gazetesi için.

Geçenlerde öğrencisini döven bir öğretmen haberi vardı gazetede.Haberde 15-16 yaşlarındaki öğrencinin adı açık bir şekilde yazılmış ve fotoğrafı da konmuştu. Öğrencisini döven öğretmeninse gözleri bantlıydı ve isim ve soyadı sadece harflerle yzılmıştı.

Haberi okuduktan sonra arkadaşlarıma anlattım ve gazetecilikten gelmeyen genel yayın müdürleri olduğu sürece böyle hatalar yapılacağını ve bu konuyu yazacağımı söyledim.

Hep söylemişimdir, gazetecilik yada muhabirlik yaptığım dönemde en büyük şansım patronumun gazeteci olmasıydı. Haldun Simavi’yi tanımayanlar abarttığımı sanabilir ama Haldun Bey o dönemde böyle bir haberi Günaydın Gazetesi’nde görse sorumlusunu çağırır ve “Yavrum personele ve muhasebeye git, senin çıkışını versinler…” derdi.

Dün Radikal’de bir başlık gördüm “Yumurtayla yakalanan üniversiteli beraat etti” Tüm başlığı okuduğunuzda ne mutlu edici bir haber değil mi, genç arkadaş beraat etmiş. Ama işin rengi başka ve bu çok ustaca yapılıyor. “Yumurtayla yakalanan” ne demek sizce, dünyanın neresinde bir insan yumurtayla yakalanır yada böyle bir gazete başlığı atılır. Olayın yumurtayı bir başkasına atılması hatta cumhurbaşkanına atılması önemli değil, olayın gazeteye yansıyış biçimi önemli.

Bu başlıkla yumurtanın bir suç olduğu vurgulanıyor, ailelere bir uyarı yapılıyor, bir süre sonra aileler çocuklarının üstünü bile arayabilir evden çıkarken. Bu tip haberler bilerek yapılır ve bunları okuduktan sonra bir süre geçer ve siz farkına varmadan şartlanmışsınızdır. 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinde kitap için bu başlıklar atıldı. “Silahlarla beraber yakalanan kitaplar” yada “Yasak yayın” diye yazılıyordu gazetelerde. Ve insanlar kitaptan uzaklaştılar.

Bodrum Kitap Fuarı süresince bir kitap bitirdim, inanlar 12 Eylül 1980 sabahı uyandığında neler hissettiğini yazmış. Sabah darbeyi öğrenir öğrenmez evdeki kitaplarını yakanların çoğu yazar ve şair. Okudukça şaşırdım, devrimci öğrenciler yakmamış kitaplarını, bazılarınınkileri anneleri yakmış, önlemeye çalışmışlar ama 24 saat evde olmayınca engelleyememişler. Ama şair ve yazarlarda durum farklı hem kitaplarını yakmışlar hem de nasıl devrimci mücadele verdiklerini yazmışlar. Hâlâ da veriyorlar, 2-3 ay hapis yatmaktan korkarak hem de…

Bu bir sistem oyunudur, Radikal’in başlığı da bu sistemin bir oyunu, kendi sistemlerini insanların bilinç altına yerleştirmek. Aman ha dikkat edin, bir darbe neyim olursa yumurtları yok edin evden, yemekle de kurtulamazsınız, bağırsak kontrolü neyim yapabilirler. En iyisi evde 1-2 tavuk bulun, suçu onlara atın, baktınız yumurta fazla, iş örgüte girecek iyisi mi bazılarını tavuklara geri tıkın olsun bitsin.

4 Yorum »

 1. sadece sermayeye hizmet eden yandaş medya olup çıkmış.okumuyorum bile o eskidendi.

  Yorum tarafından Necmiye Gençtürk — Haziran 9, 2012 @ 7:43 am

 2. Bence bu yazıyı evinde kitap bulunduğu için yıllarca içeride yatan birisi yazsa idi anlamlı olurdu. Her sıkıştığında tuvalet yerine yurt dışına çıkanlar yazınca biraz abes oluyor.

  Yorum tarafından çölmevsimi — Haziran 9, 2012 @ 8:00 am

 3. RADİKAL GAZETESİ ÇIKTIĞINDA GENÇLİK YILLARIMA RAST GELİR ÇOK SEVEREK OKURDUM HİÇ KAÇIRMAZDIM VE KEYİF ALIRDIM. HATTA ALACAĞIM KİTAPLARIN SEÇİMİNİ BİLE RADİKAL KİTAP EKİNDEN YAPARDIM. AMA SON YILLARDA ARA SIRA OKUYORUM O YÜZDEN DE NE YAPIYORLAR? POLİTİKALARI NE? DURUŞLARI NE TARAFTA BİLMİYORUM.
  SEVGİLER SAYGILAR…

  Yorum tarafından AYŞİN BOZ — Haziran 9, 2012 @ 9:38 am

 4. enteresan gazete.. internet sitesinde gösterilen köse yazari sayisi 72.. bir cogu ünlü ve yillardir ahkam kesenler.. ve tiraji ise 26 bin e düstü..kar amaci varsa normalde kapatilmasi lazim, satilmiyor.. ayrica yazarlarin cevresi bile okumuyor demekki.. ama israrla gündemde tutulmaya calisiliyor.. yorumu okuyucularina ait..

  Yorum tarafından ali — Haziran 11, 2012 @ 7:53 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: