Ahmet Nesin's Blog

Temmuz 9, 2012

PKK KÜRT SORUNU DEĞİL, KÜRT SORUNU PKK’NİN OLUŞUMUDUR…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:31 am

PKK KÜRT SORUNU DEĞİL, KÜRT SORUNU PKK’NİN OLUŞUMUDUR…

 

Türkiye’de sorun çok, günden güne hangisinin daha önemli olduğu değişiyor. Tam yanlış yerleşmeden dolayı sel yada başka afetten çokça insanımızı kaybederken bir tutuklama başlıyor, konu anında değişiyor. Hükümet gündemi soruna göre değil, kendisine göre ayarlamasını çok iyi beceriyor. Hiçbişey yapmasa yada yapamasa bir bakan yada görevli saçmalıyor ve bu saçmalık yada saçma konuşma tartışılmaya başlanıyor. Basın da bulmuş bir “Yetkili saçmalık” konuyu hemen oraya çeviriyor.

Oysa Türkiye’nin değişmez bir sorunu var ve hep ilk sırada bulunuyor: Kürt sorunu. Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu Kürt sorununu PKK’yle özdeşleştiriyor, PKK var olduğu için Kürt sorunu var sanıyor. Hatta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da “PKK dışındaki Kürtlerle bir sorunumuz yok…” diyor arasıra.

O zaman adama sorarlar, “Madem PKK dışındaki Kürtlerin bir sorunu yok, Kürt açılımını neden başlattınız ve hâlâ bu konuyla uğraşıyorsunuz!..” akp Genel Başkanı Erdoğan “Kürt açılımmayalım” konusunu ortaya attığında ertesi gün bir yazı yazmıştım, AKP’nin bu konuyu çözemeyeceğini söyledim ve gerekçe olarak da partinin programında bu konu yoksa zaten sorunu değildir, diye belirtmiştim.   

O sıra Paris’teydim ve bu yüzden Kürt arkadaşlarla bile tartıştım. Onlar haklı olarak umutlu olmak istiyorlardı, ölen, yaralanan, işkence gören, tutuklanan, dilini konuşamayan, yeterli sosyal hakları olmayan, en doğrusu “EŞİT” olmayan onlardı.

Bu tezimde hâlâ aynı şeyleri söylüyorum, Türkiye’nin büyük bir kısmı Kürt sorunuyla PKK’yi özdeşleştiriyor. Oysa PKK Kürt sorununu en önemli bir şekilde ortaya koyan bir partidir. Kürt sorununun PKK’yle başlamadığını, Kürt sorunu olduğu için PKK’nin yıllardır savaşım verdiğini hem halka, hem de milletvekillerine ve bakanlara anlatmak zorundayız.

O yüzden önce herkesin diline pelesenk olan “Biz bin yıldır kardeş kardeş beraber yaşıyorduk…” safsatasından kurtulmak zorundayız. Biz hiçbir zaman iç içe yaşamadık. Benim yaş grubum, siyasi bir aile yada çevreden gelmiyorsa Kürt sorununu hiç bilmedi. Kürtleri şivesi değişik Türk sandı, aynı şey Lazlar için de geçerli, Süryaniler için de…

Türkiye tam olarak Kürt sorununu 1960’larda Mehmet Ali Aybar ve Behice Boran’ın başkanlığındaki Türkiye İşçi Partisi’yle öğrendi. Parti 12 Mart darbesinde programında “Kürt” sözcüğü olduğundan dolayı kapatıldı. Daha sonra gençlik hareketiyle duydu ve Deniz Gezmişlerin idamında “Halkların kardeşliği”ni duydu.

İşte bu yüzden meclisteki burjuva partiler yada demokrat olduklarını sanan kimi burjuva sivil toplum örgütleri “Kürt sorunu”nu anlayamıyorlar.

Kürtler PKK’den önce de eşit eğitim alamıyorlardı, çünkü anadillerini grameriyle beraber bilmiyorlardı. Kendi dilinin gramerini bilmeyen başka dili zor öğrenir ve başarılı olma olasılığı çok azdır. Türkçe Kürt için yabancı bir dildir. Türkçe grameri bilmeyen işçiler nasıl almanca, fransızcayı kolay öğrenemezse, Kürtler de türkçeyi kolay öğrenemez.

Kürtler PKK’den önce de sağlık sorunu yaşıyorlardı, hâlâ da yaşıyorlar.

Kürtler PKK’den önce de aş, iş ve işsizlik sorunu yaşıyorlardı.

Batı sosyal hakların 4’te 3’ünden faydalanırken, doğu ve güneydoğu hep geri kalanını aldı.

Ben çocukluğumda hiç Istanbullu, İzmirli, Ankaralı, İzmitli amele, kapıcı yada maraba görmedim de duymadım da… Bu işler hep Kürtler yaptı, işsizlik onları kendi yurtlarından göç ettirdi.

Yıllarca hep şu söylendi, “Bu ülke Kürt başbakan, genelkurmay başkanı, cumhurbaşkanı da gördü…” Evet gördü de bu insanlar Kürt olduklarını açıkladılar mı, Kürt sorununu ortaya attılar mı?

Türkiye Kürt sorununu tartışırken bu gerçeği görmek zorunda, bu sorun PKK’yle başlamadı, PKK bu sorunu ciddiye alan ve örgütleyen bir partidir. Kimse “PKK Kürtlerin tamamı değildir…” demesin. AKP de Türkiye’nin tamamı değil ama hükmeden o, hükümet o, savaş kararlarına kadar alabilecek olan o. PKK Kürtleri temsil eden en büyük partidir ve Kürt sorunu onlar ve BDP’yle masaya oturmadan çözülemez. Tek bişeyi bilerek ama, Kürt sorunu onlardan çok ama çok önce de vardı… Onlar sadece yaşamlarını risk ederek bu sorunu çok ciddi bir şekilde ortaya attılar.

 

  

 

2 Yorum »

  1. PKK’nin Kürtlere ve Alevilere yapılan zulümlere karşı kurulduğunu bilmeyen yok aslında ama itiraf edemiyorlar.”PKK olmasaydı Doğu ve Güneydoğu Anadoluda insanların şeref ve namusunu kim korurdu” diyor bölge halkları.
    Kimse cevap veremiyor yukarıda sizin de belirttiğiniz saçmalamaları dışında…

    Yorum tarafından Mahir — Temmuz 11, 2012 @ 7:07 am

  2. eğri oturulup doğru konuşulmuş bir yazı

    Yorum tarafından cembeli — Temmuz 12, 2012 @ 10:29 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: