Ahmet Nesin's Blog

Temmuz 14, 2012

AKP’NİN BİTİRİLME EMRİ FETULLAH GÜLEN’DEN…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:44 am

AKP’NİN BİTİRİLME EMRİ FETULLAH GÜLEN’DEN…

 

Gazetecilik kimileyin dedikodu, kimileyin de olasılıklar üzerine yürür. Türk siyasetini iyi okursanız bu dedikoduların boş olmadığını anlar ve olasılıklar üzerine yazı yazabilirsiniz. Dedikoduları yazabilmek için daha çok Ankara’da yaşamak gerek, Ankara yazarları her türlü siyasi dedikoduyu duyar ama işine geldiğini yazar.

Yıllar önce AKP gibi çok görüşlü partilerin yaşama şanslarının çok olmadığını yazmıştım. Buna en büyük örnek ANAP’tır. Bu partiler kimileri tarafından “Kurdurtulmuş” partilerdir. Kişisel siyasi görüşleri ABD’ye çok karşı olsa da çok ilginçtir ki kurulur kurulmaz ABD’nin dediklerinden çıkmazlar. Partideki kişiler ayrı dünya görüşünden gelirler ama parti kurulur kurulmaz aynı teraneyi konuşmaya başlarlar.

AKP içinde değişik görüşler var ve bunlar devamlı çatışma halinde. En büyük çatışma da Erdoğan ve Gülen arasında. Gülen siyasi parti olmadan siyasi partilere istediklerini yaptırmaya çalışan yada yaptıran bir tarikat önderi. Gülen son seçimlerden sonra Erdoğan’ı çok fena sıkıştırmış durumda.

AKP ilk kurulduğunda aralarında en karizmatik kişi olduğu için Erdoğan’ı başkan yaptılar. Erdoğan burada yanıldı, başkan olunca sandı ki Gülen hareketinin önüne geçebilecek ve parti içinde onları eritebilecek. Oysa Gülen açtığı dershane ve okullarla, yaptığı dini konuşmalarla daha çok mürit yaratmayı becerdi. Yetiştirdiği müritleri de emniyette, adalette, eğitimde çok önemli yerlere getirdi. Oysa Erdoğan’ın böyle bir şansı hiç olmadı, yani bugün AKP’nin elemanları dediğimiz bürokrasi Gülen hangi partiyi desteklerse oraya döner. Bunu Bülent Ecevit’i iktidara getirirken çok açık gördük.

Şimdi herkes Numan Kurtulmuş olayı hakkında yorumlar yapıyor. Oysa yapılan pazarlık Erdoğan’ın köşeye sıkıştırıldığı bir pazarlık. Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkma olasılığına karşın Gülen partiyi tam olarak eline geçirmek istiyor. Bu planda Numan Kurtulmuş ön plana çıkıyor ve bunu biçok arkadaşıma söylediğimde bana inanmamışlardı.

Yapılan bu pazarlıkta önce ilk seçimde Gülen ekibinin kaç milletvekili çıkaracağı var. Bu sayı en az 150. İkinci pazarlık “Yarı başkanlık” yada “Yarı başkanlık” sistemi. ABD ve doğal olarak Gülen ekibi böyle bir olasılığa sıcak bakmıyor. Erdoğan Çankaya’ya çıkarsa –ki bana göre ya çıkmayacak yada çıkamayacak- Numan Kurtulmuş partinin başına geçecek.

Burada AKP’nin ilk kurucularından ve başkanı Abdullah Gül harcanıyor gibi gözüküyor. Oysa ABD ve Gülen ekibi Kurtulmuş’un Gül’den daha karizmatik olduğunun farkında ve Cumhurbaşkanlığından sonra Gül’ü daha alt seviye olan başbakanlığa indirmek istemiyorlar.

O zaman Gül ne olacak diye bir soru geliyor akla. Unutmayın, Anayasa Mahkemesi Abdullah Gül’ün ikinci kez Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini yazdı. Bu olasılık pazarlıklara bağlı ama büyük bir olasılıkla olacak.

Çoğunun “Numan Kurtulmuş, Recep Tayyip Erdoğan’dan daha demokrat…” diye yazdığı ortamda ben de böyle bir tez ortaya atıyorum. Bu çalışma Erdoğan’ı bitirme çalışması gibi gözükse de, bilmeden, belki de istemeden AKP’nin bitiş çalışmasıdır.

AKP’ye katılacaklar arasında BBP’de söyleniyor. BBP Fetullah Gülen’nin sübap partisi zaten. AKP’ye katıldığında taban Erdoğan’ı değil Gülen hareketini destekleyecek. Anlayacağınız Erdoğan fena halde sıkışmış durumda ama onunla beraber bu oyunu oynayan Gülen hareketi de sıkışacak.

Bütün bunları yazarken bişeyi unutmamak gerekiyor, Obama tekrar başkan seçilecek mi? Çünkü ABD’de bir başkan değişikliği -ki bu parti değişikliğidir aynı zamanda- bütün her şey bir anda değişir ve Gülen hareketi de, AKP de avucunu yalayabilir. Seyreyleyelim ne olacak.

7 Yorum »

 1. sonuç olarak, abd ye bakalım göbek atalım.

  Yorum tarafından galip şener — Temmuz 14, 2012 @ 10:23 am

 2. Kabeyi ikiz kulelerin üstüne inşaa edelim Muhammede, barac hüseyin adını verelim.kuran yerine Wall Street Journal takip edelim. emin olun beterden bir çentik ilerde olur en azından.

  Yorum tarafından mahir — Temmuz 14, 2012 @ 5:35 pm

 3. Yahu yıllarca temennilerinizi analiz diye yazdınız. Ne oldu? O köşeye sıkışacak bu bitecek falan filan… Bi kere Tayyip numan Kurtulmuş ve diğerlerini partisine katması partinin bitirilmesi için bir taktik değil ilerde has partinin kendisine karşı alternatif olma ihtimaline karşı alınmışbir tedbirdir. Tayyip akıllılık etti Akp nin karşısına Has partinin çıkarılmasının önüne geçmek için böyle bir adım attı. Bunu tersinden yorumlamak çok sığ bir temenniden öteye geçmez.

  Yorum tarafından ufukturu — Temmuz 15, 2012 @ 11:18 am

  • Tayyip ve akıllılık etme, işte buna içilir.

   Yorum tarafından galip şener — Temmuz 15, 2012 @ 8:28 pm

   • Kusura bakma ama ortada bir gerçek varki bu adam bu ülkenin 10 yıldır başında iyi kötü siyasti öğrenmiştir sen içerken

    Yorum tarafından ufukturu — Temmuz 16, 2012 @ 4:53 pm

 4. merhabalar, ben baya bi internette araştırdım 10 haftalıktan sonra kürtaj ülkemizde yasaktır diyor http://www.kurtajfiyatlari.org isimli sitede ve diğerlerinde benim gebeliğim sorunlu 14 haftalık ve riskli bi gebelik kimden ve nasıl izin alırım kürtaj olmak için lütfen yardım edin cevap bekliyorum

  Yorum tarafından emine — Ağustos 5, 2012 @ 12:26 pm

 5. içmeden ayık kafayla düşününce zaman alacağa benzeyen bişr teori

  Yorum tarafından kızlık zarı dikimi — Ağustos 5, 2012 @ 2:18 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: