Ahmet Nesin's Blog

Temmuz 21, 2012

BAŞBAKANIN (SEROKWEZÎR) SÖZÜ SÖZ (GOTİN, PEYV) OLMALI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 12:52 am

BAŞBAKANIN (SEROKWEZÎR) SÖZÜ SÖZ OLMALI!..

 

Sanırım sadece (BİTENÊ) Türkiye’de değil, bilhassa (NEMAZE) bütün Ortadoğuda demokrasi tartışması iyice komik (ÇÛLE) hale geldi… Türkiye’de 40’tan fazla (ZEHF) parti var, hepsi demokrasi diyor. Yıllar önce (PÊŞ DE) AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kürt açılımı” diye bişey (TİŞTEK) attı ortaya. Bütün (BİTÛN) bu demokrasiyi savunan partiler birbirlerine girdiler. Doğal olarak da bu (EV) iş (KAR) yattı.

Daha sonra laf (PEYV) ebeliği başladı, ardı ardına Kürtler ve Kürtleri destekleyen Türkler tutuklandı (BENDÎ KİRİN). Şirinlik ismi değiştirilen eski (KEVN) Kürt isimlere geri (ŞUND) dönüleceği sözüyle devam (DÛMAHÎ) etti.

Dün bir haber (NÛÇE) okudum. Haberden bir bölüm (BEŞ, ÇAVÎ) aktarıyorum size: “Kürtçe üzerindeki yasakçı yaklaşım, mülki amirler ve mahkemeler eliyle sürdürülüyor. Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi tarafından 4 yıl önce yapılan ve tiyatro, müzik, şan, bilgisayar gibi alanlarda binlerce kişiye eğitim-öğretim hizmeti sunan Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nin ismi yasaklandı. Kayapınar Kaymakamlığı’nın Belediye Meclisi’nin aldığı kararı iptal için İdare Mahkemesi’ne açtığı davada, mahkeme “Cegerxwin” isminin Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulunmadığını ve yabancı dil kurallarına göre teşkil edildiğini belirterek ismin yasaklanmasına hükmetti. Mahkeme aynı şekilde 19 parka verilen ve çoğu Kürtçe isimlerin de iptal edilmesini kararlaştırdı. Yasaklara karşı Belediye Meclisi, Danıştay’a başvurdu. İdare Mahkemesi’nin ‘Cegerxwin’ ismini yasaklaması ardından, Belediye avukatları konuyu Danıştay’a götürdü. Belediye avukatları ayrıca, yine Kayapınar Kaymakamlığı’nın şikayeti üzerine yine mahkemece yasaklanan Zembilroş Park, 33 Kurşun Parkı, Derwêşê Ewdi Parkı, Nefel Parkı, Daraşin Parkı, Bêzar Parkı, Ciwan Parkı, Sosin Parkı, Jiyanan Azad Parkı, Aşîtî Parkı, Yek Gûlan Parkı, Beybun Parkı, Şilan Parkı, Roşna Parkı, Rojbîn Parkı, Rojda Parkı, Berfîn Parkı ve Roşan Parkı gibi isimler için de Danıştay’a başvurarak, mahkeme kararına itiraz etti.

Ben de kısacık (GUT) bir yazı (NÎVÎS) yazmak istedim, içinde suç (TAWAN) unsuru var mı bilmiyorum, artık (BERMAYÎ) umurumda da değil. Yazının başlığında söylediğim gibi BAŞBAKANIN (SEROKWEZÎR) SÖZÜ SÖZ (GOTİN, PEYV) OLMALI!..

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yorum »

  1. Deste te sax be / Elline saglik.
    Ez nivîse te hemu ji dixwunim / Butun yazilarini okuyorum. 🙂

    Yorum tarafından Mîr — Temmuz 28, 2012 @ 11:45 am

  2. hocam suriye konusunda yorumunuzu bekliyoruz.Saygılarımla,

    Yorum tarafından mehmet mert — Temmuz 28, 2012 @ 11:52 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: