Ahmet Nesin's Blog

Eylül 13, 2012

MECLİSİN UTANCI KALKMALIDIR, BUGÜNKÜ EMNİYET’E BİŞEY DİYEMEM!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:24 am

MECLİSİN UTANCI KALKMALIDIR, BUGÜNKÜ EMNİYET’E BİŞEY DİYEMEM!..

Yıllar önce Alpay Kabacalı’nın yasaklanan kitap, gazete ve dergilerle ilgili bir kitabını okumuştum. Çok ilginç yasak kararları ve kitaplar vardı, keşke o kitabın genişletilmiş baskısını hazırlasa da yapılsa bugün. O kitap bir “Utanç belgesi” olarak tarihe geçti.

Ne yasaklar yok ki ama en çok ilgimi çeken iki şey vardı ki aklın alması olası değil. Bunlardan biri, bir zamanlar güvercin kartpostalı yasaklanmış. Güvercin kartpostalının yasaklanma nedeni çok açık, güvercin barışın simgesi olduğundan dolayı yasaklanmış. İkinci yasak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından konulan yasak. Bu yasak meclis tekrar kaldırmadan düzelmiyor. O yüzden 1. Meclis zamanında bitakım kitapların, gazete ve dergilerin yayını, basımı yasaklandıysa ve ondan sonra gelen milletvekilleri bu yasağı kaldırmadılarsa nu yasak hâlâ geçerliliğini koruyor. O kadar ilginç bir sistem ki, darbelerle kapatılan meclislerin aldığı kararlar dahi geçerliliğini koruyor.

Anımsayacaksınız, Aziz Nesin Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabını yayınlamak istemişti. Kitabı okuyup da çok beğendiğinden istemedi Aziz Nesin bu kitabı, isteme gerekçesi bakanlar kurulunun yani meclisin bu kitabı yasaklamasıydı. Demokrasilerde böyle bişeyin olmasına karşı çıkmış ve önerisini ilk olarak başkanı olduğu Türkiye Yazarlar Sendikası’na götürmüştü. O günkü yönetim kurulu bu önerisini toptan reddetti ve Aziz Nesin kitabı tek başına çıkarmak istedi.

Bunun üzerine kitabı ben o zaman sahip olduğum Düşün Yayınevi’nde çıkarmak istedim. Aziz Nesin bir aileden 2 fire verilmesine karşı çıktı ve beni reddetti. Ben de sanırım ona çekmiş inadımdan dolayı “Salman Rüşdi’ye Destek Mektupları” diye bir kitap çıkardım. Kitapta yazan dünyalı aydınların çoğu aynı şeyi söylüyordu, kitabı okuyan azdı ve karşı çıktıkları bir kitabın yasaklanmasıydı.

Ama bugüne değin bilmediğiniz başka bişeyi anlatacağım. 12 Eylül sonrası gazeteden kovuldum. Kovulma nedenim, Selimiye mahkemelerinde alınan kararlardan dolayı bir mahkeme başkanı albaya çok ağır bağırmamdı. Herşey bugün 12 Eylül mahkemeleri için yazılanlar gibi değildi, devrimcilerle faşistler eşit yargılanmıyordu. Kenan Evren “Bir onlardan bir de ülkücülerden asalım…” diye anlaşılması güç bir eşitlik getirmemişti. Evren’in bugün unutulan tümcesi esasında şöyleydi: “Arada bikaç tane de ülkücü asalım, yoksa Avrupa sadece solcu asıyoruz diye tepki gösterir…” Geçmiş arşivleri karıştıranlar bu konuşmasını bulurlar.

Gazeteden ayrılınca Mehmet Barlas beni Milliyet’e istedi ama ben MHP yanlısı Ülkü Arman’ın emrinde çalışmak istemediğimden çok ağır koşullar öne sürdüm ve bir anlamda kabul etmedim. Bunun üzerine Düşün Yayınevi’ni kurdum ve yayıncılığa başladım. Yayınevi için kitaplar çevirideydi, Aziz Nesin’in kitaplarını çıkaran arkadaşlar aranmaya başlamıştı, bunun üzerine kitaplarını ben çıkarmaya başladım.

Aziz Nesin’in “Azizname” adlı kitabını çıkaracağım, bir de baktım bir yazının başlığı “Sosyalizm Allahtır”. Aziz Nesin’e uygun bir başlık değil, kendisi yurt dışında, ben de Nesin Vakfı’na gittim ve eski baskılara baktım. Yazının adı “Sosyalizm Ahhlaktır”mış. Ben de düzelttim, güya düzeltmişim, yazının başlığı değişmiş ama içindekiler bölümünde aynen “Sosyalizm Allahtır” diye kalmış. Tam o sırada da ben kendi yayınevimin kitaplarını çıkarmaya başladığımdan Aziz Nesin kitapları Adam Yayıncılık’a vermiş ve depo olduğu gibi onlara teslim edilmiş.

Rakam yanlış değil, mahkeme kararıyla 10 bin kitap toplatıldı, Aziz Nesin köpürüyor ama önceki baskıyı gösterdiğimden yediğim fırça azalmış durumda ama yine de hatam büyük.

Bu kitap o başlıktan dolayı toplatıldı, dava açıldı, eski bir gazete yazısı olduğundan o yazı bulundu, eski baskı kitaplar gösterildi ve Aziz Nesin’le birlikte kitap da beraat etti. Ama aynı zamanda TBMM’de kitabı yasakladı, hükümetin, bilhassa Özal hükümetinin kitapla bir ilişkisi olmadığından mahkeme kararı incelenmedi ve kendileri de bir yasak koydu.

Aziz Nesin kendi kitabı hakkında da meclis kararı olduğunu bilmesine karşın hiç sözünü etmedi ama Salman Rüşdi’nin kitabı için çok uğraştı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü “3. Yargı Paketi”ndeki düzenleme doğrultusunda 31 aralık 2011’e kadar mahkeme yada Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanan kitapları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirmiş ve bu kitapların okullara sokulmamasını istemiş. Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanan tek Türk yazar Aziz Nesin.

Sanırım Bakanlar Kurulu bu utancından kurtulmak için bütün bu eski yasaklarını kaldırmak zorundadır. Ne de olsa ileri derecede demlenmişkotratlar.

1 Yorum »

  1. Yıllar önce Alpay Kabacalı’nın yasaklanan kitap, gazete ve dergilerle ilgili bir kitabını okumuştum. Çok ilginç yasak kararları ve kitaplar vardı, keşke o kitabın genişletilmiş baskısını hazırlasa da yapılsa bugün. O kitap bir “Utanç belgesi” olarak tarihe geçti.

    Yorum tarafından Sugel — Eylül 22, 2012 @ 2:56 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: