Ahmet Nesin's Blog

Ekim 17, 2012

AÇLIK GREVLERİNİ DURDUR ERDOĞAN…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 10:27 am

AÇLIK GREVLERİNİ DURDUR ERDOĞAN…

İnsan nasıl olunur, günlerdir bunu düşünüyorum, kimileyin düşünmek, çözüm aramak yetmiyor, tıkanıp kalıyor insanoğlu. Ama dediğim gibi sadece insanoğlu tıkanıp kalıyor, nasıl insan olacağını kendisine bir gün bile sormayanlar tıkanıp kalmıyorlar, kendi yaşamları dışında her şey boş onlar için. Bütün bunları canlı canlı yaşadığımda bikez daha tıkanıp kalıyorum.

Ergenekon davasından tutuklu Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun oğlu trafik kazasında yaşamını yitirdi. Hilmioğlu’na cenazesi için 4 gün izin verdiler. Bu izinin gerçeği sonra çıktı ortaya, kaçabilir gerekçesiyle geceleri Sincan Hapishanesi’ne konmuş Hilmioğlu. O zaman hiç izin vermeseydiniz, gencecik çocuğunu kaybeden insana nasıl bir işkence bu, anlamakta zorlanıyorum gerçekten.

Esas yazacağım konu son zamanlarda başlayan açlık grevleri ve ölüm oruçları. Açlık grevlerinin hiçbir zaman şakası olmaz ama bu kez biraz fazla ciddi, çünkü 10 bin kişi açlık grevinde. Biz açlık grevlerini ölümler başlayınca anımsıyoruz ve ölümler arttıkça da kanıksıyoruz.

Esasında balık hafızalı bir halkız ve doğal olarak da aydınlarımız da öyle. İlk ölüm orucu 11 Nisan 1984 yılında başlıyor. İstenenler çok insani şeyler:

  • Tek tip elbise uygulamasının kaldırılması
  • İşkencelerin sona ermesi
  • İnsani ve sosyal yaşam koşullarının düzenlenmesi
  • Siyasi tutukluluk hakkının tanınması

Bu grev sırasında 4 genç arkadaşımız öldü. Abdullah Meral (63 gün), Haydar Başbağ, Fatih Öktülmüş (66 Gün) ve Hasan Telci (72 gün). O zaman şunu öğrendik ki açlık grevine girmiş bir kişi –biraz da kendi bünyesine göre- 55 günden sonra her an ölebiliyor. Ölmeyenlerdeyse çok ciddi hasar meydana geliyor ve kendini tekrar toparlaması olanaksız bir durum çıkıyor ortaya.

İkinci ölüm orucu 1988 yılında Diyarbakır Cezaevi’nde başlıyor ve Mehmet Emin Yavuz yaşamını kaybediyor. Ondan sonra 1996 yılında Necmettin Erbakan ve Tansu Çiller hükümetinin Adalet Bakanı Mehmet Ağar’ın çıkarttığı cezaevleriyle ilgili Mayıs genelgesiyle ilgili olarak başlatılıyor. Ne ilginç bişey ki Necmettin Erbakan dolandırıcılıktan hapis cezası aldı ve onu aynı davadan sanık cumhurbaşkanı Abdullah Gül hapis ve ev hapsinden kurtardı. Mehmet Ağar şu an hapiste ve koşulları en iyi hapishaneyi bulmak için günlerce uğraştılar. Tansu Çiller için söyleyecek laf çok ama inandığım bişey var, bir gün faili meçhul cinayetlerden yargılanırsa yaşamı boyunca hapisten çıkamaz. Bu açlık grevlerinde de 10 arkadaşımız yaşamını yitirdi.

Sonraki ölüm orucu 20 Ekim 2000 yılında başladı, bunun üzerine Bülent Ecevit hükümeti demokrasi adına “Hayat düş operasyonu”nu başlattı ve 30 arkadaşımız ve 2 gardiyan yanarak ve boğularak yaşamını yitirdi. Bunun üzerine ölüm oruçlarında 110 kişinin üzerinde genç yaşamını yitirdi.

Şu an cezaevlerinde 10 bin kişi açlık grevine başladı. Esas korkulan diğerlerinde olduğu gibi bunun da ölüm orucuna dönüşmesinde. 10 bin kişinin açlık grevi ölüm orucuna dönüşürse bunun altından kimse kalkamaz. Bugün açlık grevinin 35. Günündeler ve risk bugünden sonra başlıyor. Sinir sistemleri yıpranıyor ve telafisi olanaksız bir noktaya geliyor.

İşte kaç gündür düşündüğüm insanlık sınırı burada başlıyor. Oğlunun cenazesine giden bir tutkuluyu yine her gece nöbetçi cezaevine tıkarken, daha önce açlık grevlerinde ölenleri düşünürken –düşünür müsünüz bilemem- biraz insanlığı ön plana çıkartırsanız, çok mu zor olur acaba? Hem o zaman Taraf Gazetesi yazarı Yıldıray Oğur da sizleri boşu boşuna “Deymekotrat” sanmamış olur.

1 Yorum »

  1. “Esasında balık hafızalı bir halkız ve doğal olarak da aydınlarımız da öyle. İlk ölüm orucu 11 Nisan 1984 yılında başlıyor…”
    İlk ölüm orucu 14 Temmuz 1982’de Diyarbakır zindanında başlamıştır. Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek bu ölüm orucunda yaşamlarını yitirmişlerdir.

    Yorum tarafından Tunca ERÖKSÜZ — Ekim 18, 2012 @ 11:23 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: