Ahmet Nesin's Blog

Kasım 13, 2012

İDAMLIK ERDOĞAN…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 10:03 am

İDAMLIK ERDOĞAN…

27 Mayıs darbesinde başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını anayasayı ihlalden idam ettiler ve ardından ilk iş olarak yeni bir anayasa yaptılar.

Talat Aydemir ve arkadaşları yeni bir darbe yapmak istediler, birincisinde kurtuldular ama ikincisinde anayasayı ihlalden onlar da asıldı. Hemen sonra iktidara gelen Adalet Partisi başkanı Süleyman Demirel ve arkadaşları bu anayasanın Türkiye’ye bol geldiğini söylemeye başladılar.

Derken 12 Mart darbesi yapıldı, Deniz Gezmiş ve arkadaşları anayasayı ihlalden asıldılar, asanlar anayasayı ihlal ederek ülke yönetimine el koyan asker ve onu destekleyen sivil siyasetçilerdi. Birbiriyle kavga eden partiler hemen uzlaştı, CHP’den başbakan seçildi, AP de o başbakanı ve bakanlar kurulunu destekledi. Halka demokrasi bu iki partinin dışına çıkamaz mantığı böyle veriliyordu. Bu darbeyle beraber anayasanın kimi maddeleri değiştirildi.

12 bizde alışkanlık yapmıştı ve 12 Eylül darbesi yapıldı. Bu darbede de değişen bişey olmadı. Anayasayı ihlal eden generaller anayasayı ihlalden gençleri astılar ve asmaya başlarken yeni anayasayı hazırlamak için komisyon kurdular. Yeni anayasa başımıza bela oldu, hâlâ kurtulamıyoruz ve hatta kimileri kurtulmak da istemiyor.

Bütün bunlar yıllarca başımıza tebelleş olmuşken AKP genel başkanı ve bakanların başı Recep Tayyip Erdoğan idamın tekrar geri getirilmesini istiyor. Ne ilginçtir ki Erdoğan ve arkadaşları idam yasası kaldırılırken mecliste yeni bir parti olarak bulunuyor ve en azından yarısı kaldırılması için oy kullanıyordu.

Erdoğan’ın idamın geri getirmek istemiyle neyi amaçladığı çok belli, seçimler yaklaştıkça milliyetçilerden oy almak. PKK lideri Apo’yu asmayı hedefleyecek, bunun için anayasayı ihlal suçu öngörülecek ve yine ne tesadüftür ki aynı hükümet anayasayı en yakın zamanda değiştirmek için mecliste uğraşıyor.

Erdoğan idamı geri isterken aynı Tansu Çiller dönemi gibi en çok Kürtlerin öldürüldüğü dönemi yaşıyoruz. Bugün 62. günü yaşanan açlık grevlerini önlemek için Erdoğan kılını bile kıpırdatmıyor. Her saniye ölüm haberi gelebilir. Bu açık infazdır, bu yapılan yasa kalkmış olmasına karşın idam yasasını uygulamaktır. Erdoğan açlık grevlerine sessiz kalarak, hatta alay ederek anayasayı ihlal etmiyor mu? Bana göre Erdoğan ciddi bir suç işliyor ve onun mantığına göre hükümetin başı olarak insanları ölüme gönderiyor.

Erdoğan’ın idam isteği kendi partisini de karıştırdı. Bülent Arınç idamla ilgili olarak Hükümetimizin ve partimizin idamı geri getirmek gibi bir kararı ve hazırlığı yoktur. Sayın Başbakanımızın dünkü sözleri idamın geri gelmesine dönük toplumdaki beklentiyi ifade etmek amacıyla söylenmiştir. İdam cezasını geri getirmek partimizin ve hükümetimizin kararı değildir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yaklaşımı ise gerçekten uluslararası bir komedi. Yurt dışında temaslarda bulunan Davutoğlu’na bir panelde İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Emma Bonino “Başbakan Erdoğan’ın idama ilişkin açıklamaları endişe verici. Bu açıklamalardan sonra Türkiye’nin AB’ye girmek isteyip istemediğini düşünür olduk. Siz bu konuda ne demek istersiniz?” diye sorunca Davutoğlu “Sayın Başbakan o açıklamayı, Norveç’te onlarca kişiyi katleden Anders Behring Breivik’i kastederek söyledi. Bu şekilde katliamlar yapılması konusuna dikkat çekmek için söyledi. Biz AB sürecindeki taahhütlerimize her zaman sadığız ancak dediğim gibi AB’den de aynı sadakati bekliyoruz…” diye yanıt vermiş.

Bir ülke başbakanı ve bakanı bu kadar komik duruma düşebilir mi, buna kimsenin hakkı var mı sizce? Bu komik duruma düşmenin tek nedeni var, o da cehalet. Daha önce de yazdım, bilhassa 12 Eylülden sonra gelen her meclis ve doğal olarak da hükümet daha cahil bir şekilde geliyor.

Erdoğan büyük bir suç işliyor, en fazla 24 saatte değiştireceği yasayı değiştirmeme nedeni çok açık. Erdoğan açlık grevindeki 1-2 yada 3-4 Kürt öldükten sonra istemlerin 2 tanesini kabul edecek. Mahkemelerde yabancı dil ve Apo’ya uygulanan hukuksal tecrit kalkacak. Ama bunları kaldırmadan önce milliyetçilere karşı gücünü gösterdiğini sanacak. Bu bir suçtur, insanları göz göre göre öldürmektir ve Erdoğan’ın mantığına göre de cezası idamdır.   

 

2 Yorum »

  1. Erdoğan idamı geri isterken aynı Tansu Çiller dönemi gibi en çok Kürtlerin öldürüldüğü dönemi yaşıyoruz. Bugün 62. günü yaşanan açlık grevlerini önlemek için Erdoğan kılını bile kıpırdatmıyor. Her saniye ölüm haberi gelebilir. Bu açık infazdır, bu yapılan yasa kalkmış olmasına karşın idam yasasını uygulamaktır. Erdoğan açlık grevlerine sessiz kalarak, hatta alay ederek anayasayı ihlal etmiyor mu? Bana göre Erdoğan ciddi bir suç işliyor ve onun mantığına göre hükümetin başı olarak insanları ölüme gönderiyor.

    Yorum tarafından piracetam — Aralık 8, 2012 @ 2:11 pm

  2. Erdoğan idamı geri isterken aynı Tansu Çiller dönemi gibi en çok Kürtlerin öldürüldüğü dönemi yaşıyoruz. Bugün 62. günü yaşanan açlık grevlerini önlemek için Erdoğan kılını bile kıpırdatmıyor. Her saniye ölüm haberi gelebilir. Bu açık infazdır, bu yapılan yasa kalkmış olmasına karşın idam yasasını uygulamaktır. Erdoğan açlık grevlerine sessiz kalarak, hatta alay ederek anayasayı ihlal etmiyor mu? Bana göre Erdoğan ciddi bir suç işliyor ve onun mantığına göre hükümetin başı olarak insanları ölüme gönderiyor.

    Yorum tarafından gold price — Aralık 10, 2012 @ 3:27 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: