Ahmet Nesin's Blog

Kasım 30, 2012

SİZİN GAZETE DİNGONUN AHIRI MI FATİH ALTAYLI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:10 am

SİZİN GAZETE DİNGONUN AHIRI MI FATİH ALTAYLI!..

Son yazdığım yazıdan sonra Fatih Altaylı davası kapandı sanıyordum ama bana öyle bir mesaj göndermiş ki ne yalan söyleyeyim aklım durdu, ben kendisini daha ciddi birisi sanırdım. İsterseniz önce Altaylı’nın bana gönderdiği mesajı okuyun:

Re: FATİH ALTAYLI DAVASI VE KORKU…

1 recipients

CC: recipientsYou More

BCC: recipientsYou

Show Details

FROM:

 • Fatih Altaylı
 • TO:
 • Ahmet Nesin
 • Message starred
 • Sizi dava ettiğimden bile haberim yok.
 • Yargıtay a falan götürmemelerini de söyledim davayı açan gazete hukukçularına.
 • Ama bu sizin terbiye konusunda sıkıntınız olmadığı anlamına gelmiyor.
 • Sizde ne kadar döt varsa, bende de o kadar vardır.
 • En azından hot diyene al sana bir döt demedim hayatımda.
 • Ben size asla döt deem.
 • Bence siz patatessiniz.
 • En değerli tarafınız toprak altında.

Hangi birini yanıtlayayım bilemiyorum, işin komiği tam da doğum günüme denk geldi, işin yoksa dötle, patatesle, hangimizin daha döt yada dötlek olduğunu kanıtlamaya çalış. Esasında bunlarla uğraşmayacağım, kafayı ilk tümceye taktım.

Annem aylar önce beni arıyor, telaşlı bir ses tonuyla Fatih Altaylı’nın bana dava açtığını söylüyor, ben kendisine bişey olmayacağını söylemeye çalışayım, kadın “Ya 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilirsem…” telaşına kapılayım, işimi gücümü bırakıp açılmak istenen dava için yanıt yazayım ve onu Çağlayan’daki mahkeme kalemine bırakayım, sonra dava günü bildirilsin ve ben kitap furaındaki standımı açmak yerine yine Çağlayan’a gideyim, mahkeme davaya gerek olmadığına karar versin, davanın bittiğini yazayım ve ne tesadüf ki Fatih Altaylı sadece son yazımdan haberdar olsun ve bana mesaj gönderip “Sizi dava ettiğimden bile haberim yok.” diye mesaj göndersin.

Bana saygın olmayabilir Fatih Altaylı, zaten olmasını da bekleyemem ama o davayı açan avukatlara, mahkeme heyetine, o yazışmaları yapan memurlara, postacıya, hepsini geçtim, en önemlisi kendine bir saygın olmalı. 10 bin liralık tazminat davası açıyor avukatlar senin adına ve senin haberin yok. O gazete dingonun ahırı mı Altaylı, haberin olmayan davadan ben mahkum olsaydım, parayı bal gibi alacaktın ama…

Ben size asla döt deem” diye yazmışsın. Buradan şu anlaşılıyor, hâlâ benim sana “Döt” demediğimi anlayamamışsın. Neyse bu Türkçenle anlama olasılığın da yok zaten.

Gelelim patates olmama, evet suratım yuvarlaktır, patatese benzer, ilkokuldan başlayarak “Kocakafa”, “Karpuzun Ahmet” ve “Deli” gibi lakaplarım vardı sayende bir de “Patates” eklendi. Bu benzetmeyle hakaret etmeye mi çalıştın, yoksa Nesin ailesiyiz diye espiri mi yaptın tam anlayamasam da hiç ciddiye almadım.

En değerli tarafınız toprak altında” derken de kötü bir benzetme yapmışsın, benim hiçbir tarafım toprak altında değil ama babamı kastediyorsan, insanın babası tarafı olmaz, sadece babası olur. İnsanın babası çocuğundan taraf olabilir ama onun bir tarafı olmaz. Neyse ya, ben de işi gücü bıraktım sana Türkçe ve gazetecilik anlatmaya çalışıyorum. Benden 4 yıl sonra başlamışsın ama bizim kuşak sana gazeteciliği öğretememiş. Baksana “Höt diyene döt” yerine “Hot diyene döt” diyene diye yazmışsın, ses uyumundan bile haberin yok. 7 tümcede bu kadar hatayla genel yayın müdürü olmuşsun ya, daha ne istiyorsun da haberin olmayan davalar açtırtıyorsun. Sen iyisi mi benim gibi terbiyesizlerle uğraşma, kasteciliğine devam et…

2 Yorum »

 1. Merhaba. Anımsadığım kadarı ile Fatih Altaylı, Hürriyet gazetesinde köşe sahipliği yaptığı yıllarda, Recep Tayyip Erdoğan karşıtı yazılar yazıyor iken, “Höt” sesinden sonra yıkama yağlamacılığa başladı. Bu da en azından beyan ettiği gibi “al sana… ” sayılmıyor demek ki…

  Yorum tarafından Alinur Uğurpakkan — Kasım 30, 2012 @ 8:13 pm

 2. Son gelen haberlerle biraz şoktadır kendisi muhtemelen. Efendim seneler önce Özal’ın zehirlendiğini yazmış da, yazdığını bile unutmuş da, Ahmet Özal telefon açıp kendisine teşekkür edince hatırlamış da. Ne yalan söyleyeyim, Altaylı’nın bu yazdıklarını okuyunca Özal hakkındaki adli tıp raporunun çıktığını sanmıştım. Meğer havada uçuşan sahte raporlara, söylentilere itibar edip erkenden kendine pay çıkarma hatasıymış içine düştüğü. Şimdi sanıyorum rapor açıklandı açıklanacak, oy birliği ile çıkan “zehirlenme yok” sonucu acaba Fatih Altaylı’da nasıl bir etki yapacak? Merakla bekliyorum bu sefer ne yazacağını.

  Yorum tarafından Mustafa Odabaşı — Aralık 12, 2012 @ 1:43 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: