Ahmet Nesin's Blog

Aralık 25, 2012

ÜNİVERSİTELERDE YAĞ DERSLERİ…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:11 am

ÜNİVERSİTELERDE YAĞ DERSLERİ…

Geçenlerde bakanların başı Recep Tayyip Erdoğan ODTÜ’ye gitti ve Türkiye’de eğitim sisteminin nasıl işlemesi gerektiği harfi harfine ortaya konuldu. Kimi öğrenciler Bakanların başını protesto etti. Demokratik bir ülke olduğumuzdan bu öğrenciler gözaltına alındılar. Bu gayet doğal geldi bana çünkü son 10 yıldır meslektaşlarımdan hükümete değil muhalefete muhalefet yapılması gerektiğini öğrendim.

ODTÜ, ODTÜ’lüğünü gösterdi ve okul idaresi ve diğer hocalar öğrencilerini savundu. İşte son 10 yılın gerçeği bu durumda ortaya çıktı. Cumhurbaşkanının atadığı üniversite yönetimleri hemen bildiri yayımlayarak bakanların başını protesto eden ve onları destekleyen hocaları protesto mesajları vermeye başladılar. Son 10 yılın dünyadaki tek geleneği olan muhalefete muhalefet ederek “Bilimin üretilmesine zemin hazırlayan bir iktidar tenkide değil takdire şayandır…” dediler. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Afyon Kocatepe, Marmara, Yıldız Teknik, Galatasaray, Mimar Sinan, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu ve Uşak Üniversitesi rektörleri açıklama yaptılar ve olayları kınadılar. Bu yetmedi YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ODTÜ’de çıkan olayları denetlemek üzere YÖK denetleme kurulunu görevlendirdi.

Ben de bunun üzerine bilimin sözkonusu olduğu yerde bilimsel bir araştırma yapmam gerektiğine karar verdim ve dilimizde “YAĞ” sözcüğü nasıl kullanılır, nerelerde yada hangi durumlarda işe yarar onu bulmaya çalıştım.

Yağ bağlamak:

Yağ bal olsun:

Yağ basmak:

Yağ çekmek:

Yağ gibi (gitmek) kaymak:

Yağ tulumu

Yağa bala batırmak:

Yağı erimek:

Yağıyla balıyla:

Yağcılık etmek:

Yağlı kapı:

Yağlı kuyruk:

Yağlı müşteri:

Yağ ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

Yağ ile yavşan sirke ile tavşan.

Yağ yiyen köpek tüyünden belli olur.

Yağına kıymayan çöreğini yoz (kuru) yer.

Lafla pilav pişerse, deniz (dağ) kadar yağı benden.

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır.

Işığını akşamdan önce yakan sabaha çırasında yağ bulamaz.

Asil azmaz, bal kokmaz; kokarsa yağ kokar, onunda aslı ayrandır.

Ak koyunu gören, içi dolu yağ sanır.

 

Çalışmam yeterli oldu mu, bu tez’le doktoramı verebilir miyim bilemiyorum ama bu anlayışla ve sistemle neyi nereye kadar götürürüz bilemiyorum, bu yağcılık sanırım apayrı bir sanat ve bu ülkede çok iyi yapılıyor. Ne diyeyim, yağdan dönenin kaşığı kırılsın, uysa da söyledim uymasa da.

1 Yorum »

  1. ODTÜ, ODTÜ’lüğünü gösterdi ve okul idaresi ve diğer hocalar öğrencilerini savundu. İşte son 10 yılın gerçeği bu durumda ortaya çıktı. Cumhurbaşkanının atadığı üniversite yönetimleri hemen bildiri yayımlayarak bakanların başını protesto eden ve onları destekleyen hocaları protesto mesajları vermeye başladılar.

    Yorum tarafından Parker S. Parsons — Ocak 24, 2013 @ 4:53 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: