Ahmet Nesin's Blog

Aralık 26, 2012

BELKİ İNANMAYACAKSINIZ AMA!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 3:24 am

BELKİ İNANMAYACAKSINIZ AMA!..

Evet, büyük bir olasılıkla inanmayacaksınız ama benim tamı tamına 11 çocuğum var. Gençlik yıllarımda futbol oynadım ama çocuklarımın 11 olmasının bununla bir bağlantısı yok, bu sadece yaşımızdan dolayı böyle oldu, kürtaj serbest bırakıldığı gün benim son kızım dünyaya gelmişti, zaten kürtaj serbestleştiğinde de hanım çocuk yapmak için değil menopozdan dolayı soyunurdu. Ben de andropoza girmiştim ama her erkek gibi hiç çaktırmıyordum çevreme. Ne günlerdi ama, bir gün hanıma “Canım bir kazan su kaynat, baktık olmuyor, çay demleriz…” dediğimi anımsıyorum. Gülmeyin hemen, hanımla ben, 11 çocuk, kayınvaldem, kardeşim, hanımın tanımadığım akrabaları filan derken evde en az 20 kişi oluyorduk. O yüzden kazan suyunu kimse anlamıyordu.

Zor okuyanlar, ikizler ve üçüzler derken hepsi üniversiteye girdi. Söylemesi ayıp biz Bursa’da oturuyorduk, son çocuğu da üniversiteye yollayınca hanımla evde dımdızlak kaldık. O bana bakar, ben ona, o kadar çay içecek halimiz de yok, bir gün kendisine “Toparlan hanım, sırasıyla çocukları ziyaret edelim…” dedim, dedim de demez olaydım, 2 dakika sonra bavulları kapıya getirdi. Meğer o çoktan hazırlığı yapmış da hem çok masraf olur, hem de yoruluruz diye söyleyemiyormuş.

Atladığımız gibi Istanbul’a geldik, ilk olarak uzun zamandır görmediğimiz büyük kızımıza gideceğiz. Kendisi Adnan Menderes Üniversitesi’nde, Aydın’da okuyor. Sabiha Gökçen Havaalanı’na gittik ve Aydın’a en yakın yer olarak İzmir’e gitmek üzere uçağa bindik. Uçağımız Adnan Menderes Havaalanı’na iniş yaptı. Otobüse atladığımız gibi Aydın’a geldik ve kızımla doya doya sohbet ettik.

Fazla zamanımız olmadığından oradan da bir otobüs’e atladığımız gibi Celal Bayar Üniversitesi’nde okuyan en küçük oğlumuzu görmeye Manis’ya geldik. Oğlan biraz zayıflamıştı, annesi çok dertlendi, ona börekler neyim açtı. Helalleştik ve oradan ayrıldık.

Adnan Menderes Havaalanından ilk uçakla Adana’ya geldik. Adana’da okuyan çocuğumuz yok ama oradan kolayca gidebileceğimiz şehirler var. Havaalanı zaten şehrin içinde, arka arkaya Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Bülent Ecevit ve Adnan Menderes bulvarlarını geçtikten sonra Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi’nde okuyan ikizlerden küçük olanın yanına vardık. Sanırım sevgilisinden mi ayrılmış, sınavlar mı kötü geçmiş ne, moralsizdi. Ben demokrat bir baba olduğumdan çocukların derslerine karışmam zaten. Dedim ya demokratım diye, o yüzden korkudan bana sevgilisini de anlatamıyor, yanından oldukça üzgün ayrıldık.

Zaman geçiyor, havalar soğudu, otobüs zor iş, zaten zaman da kısıtlı, hemen Istanbul Atatürk Havaalanı’na geldik, aldığımız ilk biletle doğru Van’a Ferit Melen Havaalanı’na geldik. Van’da okuyan çocuğumuz yok ama oradan ilk otobüsle Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nde okuyan kızımıza gittik. Çok neşeliydi, bana güle güle dersleri nasıl ektiğini anlattı, her sınıfı çifter çifter geçmeye karar vermiş, eylemlere katılıyormuş. Onu hemen oradan aldığım gibi Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde okuyan en büyük ağabeyinin yanına götürdüm. Sıkıysa orada bişey yapsın da göreyim, okul çok disiplinli.

Zonguldak yakındır diye hemen otobüsle Bülent Ecevit Üniversitesi’nde okuyan ortanca oğlumun yanına gittik. Oğlum diye demiyorum ama kendisi tam bir inek, sınıfın değil bölgenin birincisi, bize merhaba dedi ve ders çalışmaya başladı. Baktık onu dersinden alıkoyacağız, oradan Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde okuyan oğlumun yanına geldik. Ne etliye ne de sütlüye karışan bir cins olduğundan derslere de ne kadar karışıp karışmadığını pek anlayamadık. Ayrıldığımızda okulda hâlâ kaydı olup olmadığını öğrenemedik. Kayseri Ankara’ya yakın ya, hemen Abdullah Gül Üniversitesi’nde okuyan kızımızın yanına geldik. Çok hamarattır çok, sınavları bırakıp bize, börekler, çörekler yapmış.

Neyse lafı fazla uzatmayayım, oradan Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde okuyan büyük kızımıza, oradan da Süleyman Demirel Üniversite’sinde okuyan oğluma gittik. Son olarak da Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde okuyan oğlumuza gittiğimizde hanımla beraber menopoz ve andropoz için dualar etmeye başladık. Oğlumla neler konuştuğumuzu ikimiz de anımsamıyoruz, gözümüzü açtığımızda Antalya Gazipaşa Havaalanı’ndaydık.

Buraya neden geldiğimizi birbirimize sorduk ama esasında boş boş bakıyorduk. Otele geldik, haberlere bakıyorduk, öğrenciler bakanların başını protesto etmişti, Recep Tayyip Erdoğan gürlüyordu, Abdullah Gül sesini çıkarmıyordu, Menderes başbakanken asılmıştı, Celal Bayar idamdan kurtuldu ama evde kalmış kızlar gibi yaşamının sonuna dek her kış gomonizmin gelmesini bekledi ve göremeden öldü, Demirel darbelerle devrilmiş, demokrat olmaya çalışıyordu, İnönü istemediklerini duymayarak demokrasi getirme sevdasında yaşamını yitirdi, Ecevit kötü anılarla göçtü bu dünyadan, Ferit Melen 12 Mart darbesi başbakanı olarak anıldı hep, Necmettin Erbakan dolandırıcılıktan mahkum edildi, aynı davanın sanığı Abdullah Gül kendisi yargılanmadan affetti davadaşını ve öyle göçtü bu dünyadan, Turgut Özal 12 Eylül öncesi milletvekili seçilemediği için siyaset yasağı yemedi, hapse girmedi ve darbenin başbakan yardımcısı oldu, öldü mü öldürüldü mü hâlâ bilinmez, Alpaslan Türkeş hep darbeleri neden kendisi yapamadığından şikayet etti ve cinayet sırlarıyla öldü, Kenan Evreninsan asmayı beceri sandı, öldürdü, öldürdü ama ölmedi, Atatürk yada Mustafa Kemal yada Kemalizm hâlâ Türkiye siyasetinin can damarı kimilerine göre, hangi konu konuşulsa ya Mustafa Kemal’e göre yada Mustafa Muhammed’e göre çözüm üretilmeye çalışıyorlar.

Yorulduk hanım, hadi yatalım…” dedim ve gözlerimizi birbirimizden kaçırarak yatağa girdik.

4 Yorum »

 1. eeeeeeee. ilkokul düzeyindeki bu yazılarınızı bi terkedin artık.

  Yorum tarafından cemgil — Aralık 28, 2012 @ 12:27 pm

 2. Zaman geçiyor, havalar soğudu, otobüs zor iş, zaten zaman da kısıtlı, hemen Istanbul Atatürk Havaalanı’na geldik, aldığımız ilk biletle doğru Van’a Ferit Melen Havaalanı’na geldik. Van’da okuyan çocuğumuz yok ama oradan ilk otobüsle Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nde okuyan kızımıza gittik. Çok neşeliydi, bana güle güle dersleri nasıl ektiğini anlattı, her sınıfı çifter çifter geçmeye karar vermiş, eylemlere katılıyormuş. Onu hemen oradan aldığım gibi Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde okuyan en büyük ağabeyinin yanına götürdüm. Sıkıysa orada bişey yapsın da göreyim, okul çok disiplinli.

  Yorum tarafından silver price — Aralık 29, 2012 @ 1:35 am

 3. Neden Banu Güven? Banu Güven’in seveni bol olduğu kadar, sevmeyeni de çok. Jethro Tull, Led Zeppelin veya John Coltrane sevmesinden fiziki güzelliğine oradan da siyasi duruşuna kadar “hayranlarının” saydığı birçok özelliği var. Sevmeyenleri ise, “ukalalığına”, “aslında içinin boş olduğuna”, son zamanlarda AKP’nin canını sıkmasına ve “Beyaz Türklüğüne” vurgu yapıyorlar.

  Yorum tarafından Jacquelyn T. Noble — Ocak 15, 2013 @ 7:55 pm

 4. Zaman geçiyor, havalar soğudu, otobüs zor iş, zaten zaman da kısıtlı, hemen Istanbul Atatürk Havaalanı’na geldik, aldığımız ilk biletle doğru Van’a Ferit Melen Havaalanı’na geldik. Van’da okuyan çocuğumuz yok ama oradan ilk otobüsle Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nde okuyan kızımıza gittik. Çok neşeliydi, bana güle güle dersleri nasıl ektiğini anlattı, her sınıfı çifter çifter geçmeye karar vermiş, eylemlere katılıyormuş. Onu hemen oradan aldığım gibi Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde okuyan en büyük ağabeyinin yanına götürdüm. Sıkıysa orada bişey yapsın da göreyim, okul çok disiplinli.

  Yorum tarafından Rhoda L. Fulton — Ocak 17, 2013 @ 12:27 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: