Ahmet Nesin's Blog

Şubat 21, 2013

SADECE PAŞA HASTALAR YOK CEZAEVLERİNDE…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:29 am

SADECE PAŞA HASTALAR YOK CEZAEVLERİNDE…

 Uzun zamandır kıyamet kopuyor Türkiye’de, ağır hasta Ergenekon tutukluları var cezaevlerinde. Hatalardır TV’lerde programlar yapılıyor, köşe yazarları onları yazıyor

. Sadece yazıp konuşsalar iyi, yeni düzenleme yapılması isteniyor, 4. Adalet paketinde var olup olmadığı tartışılıyor, yeni düzenlemeye göre çıkmaları isteniyor ama sanırım yokmuş.

Böyle bir yazı girişi yapınca benim bu duruma üzülmediğim, insani olarak bakmadığımı sananlar olabilir, oysa ben de üzülüyorum ama üzülürken, durumun insan haklarına aykırı olduğunu düşünürken çok yönlü bakmayı da ihmal etmiyorum. O yüzden bu yazıyı yazarken azla yorum yapmamaya çalışacağım, sadece kimi bilgiler vermeye çalışacağım.

Şu anda cezaevlerinde 300’e yakın yaşam riski olan hasta var. 300 kişiden 200’ü her an ölebilir. Son istatistiklere göre bir değişiklik yoksa durum bu kadar vahim durumda. Aşağıdaki tablo size belki daha aydınlatıcı gelebilir.

Tutulduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kan kanserine yakalanan Hasan Kert sevk edildiği Ankara Numune Hastanesi’nde 18 Şubat 2009’da yaşamını yitirdi.

•Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde ‘yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettiği’ iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen ve yaklaşık mide kanaması geçirdiği için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Beşir Özer 15 gün hastanede tedavi edildi. Tedavisinin ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen, böbrek yetmezliği ve hipertansiyon rahatsızlığı bulunan Beşir Özer 28 Şubat 2009’da yaşamını yitirdi.

•Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde kalan ve uzun zamandır hasta olan Mustafa Demir 24 Mayıs 2009’da yaşamını yitirdi.

•PKK davasından aldığı müebbet hapis cezası nedeniyle 14 yıldır Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Recep Çelik, 7 Temmuz 2009 da yaşamını yitirdi.

•Kürkçüler (Adana) E Tipi Cezaevi’nde kalan şizofreni hastası Kenan Gülen 10 Temmuz 2009’da intihar etti.

•Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ve üç yıl önce cilt kanserine yakalanan ve midesindeki rahatsızlık nedeniyle de 30 kez ameliyat geçirmesine karşın tahliye edilmeyip Haziran 2009’da nakledildiği Erzurum Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Sağlık Araştırma Uygulama Merkez Müdürlüğü Hastanesi’nin ‘mahkûm koğuşu’nda tutulan İsmet Ablak, 19 Temmuz 2009’da yaşamını yitirdi.

•Kandıra 1 No’lu F Tipi cezaevinde tutuklu bulunan Kanser hastası Yılmaz Keskin, öleceği kesinleştikten sonra tahliye edildi. Tahliyesinden bir hafta sonra 10 Ağustos 2009 da yaşamını yitirdi.

•Tarsus Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Eyüp Kaçar kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

•Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ‘Örgüt propagandası’ iddiasıyla hükümlü bulunan ve sara hastası olduğu belirtilen Mustafa Elelçi, koğuşunda ölü bulundu.

•Diyarbakır’da bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle tutuklanın kan kanseri hastası Gurbet Mete, 4 ay kaldığı cezaevinde tüm girişimlerine rağmen tedavi görmeyince hastalığının ilerlemesi sonucu 15 Ocak 2009 tarihinde yaşamını yitirdi.

•Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalp krizi geçiren kapatılan HADEP ve kendini fesheden DEHAP’ın Elazığ İl Başkanı Mehmet Artan, 2 Haziran 2009 tarihinde yaşamını yitirdi.

•Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan şizofren hastası Kenan Gülen’in hastaneye sevk edilirken yaşamını yitirdi.

•Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yılmaz Keskin, yakalandığı ve ilerleyen akciğer kanseri nedeniyle tahliye edildikten 1 hafta sonra 10 Ağustos 2009 tarihinde yaşamını yitirdi.

•Trabzon’un Sürmeli İlçesi’ndeki cezaevinde kalan Mustafa Hayri (89), 16 Temmuz 2009’da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

•Ferizli L Tipi Cezaevi’nde (Sakarya) kalan kanser hastası Fehmi Biçer (78), 2 Haziran 2009’da hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bu listeye devam edebilirim, hiç unutamayacağım Güler Zere var, kendisi için 3 yazı yazdım, kanserin son noktasına geldiğinde tahliye edildi ve bikaç hafta sonra yaşamını yitirdi. Listeyi uzatabilirim ama ölüm ilanı gibi bişey olabilir diye yapmıyorum çünkü son 10 yılda cezaevlerinde 1734 tutuklu yada hükümlü çeşitli hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdi. Sayı korkunç değil mi ve siz okurlar bu gerçeği son 1 aydır görüyor yada duyuyorsunuz. Televizyoncular, köşe yazarları son 1 aydır bu konuya çok duyarlılar. Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı o kadar üzülüyorlar ki bu duruma onlara ayrı üzülesim geliyor.

Yıllara göre cezaevlerinde ölüm oranları:

2002 yılında: 89

2003 yılında: 163

2004 yılında: 54

2005 yılında: 59

2006 yılında: 157

2007 yılında: 176

2008 yılında: 211

2009 yılında: 196

2010 yılında: 252

2011 yılında: 268

 2012 yılında ise 18 Temmuz tarihi itibariyle yaşamını yitiren hükümlü ve tutuklu sayısı 109.

Bu satırları okurken bu durumun neden daha önce yazılmadığını yada konuşulmadığını düşünün. Ama çok önemli bişey daha düşünün, büyük bir olasılıkla hastalarla ilgili bir yasa değişikliği yapılmayacağını da varsayın, çünkü olası darbe girişimcisi hastalar tahliye edilirken diğer siyasiler de edilecek. Onlar tahliye edilmesin diye böyle bir yasanın çıkma olasılığı sıfıra yakın. Sivil darbeciler askeri darbecileri mahkeme kararlarıyla çıkartacaklar ama diğer sanık yada hükümlüler cezaevlerinde ölmeye devam edecek ve sizin haberiniz bile olmayacak.

5 Yorum »

 1. Ecel ne uzar ne kısalır,ha evde ölmüşsün ha hapiste.Ne fark eder ki? Gene de en iyisi hapse girecek eylemlerden uzak durmak.vesselam.

  Yorum tarafından feyzi kanra — Şubat 21, 2013 @ 9:21 am

 2. Bu hatırlatmayı yapmanız çok iyi oldu. Elinize sağlık.

  Yorum tarafından Tuğba Ö. Baki — Şubat 21, 2013 @ 9:23 am

 3. ” Gene de en iyisi hapse girecek eylemlerden uzak durmak.vesselam” deyip, kestirip atmissin vesselam.!!
  Belliki yaziyi okurken sende insani olanin zerresi yokmus, vesselam.!!

  Yorum tarafından ibrahim — Şubat 21, 2013 @ 10:57 pm

 4. “NALINCI KESERÍ” GÍBÍ BÍR YAZI OLMUS.

  Yorum tarafından Nico Nelis — Şubat 22, 2013 @ 4:03 pm

 5. •Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde ‘yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettiği’ iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen ve yaklaşık mide kanaması geçirdiği için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Beşir Özer 15 gün hastanede tedavi edildi. Tedavisinin ardından Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen, böbrek yetmezliği ve hipertansiyon rahatsızlığı bulunan Beşir Özer 28 Şubat 2009′da yaşamını yitirdi.

  Yorum tarafından Piracetam — Şubat 27, 2013 @ 6:47 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: