Ahmet Nesin's Blog

Haziran 14, 2013

ÇOCUKLAR ERDOĞAN İKTİDARINA SON VERDİ!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 2:16 am

ÇOCUKLAR ERDOĞAN İKTİDARINA SON VERDİ!..

Bu başlık kiminize hatta çoğunuza inandırıcı gelmeyebilir ama ben bir kuşağın AKP iktidarına son verdiğine inanıyorum. Bizim yıllardır uğraştığımız bişeyi, anlatmaya çalıştığımız bir olguyu, inatla, akıl almaz bir imeceyle alaşağı ettiniz. En çok yazı yazmam gereken bu sürede sadece 2 yazı yazabildim, çünkü sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar hepimizi kendinize odakladınız.

İster ani bir kararla 3 ay sonra yada 1 yıl sonra bir seçim yapılsın, AKP iktidarı ve genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan bundan sonra seçim kazanma şansını kaybetti. Erdoğan 2 haftadan fazla süren bu eylemle sadece halka karşı deşifre olmadı, kendi partisi içinde de artık iyice deşifre oldu.

Son kongreye kadar dediğim dedik astığım astık diyen Erdoğan 1 yıl içinde 3. yenilgisini dün akşam tattı. Anımsayacaksınız, Erdoğan belediye başkanlığı seçimlerini öne almak istedi. Bu istemi mecliste kendi partisinin verdiği zayiatla reddedildi. Daha sonra dağda gerillalarla kucaklaşan Kürt ve sosyalist milletvekillerinin fezlekelerini meclise getirip dokunulmazlıklarını kaldıracağını savundu ve bunu çok net bişekilde haykırdı. Bu istemi de kendi partisi tarafından önlendi.

O zaman bunun nedenini yazmıştım, Erdoğan son AKP kongresinde, 3 dönem seçildiği için kendisinin önümüzdeki seçimlerden sonra parti başkanı ve milletvekili olmayacağını karara aldırttı, bunu kendisi açıkladı. Bundan sonraki dönem parti başkanı olmayacağını açıkladıktan sonra –Benim 2008 yılındanberi yazdığım Gülen – Erdoğan kavgası çok netleşmeye başladı. Gülen milletvekilleri artık Erdoğan’ın her dediğini yapmamaya başladılar.

Gezi Parkı eyleminde gençler bizim ve Kürtlerin yapamadığı bişeyi ortaya çok net koyabildiler, Erdoğan’ın faşist yanını, sadece benim dediğim olur diyen tarafını halka gösterdiler. Öyle inatla üstüne gittiler ki, yılmadan, tam tersine her geçen gün çoğalarak dimdik ayakta durdular. Esasında her çoğaldıklarında faşizme bir set çektiler, devlet ve polis artık o kadar insanın üstüne gidemeyeceğini anladı.

Çok ilginçtir, Ankara’da bize destek olanlar bizden daha fazla dayak yediler ve gazlandılar. Çünkü merkez Gezi Park’tı ve kimse bu gençlerin orayı bu şekilde işgal edeceğini beklemedi. Ankara destek olduğu için hiçbir zaman bizim kadar kalabalıklaşamadı ve gazı bizden fazla yedi.

Bu eylemde biz bişey daha yaşadık, karşımızda 2 hükümet vardı, bu 2 hükmetten ikisini de sevmiyorum ama 2. Hükümet daha siyasi davrandığı için, Erdoğan gibi fevri kararlar vermediği için Erdoğan’ı frenledi. Bu frenlemenin sebebi kongre sonucuydu. Bu olayı 2 yada 3 sene önce yaşasaydık biz oradan 10-15 ölüyle en fazla 3 günde derdest edilirdik. 2. Hükümet AKP’nin Erdoğan’dan sonraki geleceğini düşünmek zorunda, oysa bir daha milletvekili ve başkan olmayacak Erdoğan’ın öyle bir derdi yok, onun sadece düşündüğü başkanlık sistemi, ona odaklanmış durumda…

Bu geri adıma zafer derken bunu kastettim, sonuç belli değil belki ama bundan sonraki seçimlerde çok az bir olasılık olmasına karşın AKP bile kazansa karşımızda siyasetten daha çok anlayan bir hükümet olacak. AKP kurmayları şimdi kaç puan kaybettiklerinin hesabını yapıyorlar, bunu telafi etmeye çalışacaklar ama bence biraz iş işten geçti, çünkü bu hükümet gençlerin üstüne çok acımasız gitti, AKP’ye oy veren merkez sağın bir kısmının artık bu partiye güveni kalmadı.

Şunu iyi bilmek gerekiyor, AKP’nin dinci tabanıyla dindar seçmeni çok farklı yerdeler. Erdoğan daha önce sadece din üzerinden siyaset yapıyordu, o zaman da dindarların fazla sesi çıkmıyordu.

Ancak son dönemlerde AKP yada Erdoğan küçük ve orta burjuvazinin değerleriyle oynamaya başladı. Kürtaj, 3 çocuk yapılması, okuma sisteminin değiştirilmesi, içki satış yasağı, kendisine sorulmadan en merkezi yerde olan Taksim’le oynamak artık onları rahatsız etti. Küçük ve orta burjuvazi kendi özeline bu kadar karışılmasına tepkisini hiçbirimizin beklemediği bir anda ortaya koydu ama pir koydu. Bu saydığım kesimler AKP’nin içinde de var ve onlar şimdi oy verecekleri partileri aramaya başladılar bile.

İşte zaferden kastım bu, siz gençler, şaka değil, bir hükümeti devirdiniz, tek bir amaç adına nasıl bir araya gelebileceğinizi gösterdiniz. Mahkeme kararına güvenmiyor olabilirsiniz ama unutmayın hükümet içinde 2. Hükümet olmasaydı bu mahkeme kararının bekleneceği ve sonrasında da referanduma değil plebisit oylamaya zaten gitmeye gerek olmayacaktı. Diyelim ki mahkeme aleyhimize sonuçlandı -ki bu olanaksıza yakın çünkü mahkeme sizlerin bu baskısını göz ardı ederek karar veremez- plebisite sisteminden Erdoğan sadece belediye başkanlığı seçimlerinde aldığı kadar oy alacaktır, bu da en fazla % 38 olur.

Bundan önceki yazımda bir hastalıktan bahsettim. Bu yazıyı okuduktan sonra o yazıya bir göz atarsanız Erdoğan’ın parti içinde artık neden frenlendiğini daha iyi görürsünüz.

İşte siz bu zaferi kazandınız, Türkiye’ye gelmiş en katı, en otoriter ve totaliter hükümete fren yapmasını öğrettiniz. Bundan sonra alınacak her kararda kabus gibi onların zihninde olacaksınız. Bişeyi daha becerdiniz, siyasi polisin sizi bölmesine hiç mi hiç izin vermediğiniz gibi onları böldünüz. Birbirini bu kadar yalanlayan siyasi demeci ben 56 yaşıma kadar hiç duymamıştım.

İzin verin de buna zafer diyeyim, siz büyük bir adım attınız, hem yanınızda olan bizleri hem de yanınızda olan onları şaşırttınız… Beni ilkönce 68 kuşağından ağabeylerim ve ablalarım alana çağırmıştı, böylece 78 kuşağı oluştu, şimdi de sizin kuşak çağırdı, beni Gezi Park’a yaptıkları eylemlerle gençler çağırdı, bize ders verdi, gülerek ve güldürerek devrimci eylem nasıl olur, bunun dersini verdi, ben artık size İMECE kuşağı diyeceğim…

11 Yorum »

 1. Uluslararası bir boya firmasının eleman alımları için yaptırdığı bir araştırmada; 1965-1980 arası doğanların en iyisi benim olsun başkalarının olmasada olur, sonraki kuşakların ise hepimizin en iyisi olsun birlikte tadını çıkaralım davranışı içinde oldukları bulunmuş. Sizin imece kuşağı tabirine bilimsel zemin olması anlamında eklemek istedim.

  Yorum tarafından Ayşe Çelik — Haziran 14, 2013 @ 4:37 am

 2. sandıkta görürsünüz kimin kimi al aşağı ettiğini, sizdeki bu at gözlüğü olduğu sürece kendi kendinizi kandırmaya devam edin. En çok merak ettiğim seçim sonuçlarından sonra bu yazdıklarınızla ilgili ne yorum yapacaksınız? Gerçekten çok merak ediyorum. Bu ülkeyi yıkmaya kimsenin gücü yetmez, hele hele bir kaç çapulcunuz asla!

  Yorum tarafından Erhan — Haziran 14, 2013 @ 8:26 am

  • lol

   Yorum tarafından çapulcu — Haziran 14, 2013 @ 5:44 pm

  • Hahaha çok güldüm Erhan beye. Kusura bakmayın ama biz çapulcular Önce Ödtü de şimdi de gezi de zeka Üstünlüğü farkımızı ortaya koyduk. Siz anlamamakta direnseniz de boşuna. Gördüğünüz gibi çapulcular bu ülkenin en zeki insanları. Bütün saldırılarınızı bertaraf ederek 18 gündür direniyorlar. Siz hiç böyle bir direniş örgütlendiniz mi. Gerçi buna zekanız elvermez. Siz hala yarılmayı görmediyseniz gözünüze sokalım. Abdullah gül ve Bülent Arınç Tayyip’in ipini çekeli çook oldu. Emperyalistler de ipini çekti. Ulusal sermaye de . Kim kaldı geriye ? sanırım bir siz bir de Tayyip kaldınız.Necati Şaşmaz niye çağrılır görüşmeye. Ne alakası var gezi ile taksim ile hiç sordunuz mu kendinize. Eminim sormamışsınız dır . Ben şöyleyim o zaman FETO amcanız Tayyipin ipini çekeli çook oldu. Tayyip bozulan ilişkileri düzeltmek için Şaşmaz dan medet umar hale geldiyse iktidar olacağına inanan bir Tayyip birde siz kaldınız demektir. Savulun Çapulcular geliyo.

   Yorum tarafından çölmevsimi — Haziran 14, 2013 @ 6:15 pm

  • çapulcuları satılmış medyanızla,tomalarınızla,katil polisinizle ,yalanlarla dolanla bile deviremediniz.çünkü onlar bazı aşağılıklar gibi 3 torba kömüre onurlarını satmadılar.Camide içki içtiler,polisimizi öldürdüler gibi bir yalanı hangi şerefli başbakan söyler.birde dinci olacak din bezirganları.önce antikapitalist islamcıların mescitlerini yıktılar aşağılıklar.

   Yorum tarafından ufuk — Haziran 14, 2013 @ 7:05 pm

  • Sandıkta da kafanızdayız merak etme. Artık öyle oy çalma yok, ensenizdeyiz.

   Yorum tarafından meltem — Haziran 14, 2013 @ 7:08 pm

  • Çapulcular vatanın kurumlarını satmadı çapulcular abd askerine dua etmedi çapulcular imralı ile masaya oturmadı çapulcular Barzani haini ile gurur duymadı çapulcular israailden madalya almadı çağulcular atasına küfretmedi çapulcular hep vatan dedi vatanını sevdi işte siz Tayyoşun kopilleri bunu anlamadınız ancak biz anlatacağız …

   Yorum tarafından T.C Çapulcu TAYFUN — Haziran 14, 2013 @ 7:09 pm

  • beyefendi siz özürlü müsünüz? burada ülke yıkmaktan bahseden var mı? Çocuğunuz varsa sayın Nesin’ in yazısını ona okutmanızı tavsiye ederim.

   Yorum tarafından fatma — Haziran 14, 2013 @ 8:17 pm

 3. RTE’nin %36 ile geldiği Türkiye şartları bellidir, 1999 depreminden, küresel krizden ve sıkıntılardan ötürü ortaya çıkmış bir müteahhit partisidir. 2007’de ‘sahte bir muhtıra’ vererek destek buldukları liberal-solcu tayfanın sayesinde %42’yi bulan RTE, hemen sonrasında milletin yatak odalarını dikizleyerek bir sıçrama daha yapmıştır.
  Ancak gün itibariyle RTE’nin yolsuz, bölücü, küffar ve kukla bir diktatör olduğu tüm Müslümanların ve liberallerin malumudur.
  RTE bu milletin önünde diz çökecek ve yüce divandan hesap verirken ince ümüğünden yutkunup dururken suratına çarpılacak 3000’den fazla ceza dosyasının altında ezilip gidecektir.
  AKP’liler ürkmesin; meydanlardaki zeka, dayanışma ve sabır milletindir.

  Yorum tarafından Murat — Haziran 14, 2013 @ 6:07 pm

 4. Dünyayı titretin Endülüs sarayına nakledilmiş şu muhteşem hatırlatmayı biz kulağımızda küphe olarak taşıyoruz: Allah’tan başka zafer sahibi yoktur. Bizler AK Parti teşkilatı olarak bu yola milletimizin hayır dualarıyla çıktık. Milletimizle çıktık. Salı günü hakkın rahmetine uğurladığımız Anadolu’nun gönül dağı gharibi Allah’ın rahmeti üzerine olsun Neşet Ertaş diyor ki : Kalpten kalbe bir yol vardır Gözünen görünmez sırdır İkimizin kalbi birdir Sen benimsin ben seninim 3 Kasım 2002’de yüzde 34 ile parlamentonun 3’te 2:’sini kazandığımız o zafer AK Parti’nin zaferidir. Yüzde 42 ile aldığımız zafer 75 milyonun zaferidir. 22 Temmuz 2007’de aldığımız zafer artık söz de karar da milletindir diyenlerin başarısıdır diyenlerindir. 12 Eylül 2010’daki referandum halkın zaferidir. 2011 Haziran ayındaki zafer dünya üzerindeki tüm mazlumların zaferidir. Biz sadece bize oy verenlerin partisi değiliz. Biz Türkiye partisiyiz. Biz Türkiye’nin 75 milyonun partisiyiz. Biz Türk’ün, Kürt’ün, Laz’ın Acem’in yani herkesin partisiyiz. Biz VAn’ın Eskişehir’in, Aydın’ın Sinop’un, Kayseri’nin 780 bin km’nin partisiyiz. Bu kırmızı çizgilerimiz var. Biz ne dedik yola çıkarken etnik milliyetçilik yapmayacağız bölgesel milliyetçilik dini millliyetçilik yapmayacağız dedik. 75 milyon insanımızı kucaklayan bir anlayışla yola çıktık.

  Yorum tarafından Margarito W. Copeland — Haziran 20, 2013 @ 7:56 am

 5. mihman – 07.12.2012 09:46:32 chp nin güneydoğudaki oyu artık bdp ye gidiyor.gerçeği varken fotokopisi kabül görmüyor.örneği tunceli belediyesi bdp den vekiller ise kılıçtaroğlunun hatırı için chp den.dindarla bdp birarada olamaz eşyanın tabiatına aykırıdır.

  Yorum tarafından Elijah Mendoza — Haziran 28, 2013 @ 2:58 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: