Ahmet Nesin's Blog

Ağustos 2, 2013

1-2-3 OLSUN, ÇIKARMASI GÜÇ OLSUN…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 10:20 am

1-2-3 OLSUN, ÇIKARMASI GÜÇ OLSUN…

50 yaş civarı ve üstünde olanlar St. Joseph ve Haydarpaşa liseleri arasında yapılan basket ve voleybol maçlarını anımsarlar. Liselerarası şampiyonalarda bu iki lise finale kalırdı. “1-2-3- olsun, çıkarması güç olsun” sloganını ilk kez onların voleybol final maçında duymuştum. Hangi takım öne geçerse o diğerine karşı bu sloganı atardı. Haydarpaşa mı öne geçti, başlarlardı bağırmaya, sonra 1-1 olur ve St. Joseph öne geçince bu kez onlar aynı sloganı atardı. Yani slogan bir lisenin sloganı değil, öne geçenin sloganıydı. Bu maçlar Fenerbahçe-Galatasaray maçları kadar önemliydi…

Bugün Türkiye’nin geldiği noktaya baktığımda önceki akşam düşündüm ve eskilere gittim de bu sloganı anımsadım. Bir ülke düşünün ki Başbakan, içişleri bakanı ve bakanlar kurulu toplanmış, maçlarda atılacak yada atılamayacak sloganları tespit ediyor. İlk verdikleri karar “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganını yasaklamak olmuş.

Sadece yasaklansa iyi, Beşiktaş’ın sahası yıkıldığından maçlarını Kasımpaşa Stadı’nda oynayacak ya, Kasımpaşa da onlara bir madde dayatmış, hükümet aleyhine ve siyasi slogan atılırsa sahayı onlara vermeyecek. Öyle görünüyor ki Beşiktaş bu yıl maçlarını hep başka başka statlarda yapacak.

Başka ne gibi cezalar gelir diye düşündüm, Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda Erdoğan aleyhine atılacak her slogan maçın seyircisiz oynanmasına neden olabilir, maça gidenler deşifre edilip tutuklanabilir, bisüre sonra Beşiktaş’ın dışarıda seyircisi kalmaz, klüp bu duruma sessiz kalır, Fenerbahçe Sol Açık ve Fenerbahche grubu onları destekleyebilir, sonra onlar da tutuklanır, sıra Galatasaray’ın Tek Yumruk grubuna gelir, onlar da tutuklanır ve hükümet rahatlamış olur.

İş bununla kalsa iyi, bir de her mahalleye ihbar odaları yapılacakmış. Türkiye’de kaç muhtarlık var biliyor musunuz, köylerle beraber 53 bin. Yani bu kadar köy ve mahalleye tek oda da olsa bina yapılacak. Bu ihale nasıl yapılır bilemem, kimler utanmadan girer, onu da bilemem ama en iyisi ihalesiz Çalık grubuna vermek.

Bu konuda kendi yandaşları da kızmış hükümete. Nazlı Ilıcak Sabah Gazetesi’nde dünkü yazısında “Sözgelimi, siyasi iktidar aleyhine slogan atmak da, kötü tezarühat içine girer ama hakaret değildir.” demiş… Hep söylüyorum, demokrat değilsen zorla demokrat olamazsın, “Ben demokratım” deyince demokrat olunmuyor. Ilıcak bu konuda da demokrat olacak ya, iktidar aleyhine atılan sloganı da kötü olarak niteliyor. Bilmeyince böyle oluyor, cahilin demokratlığı bu kadar…

Ben şimdi ihbar odalarını bekliyorum, durup dururken zengin olan bütün siyasileri ihbar edeceğim, Demirel’den başlayıp günümüze kadar geleceğim.

Bir de işte başlıktaki bu sloganı anımsadım birden. Bu hükümet 3 kez seçim kazandı. O yüzden önümüzdeki seçimin sloganı “1-2-3 olsun, çıkarması güç olsun…” olmalı. Ama yine de Ilıcak’a soracağım, bu slogan ayıp yada kötü mü diye… Ustalardan faidelenmeli!..

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: