Ahmet Nesin's Blog

Ağustos 7, 2013

MEHMET HABERAL YEMİN EDECEK Mİ?..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:31 am

MEHMET HABERAL YEMİN EDECEK Mİ?..

Bugüne değin kaç dava Balyoz ve Ergenekon davası kadar tartışılmıştır tam olarak anımsamıyorum. İster dinci basın olsun, ister burjuva basını olsun 12 Mart ve 12 Eylül mahkemelerinin verdikleri kararları nereye kadar yazıp, halkı aydınlatmaya çalışmıştır. Ben çok fazla olduğunu anımsamıyorum, tam tersine darbe yapanları ve mahkeme kararları alanları biz bu halka afiyetle sunduk, meclise yada senatoya seçtirdik.

İlhan Selçuk ve Doğan Avcıoğlu’yla birlikte sözüm ona darbe yapmak isteyen Muhsin Batur hem meclise girdi hem de neredeyse cumhurbaşkanı seçilecekti. Faik Türün ve Ali Elverdi Süleyman Demirel’in başkanlığındaki Adalet Partisinden meclise girdiler. Bu kişiler Türkiye’yi yönetmek üzere meclise girerken halk bu insanlara “Deniz Gezmişleri neden astınız, Mahir Çayanları, İbrahim Kaypakkayaları neden öldürdünüz? diye sormadı. O insanlara sormadığı gibi, bağlı oldukları yada oy verecekleri partilerin genel başkanlarına yada yönetimine de sormadılar.

Bu durumlarda aklıma hep Hasan Cemal gelir. Hasan Cemal gelir. Hasan Cemal sözümona 9 Mart 1971 darbesine inanmıştır. İlhan Selçuk, Madanoğlu ekibi yargılanır, Muhsin Batur 12 Mart darbesini yapar ve bu süreçten mahkemece temize çıkarlar. Sonuç ne olur, yukarıda yazdıklarım olur ve üstüne üstlük Hasan Cemal de solcu yazar olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmaya başlar. Cumhuriyet Gazetesi okurları da hiç sorgulamazlar bu durumu, Hasan Cemal de uzun süre sorgulamaz ve darbe arkadaşı İlhan Selçuk’la yıllarca çalışır.

Hani seçilenleri “Halk seçti” diye demokratik bir yaklaşımımız var ya, bu da esasında bir palavra. Halkın seçebilmesi için seçilecekleri de halkın seçmesi gerekiyor. Halk milletvekili oylamasında kişiye değil partiye oy veriyor, adayı da kendi belirlemediğinden esasında kendi seçmemiş oluyor. Sonuç çok açık ortaya çıkıyor esasında, adayı da fazla sorgulamayıp cezalandırmadığından köklü bir parti olamıyorlar.

Dün Ergenekon davası sonuçlandı. Yargıtay neyim var ama sonuçta mahkeme bir karara vardı. CHP’den milletvekili seçilen ve yaşamında hep Demirel’in yanında yer alan anti-demokrat Mehmet Haberal mahkum oldu ama tahliye edildi. Şimdi herkes Haberal’ın mecliste nasıl yemin edeceğini konuşuyor.

Ben de diyorum ki, aynı davadan hüküm giyen Sinan Aygün derhal vekillikten istifa etmeli yada parti disiplin kurulu Yargıtay aşamasında geçici ihraç etmeli. Ayrıca Haberal’ın yemin törenine izin vermemeli. Haberal çok istiyorsa bağımsız olarak bunu yapsın, meclis karşı çıkmadığı sürece ne kadar anti-demokrat bir meclis olduğunu ortaya koyacaktır.

Bugüne değin darbeden dolayı yargılanan ve asılanlar hiç tartışılmadı burjuva basınında. Çünkü o kişiler darbeciler tarafından yargılanıyordu. Şimdi olay biraz ters, darbeciler yargılanıyor ve bütün dinci ve burjuva basını bunu tartışıp cezaların çok olduğundan bahsediyor. Bunu yapmalarının nedeni çok açık, burjuvanın istemediği hiçbir darbe gerçekleşemez. Doğal olarak yaşanan bütün darbelerde kendi olurları vardır.

CHP darbeden ceza alan Haberal’a yemin ettirecek mi, darbeden ceza alan Sinan Aygün’ü partisinde tutacak mı, hep beraber göreceğiz…

2 Yorum »

  1. “Halk seçti”
    Halk, daha iyi olanı değil, daha iyi yalan söyleyeni (kandıranı) seçiyor. Biz de buna demokrasi diyoruz.

    Yorum tarafından Remzi — Ağustos 9, 2013 @ 11:38 am

  2. Haklisiniz..

    Yorum tarafından selcuk — Ağustos 11, 2013 @ 4:54 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: