Ahmet Nesin's Blog

Ağustos 27, 2013

DİKTATÖRÜN SAVCIYA GEREKSİNİMİ OLMAZ!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:50 am

DİKTATÖRÜN SAVCIYA GEREKSİNİMİ OLMAZ!..

Kaç türlü diktatör vardır, bugüne değin hiç düşündünüz mü? Okulda diktatör, karakolda diktatör, askerde diktatör, evde diktatör, işte diktatör, hükümette diktatör, saymakla bitmez bu diktatörler. Bunu düşünmemiş olabilirsiniz, zaten insanın kendi kendine sıkça soracağı bir soru değildir bu ama “Demokratikleşme paketi”yle birlikte faşizmi, polis devletini yada diktatörlüğü tartışacağınız hiç ama hiç aklınıza gelmez.

AKP son genel başkanı demokratör Recep Tayyip Erdoğan yeni bir “Demokratikleşme paketi” hazırlıyor. İşte bu adam öyle bir demokrat ki savcıya fazla iş düşmesin diye polise 24 yada 48 saat gözaltına alma hakkı vermeye çabalıyor. Esasında burada hakimlere haksızlık edildiği kanısındayım ben, savcı dediğin sonuçta bir kişi, kişinin suçlu olup olmadığını araştıracak önünde sonunda, oysa hakimler öyle mi, bu tür davalarda üç kişiler, düşünsenize 3 kişi aynı dosyayı inceleyecek, kimi zaman aynı kararı vermeyecek, anlaşmazlık olacak, bırak onu da polise, ne kadar yatacağına o karar versin.

Bu durumda hakim ve savcılar ne mi yapacak, onların işi çok zaten, bugüne değin bitmemiş davalara baksalar zaten en genci bile emekli olur. Hem önce HSYK’yı bir ayırsınlar, bir HYK ve SYK kursunlar. Birbirine muhalif gruplar aynı kurum içinde olur mu hiç. Sonra HYK ve SYK’yı kadın ve erkek olarak ikiye bölsünler, etti mi size tek yerine dört kurum. Bunun kulisi var, seçimi var, seçim sonrası dedikoduları var, düşürmeye çalışmak var, oradan meclise girmeye çalışmak var, “Demokratikleşme paketi” içindeki anti demokratik yasalara nasıl hayır demeyeceğini düşünmek var, yani var oğlu var.

Esasında bu hükmet polisin işini de hafifletmek için kimi yasalar çıkarmıştı. Daha önce yazmıştım, anımsayanlarınız vardır, Boğaz Köprüsü’nde bir araba gişelerde geri gelip motoruma çarpmıştı. Trafik polisi bu işe bakmadığını söyledi ve beni karakola yönlendirdi, karakol yaralı olmadığı için bu işe hasar tespit mahkemesinin baktığını söyledi. Ben de herkes gibi bunaldığımdan motorun tamponunu kendim yaptırdım. Tampon 65 liraya yapıldı, mahkemeye gitseydim bilirkişiye daha fazla ödeyecektim. Gördüğünüz gibi trafik polisi rahatlamış, karakol yaralı yoksa rahat, “Yeterrrrrrrrrrr” diye bağırdığınızdan dolayı mahkeme de rahat.

İşte Erdoğan’ın yeni “Demokratikleşme paketi” de bunun gibi bişey, herkes rahat olacak, sadece sizin için zor, çünkü gözaltına alınırken savcılık kağıdını sorma hakkınız elinizden alınmış olacak.

Dedim ya bu diktatörlük o kadar çok yerde karşımıza çıkıyor ki, önce evlenirken eşinizin kapanmasını istiyorsunuz, kapanınca okula gidemiyor diye demokrat olmaya başlıyorsunuz, daha sonra kızlarınız oluyor, karınızın kapalı olmasından dolayı demokrasi mücadelesi verirken bu kez kızlarınızı kapatıyorsunuz, onlar okuyamayınca yine demokratlaşıp başkasının parasıyla ABD’ye okumaya gönderiyorsunuz, daha gençsiniz, önünüzde siyasi yıllar var, bu kez türban savaşına giriyorsunuz ama demokratsınız ya erkeğin kapattığı kadının kapanma özgürlüğünü savunmaya başlıyorsunuz.

Sonra ne mi oluyor, “Bana diktatör diyorlar, ben mi diktatörüm, bana diktatör diyeni sallandırmıyorum, ben demokratım…” diye bağırırsınız. Adınız da demokratöre çıkar. Yaşasın Erdoğan demokratörizmi. Yaşasın demokratör polis devleti…

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: