Ahmet Nesin's Blog

Eylül 27, 2013

NECİP FAZIL KISAKÜREK GİBİ İÇİN VE KUMAR OYNAYIN!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:58 am

NECİP FAZIL KISAKÜREK GİBİ İÇİN VE KUMAR OYNAYIN!..

Paket açıklanıyor, demek ki önceki paketimiz sağlam değilmiş ki yenisi yapılacak. Pek yapılacak da denilemez esasında, AKP kimseye sormadan bize yeni bir paket monte etmeye çalııyor. Doğal olarak kimi libre-el-al ve eşhellektüeller yeni paketlerinin ne mene bişey olduğunu bilmeseler de, çoğunlukla her pakette demokrasi olduğunu sandıklarından benim için yama gibi gözüken bu paketi çok benimseyecekler…

AKP son genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni paketini yavaş yavaş açıklıyor, başkalarıyla tartışmadığına göre biz onun paketini istesek de istemesek de kabul edip kulanacağız.

Malumunuz Erdoğan darbe sonucu ve darbe yasalarıyla iktidara gelen anti-darbeci bir başbakan olduğundan dünkü paket konuşmasında “27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat düzeninin devam etmesi için bu ülkede direnenler oldu.” demiş. Hep söylemişimdir herkesin sevdiği bir darbe var diye, aynı Nazlı Ilıcakın 12 Mart 1971 darbeini darbe saymaması gibi Erdoğan da saymamış. Kendi grubundan tutuklanan yada öldürülen olmayınca bu darbeler darbe sayılmıyor. Aynı Mısır’da Hüsnü Mübarek’in darbe sonucu gönderilmesi onlara göre darbe sayılmadığı gibi Türkiye’de de onlara dokunmayan darbeler darbe sayılmıyor. Erdoğan’ın darbe dediği 28 Şubat darbesine de yazar Ataol Behramoğlu darbe demiyor.

Erdoğan dün çok yerde yaptığı konuşmalardan birinde ayrıca gençlere de yeni bir paket sunmuş. Bu konuşmasında paket olarak, pardon demeç olarak “

Fikrinizle birikiminizle tavrınızla edanızla Hakk’a sadakatinizle hak uğruna, dava uğruna sabrınızla sebatınızla birer Necip Fazıl olacaksınız. İşte o zaman üstat Necip Fazıl‘ın vasiyetini de yerine getirmiş olacaksınız.” buyurmuş.

Bu ülkede putlaştırma günlük yaşamımızda çok önemli biyer tutar. İyi ki Muhammed putlara karşı mücadele vermiş, vermeseydi ne yapardık bilemiyorum. İlk olarak putlara karşı savaşan Muhammed putlaştırılmış. Doğal olarak Necip Fazıl Kısakürek de milliyetçi ve dinciler tarafından fazlasıyla putlaştırılmış bir kişidir. Kişidir diyorum çünkü Necip Fazıl’ı sadece şair olarak görmek yada göstermek yanlış olur, gençliğinden sonra savunur gibi yaptıklarıyla o kesimin önemli bir ideloğu olmuştur Necip Fazıl.

Biz bir kişiyi putlaştırdığımızda artık onun hakkında olumsuz hiçbişey yazamayız, oysa bu onların kişiliğinin bir parçasıdır ve halka mal olmuş kişilerin özyaşam öyküleri tam olarak yazılmalıdır.

Erdoğan gençlerin birer Necip Fazıl olmasını istiyor ama hangi Necip Fazıl. Necip Fazıl’ın bilhassa gençliğinde yazdığı şiirler hiç tartışma götürmez güzelliktedir. Gençler onları şiar edinirlerse pek Erdoğan’ın istediği ideolojiyi savunmadığı gibi tam da tersidir esasında.

Necip Fazıl’ın kişi olarak en büyük özelliği gençliğinde ciddi şekilde içkiye ve kumara düşkünlüğüdür. Bu satırı kesinlikle suçlama mantığıyla yazmıyorum, ben Necip Fazıl’ın her yönüyle tanınması gerektiğine inanıyorum.

İşte bu çocuklar Necip Fazıl’ın bütün geçmişini tanırlarsa ne olacak. Çocukların bir kısmı belli bir yaşa gelene kadar Necip Fazıl gibi ciddi bir şekilde içer ve kumar oynarlarsa Erdoğan bu duruma ne diyecek. Sonuçta o insanın yaşamında böyle bir dönem var ve çok da önemli bir dönem, hatta en iyi şiirlerini o dönemde yazmış. O dönemde daha iyi şiir yazması zaten içki yada kumara bağlı değil, şeriatçılığa bağlı olmamasından, körü körüne bir ideolojiye bağlı bişeyler yazmamak zorunluluğundan kaynaklanıyor. İşin zor Erdoğan, bu paket tam uymayabilir bence, sen tek tip insan yaratma örneğini verirken istersen biraz daha düşün yada örnek verdiğin kişilerin yaşamöykülerini iyice oku, hatta Necip Fazıl’ın hangi gerekçelerle saf değiştirdiğini öğren ve ondan sonra örnek ver. Sonra bütün gençliği alkolik ve kumarbaz yaparsın da bunu Fethullah Gülen bile toparlayamaz…

1 Yorum »

  1. Üstadın beyaz içtiği de söylenir dahasında…

    Yorum tarafından Nevin Koçoğlu — Eylül 27, 2013 @ 7:06 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: