Ahmet Nesin's Blog

Eylül 29, 2013

FETHULLAH GÜLEN’E KARŞI NECİP FAZIL KISAKÜREK!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 3:41 am

FETHULLAH GÜLEN’E KARŞI NECİP FAZIL KISAKÜREK!..

Bu yazıyı okuduğunuzda büyük bir olasılıkla AKP son genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkemize en uygun Adalet ve Kalkınma Paketini açıklamış olacak, siz de yeni paketle kendinizi daha rahat ve özgür hissedeceğinizden benim sizlere paketlediğim bu yazıyı pek ciddiye almayacaksınız.

Erdoğan esasında açıklayacağı paketi ayı gemicik mantığıyla paketçikler halinde açıklıyor son günlerde. İki gün önceki yazımda Erdoğan’ın Necip Fazıl Kısakürek’i çocukların idolü olarak önermesini, onun gibi düşünmelerini istemesini eleştirmiştim. Buna pek eleştiri de denemez aslında, Necip Fazıl’ın çok yönlü kişiliğinin gençlik tarafından örnek alınmasının Erdoğan düşüncesi için zor olduğunu söylemiştim.

Esasında işin bir de başka yönü var. Ben Erdoğan’ın herkesin söylediğinin aksine şiirsever biri olduğuna inanmıyorum. Şiirsever birisi Necip Fazıl Kısakürek’i beğenirken 2 ayrı dönemini de belirtir bence. Gençliğinde yazdığı şiirleri seven biri din adına yazdıklarından keyif alamaz. Bu dediğim kesin değil ama bence öyle olmalı.

Benim esas söylemek istediğim Erdoğan’ın gençliğe Necip Fazıl Kısakürek’i hem idol hem de örnek kişi olarak almalarını önermesinin gerekçesi. Bana bu işin altında başka bir gerekçe var gibi geliyor. Çünkü Necip Fazıl’dan önce çocukların ve gençlerin önünde iki ayrı idol seçeceği kişi var. Bunlardan biri Fethullah Gülen, diğeri de kendisi.

Erdoğan burada neden kendisini örnek almalarını söylemiyor yada söyleyemiyor. Çünkü Erdoğan gibi kendisini dünyanın lideri sanan bir megaloman için bu çok kolay. Oysa iş öyle söylemekle olmuyor çünkü çocuklar yetiştirildikleri okul ve dershanelerde Fethullah Gülen’i idol alarak mezun oluyor.

İşte bu yüzden Erdoğan uzun süredir polise, savcı ve hakimlere pek söz geçiremiyor, onlar tam tersini yapıp, Erdoğan’ı yıpratmak için Erdoğan’ın istediğinden daha sert ve anti-demokratik davranıyorlar. Erdoğan okul ve dershanelerin sahibi olmadığından, çocuklara istediği gibi sahiplenemiyor. Daha doğrusu Erdoğan’ın imamlığı Fethullah’ın vaizliğini yenemiyor.

Bu yüzden bir anlamda bu gençliği Fethullah Gülen’den kurtarmak için onlara örnek olarak Necip Fazıl Kısakürek’i gösteriyor. Burada Erdoğan 2 değişik taktik uyguluyor. Erdoğan’ın en büyük rakibi Fethullah Gülen, ABD’yi arkasına almasıyla, sayılmaz servetiyle, müritleriyle yükselişi durdurulamıyor ve son dönemlerde hangi partiyi desteklese iktidara getiriyor. Oysa Erdoğan onun desteği olmadan iktidara geleceğine inanmış durumda ama bunun için gençlerin en azından bir kısmını onun elinden kurtarmak gerektiğine inanıyor. Birinci taktik bu, tutar mı bilemem ama hiç sanmıyorum.

Erdoğan bu yüzden gençlere Necip Fazıl Kısakürek’i idol olarak örnek veriyor ve onun gibi yaşamalarını söylüyor. Erdoğan’ın ikinci taktiği Necip Fazıl’ın yaşamıyor olması, yani Erdoğan’a rakip olma şansının olmaması. Diyeceksiniz ki yaşasaydı bile Necip Fazıl’ın böyle bir yaklaşımı olur muydu, hiç sanmam, bence Necip Fazıl Erdoğan’ı fazla ciddiye almazdı.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: