Ahmet Nesin's Blog

Eylül 30, 2013

ERDOĞAN AKP’Yİ BOŞLADI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 5:24 am

ERDOĞAN AKP’Yİ BOŞLADI!..

Bugün Türkiye için yeni bir dönem başlayacak dersek yanlış olmaz sanırım. AKP son genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün kendisine göre demokratik olacak bir paketi açıklayacak. Bu paket demokratik olacak mı olmayacak mı, bunu paket açılmadan konuşmak yersiz. Kaç gündür televizyon kanallarında kimsenin bilmediği paket tartışılıyor. Ben de içinde neler olacağını bilmediğim paketten bir maddeyi tartışmak istiyorum.

Bence Erdoğan bu paketle birlikte seçim barajının düştüğünün müjdesini verebilir. Esasında tümce yanlış oldu, paket açıklandıktan sonra bunlar mecliste tartışılacak, Erdoğan’ın açıklayacağı herşey meclisten geçmediği sürece sadece bir talep olarak kalacak.

Bugünkü seçim sistemine baktığımızda kazanılan her fazla milletvekilliği AKP’den kazanılıyor. Yada şöyle açıklayayım, daha önceki seçimde bir ilde hangi parti öndeyse, yeni seçimde muhalefet partisinin kazandığı 1 fazla milletvekili en fazla oy alan partiden alınmış oluyor. Bu dediğim yüzde yüz tutmayabilir, mesela muhalefet partilerinden biri çok düşerse artı milletvekilliği ondan gelmiş olabilir ama bu çok az bir olasılık. Yada Dersim’de milletvekilliği sonucu 1-1 olursa CHP’den alınmış olur ama illerde daha çok AKP önde olduğundan muhalefetin her artı milletvekili AKP’nin eksisi olacaktır.

Erdoğan bugün seçim barajıyla ilgili bir açıklama yapacak, tabii bu benim tahminim. Yukarıda anlattığım sistem işte burada devreye giriyor. Baraj düştüğünde benim de içinde bulunduğum Halkların Demokratik Partisi tahminlerin çok üstünde bir sayıyla meclise girecek. Öyle ki yüzde 7 barajıyla yapılan bir seçim sonrası HDP meclisteki 3. Parti olabilir, MHP 4. Parti olarak meclise girer. Yeni baraj sistemiyle HDP kazandığı her fazla milletvekilini AKP’den alacaktır. Mesela Diyarbakır’da 6-6 olan BDP ve AKP eşitliği 9-6 olarak bozulabilir. Istanbul’da HDP 6 yada daha fazla milletvekili çıkarabilir. Van’daki 4 sayısı artar, Ankara 1 milletvekili çıkarır, Gaziantep, Mersin devreye girer, Dersim’de 1-1 olur.

Peki, Erdoğan bunu neden yapar sizce? Büyük bir olasılıkla buna yanıtınız barajın düşmesiyle birlikte getirilmesi düşünülen dar bölge seçim sistemi olacaktır, çünkü dar bölge sistemi gelirse bunlar olmaz. Oysa ben dar bölge sisteminin geleceğine inanmıyorum.

Erdoğan bunu yapacak, çünkü kendisi 2014 yılında yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinden çok cumhurbaşkanlığını düşünüyor. Erdoğan’ın bir düşü vardı, başkanlık yada yarı başkanlık sistemi. Oysa bu sistem ABD ve Fethullah Gülen tarafından rağbet görmedi. Yani Erdoğan Çankaya’ya çıkacaksa şu an Abdullah Gül’ün yetkileriyle çıkacak.

İşte burada Erdoğan’ın başka bir kuşkusu daha var, o da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Gülen tabanından oy alamaması. Bu yüksek bir olasılıktır. Gülen ekibi tekrar Abdullah Gül’ü mü aday gösterir, yoksa CHP’nin adayını mı destekler bunu zaman gösterecek. Erdoğan ve Gülen tartışması bitmediği sürece –ki bitecek gibi değil- Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başka oylara göz dikecek. İşte burada barajı düşürerek Kürtlerden cumhurbaşkanlığı için oy isteyebilir. İsterse ne olur derseniz, ne BDP ne de BDP’nin de içinde bulunduğu HDK ve HDP Erdoğan’a oy vermez. Ama bundan sonraki seçimlerde milletvekili seçilme şansı olmayan Erdoğan böylece AKP’yi boşlamış olur.

Erdoğan bugün baraj konusunu açıklamazsa ne mi olur, ben sadece baraj konusunda zaman olarak yanılmış olurum ama Erdoğan’ın bu istemi bitmez.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: