Ahmet Nesin's Blog

Ekim 2, 2013

LİBRE-EL-AL KESİMİNİN ANLAYAMADIKLARI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 5:47 am

LİBRE-EL-AL KESİMİNİN ANLAYAMADIKLARI!..

Türkiye’de herkes AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paketini bekliyordu. Esasında herkes yada her grup nasıl bir paket açıklanacağını bekliyordu. Kürtler ve sosyalistler bu paketten bişey çıkmayacağını biliyorlardı. AKP kanadı paketin sadece kendisine demokrasi olarak çıkacağını zaten severek kabullenmişti. CHP’liler kendi getirdikleri önerilerin ciddiye alınmayacağını sezmişti. MHP milliyetçilik yarışında seçim sistemiyle kaybedeceğin anlamıştı. “Yetmez ama evet”ci abi ve ablalar da Erdoğan’ın kendilerini kırmayacağını adları gibi biliyorlardı. O yüzden bu paket tam da onlara göre bir paket.

Neden onlara göre bir paket, çünkü bu paketin içinde demokrasi yok, onlar yine olmayandan çok getirilen 2-3 düzenlemeyi savunacaklar. Yine nelerin dha olması gerektiği konusunda ders verecekler.

Onların anlayamadıkları şu: Diyelim ki size bir gemicik verdiler yada aldınız, geminin herşeyi yapılmış ama pervanesi yoksa o gemi hiçbiyere gidemez, denize indirirsin ama yavaş yavaş çürür.

Olaya şöyle bakmak gerekiyor. Diyelim ki Kürtler ve sosyalistler bitakım haklar için savaşıyor ve haklarının bir kısmını yavaş yavaş almaya başladılar. Bu onların zaferidir, bu onların demokrasi savaşımında kazanımlarıdır. Ama iktidardaki parti adına demokrasi koyduğu bir paket açıklıyorsa ve içinde demokrasi yoksa bu paket ve iktidardan demokrat diye söz edilemez.

Alfabe’ye Q, X ve W harfleri konmuş, bu bazılarına göre devrim bazılarına göre de karşı devrim. Bana en komik gelen de bu 3 harf. 1957 yılında doğduğumda babamın ve annemin daktilosunda bu harfler vardı, gazetelerde Washington yerine Vaşington yazılmıyordu. Matematiğe başladığımızda en önemli harf “X”ti. Yani Kürtlere yasak olan harfler bize serbestti. Hatta esasında Türkçe olmak kaydıyla Kürtlere de serbestti. Kürt matematik dersinde “X”i kullanabiliyordu ama kendi sözcüklerini yazması yasaktı. Yani zaten Türklerin de kullandığı harfler şimdi alfabeye girdi ve ülkemize demokrasi geldi. Bu harfler AKP ve Erdoğan’ın demokrasi anlayışından dolayı girmedi alfabemize, Kürtlerin 30 yıllık savaşı sonucu girdi, verilmiş bir hak değildir, alınmış bir haktır.

Buna benzer o kadar çok örnek var ki, teker teker yazmanın bir anlamı yok. Kürtlerin alfabesi kabul edilmiş gibi gözüküyor, oysa bu harfleri hep beraber zaten kullanıyoruz, yani bu harfler bizim alfabenin gizli harfleriydi. Bir de özel okulda kürtçe eğitim serbest bırakılmış En komiğime giden demokrasi bu sanırım. Kim açacak bu okulları bilemem –biliyorum esasında da bu başka bir yazı konusu, Fethullah Gülen açacak büyük bir olasılıkla- ama dargelirli çocuk kendi dilini öğrenemeyecek.

Bu neye benziyor biliyor musunuz, devlet Istanbul’da satamadığı kimi TOKİ evlerini çingenelere vermişti, onlar apartmanda yaşamak istesin yada istemesin, önemli değildi, devlet baba onlara kucağını açmış, hem de borçlandırarak yaşamlarını alt-üst etmişti. Bir de Diyarbakır’da yapılan TOKİ evleri var, o evlerde insanlar oturmaya çalışıyor ama evler yapılırken su tesisatı bağlanmamış alt yapı olarak, Diyarbakır Belediyesi çözmüş su sorununu. 4 yıldır Diyarbakır Kitap Fuarı’na gidiyorum, bu sene gene gideceğim, devletin TOKİ’si belki çözmüştür bu sorunu. Hatta ben bu pakette demokrasi adına bu maddeyi de bekliyordum, Erdoğan mikrofona sıkı sıkı sarılmış, paketini açıklıyor ve “Daha ne istiyorsunuz, Diyarbakır’daki TOKİ evlerine su alt yapısını getiriyoruz…” da diyebilirdi.

İşte Libre-el-al kesimiyle benim anladığım demokrasi farkı burada. Biz savaşarak aldığımız hakları hanemize koyduk, alamadıklarımız için savaşmaya devam edeceğiz. Aynı 12 Eylül referandumunda olduğu gibi, memura verdiğiniz toplu sözleşme hakkını değil, vermediğiniz grev hakkı için savaşacağız.

1 Yorum »

  1. memura verildii sylenen toplu szleme hakknn nasl bir komedi olduunu grdk.Buna hak vermek denir ml?Bu dinciler(kendilerince) ok cin…Bizim LBOlar dolandlrdllar.TAKYYE yaptlar…hELAL OLSUN…

    2 Ekim 2013 08:47 tarihinde Ahmet Nesin’s Blog

    Yorum tarafından eref yksel — Ekim 2, 2013 @ 1:24 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: