Ahmet Nesin's Blog

Ekim 29, 2013

PKK TERÖR ÖRGÜTÜYSE KURTULUŞ SAVAŞI TERÖRIST BİR EYLEMDİR…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:37 am

PKK TERÖR ÖRGÜTÜYSE KURTULUŞ SAVAŞI TERÖRIST BİR EYLEMDİR…

 

Bu yazı başlığını dün twitterdan attım, attım atmasına da sağlam da küfür yedim. Esasında Kurtuluş Savaşı’yla övünen türklerin, kürtlerin mücadelesini anlamaması pek anlaşılır gibi gelmiyor. Bugün geldiğimiz siyasi konuma baktığımızda anlaşılır gibi gözükse de tarihimizi öyküleştirerek yazıp okuduğumuzdan kimse gerçeği bilmiyor.

Bizim yaşadığımız Kurtuluş Savaşı halkın başlattığı bir savaş değil. Halk Osmanlı’ya karşı da ayaklanmamış, sömürgeci ülkelere karşı da. O yüzden Kurtuluş Savaşı’nı başlatan askeri komutanlar dışında çok fazla öykümüz yok. Savaş halkın istemiyle başlamayınca ondan sonra yaşananlar, yapıldığı söylenen devrimler de devrim olmaktan çıkıyor.

Mustafa Kemal Harf Devrimini yapıyor ama bu talep halktan gelmiyor. Halktan gelme olasılığı da sıfır zaten, yüzde 93’ünün okuma yazma bilmediği bir toplumda harflerle bir bağlantısı yok ki insanların. Başına taktığı şeyin sarık yada şapka olması da çok umurunda değil, hatta şapkaya pek sıcak baktığı da söylenemez, hem halife tarafından şeriatla yönetiliceksin hem de birdenbire bu devrimleri isteyeceksin yada olduktan sonra kabullenip içselleştireceksin. Okuma yazma oranı kadında daha düşük, belki yüzde 95’lerde ama kadına oy hakkı vermişsin, ne yazar!..

Bugün Türkiye’nin geldiği siyasi noktayı araştırmak isteyenler bu yaşadıklarımızı unutmamalı. Hep şöyle bir söylem var Kemalist ve kendisine laik diyen kesimde: “Yahu bu kadar geri kafalı takım, başı kapalı kadın birdenbire nasıl oluştu?” İşte bunu söyleyenler Türkiye tarihini, Kurtuluş Savaşı’nı kendi istedikleri gibi yorumlayanlar.

Kurtuluş Savaşı’nın dünyada ilk olduğunu söyleyenler, bu savaşın nedenlerine bakarlarsa bence kürtlerin savaşını daha iyi anlayıp hak vereceklerdir. Kurtuluş savaşı olmasaydı bu halkın bir kısmı fransızca, ingilizce vs. gibi değişik diller konuşacaktı. Aynı Hindistan, Pakistan yada Kıbrıs gibi kendi dillerini bozuk ama ingilizceyi neredeyse ana dilleri gibi konuşacaktı.

Şu anda Türkiye’de bir barış rüzgarı var ve bu barış rüzgarında hemen hemen artık bütün siyasilerin ortak söylediği bişey var: “Kürtler bundan sonra bizim eşit vatandaşlarımız olacak…” MHP ve ona benzer 2-3 küçük parti dışında bu konuda herkes hemfikir. Bunu söylemek bugüne kadar kürt halkını asimile ettiğini, onları sömürdüğünü kabul etmektir, başta dil ve eğitim olarak hiçbir hakkını vermediğini açıklamaktır.

Niye bir hintli eğitimini kendi diliyle yapmasın da ingilizce yapsın. Kurtuluş Savaşı olmasaydı Istanbul hangi dili konuşacaktı, Hatay hangi dili? İngilizce yada Fransızca çok önemli bir dil olabilir ama ben kendi dilimi öğrenemedikten sonra bana ne gerek. Yada soruya şöyle bakalım, evde anadilini konuşan ama onun gramerini bilmeyen bir kişi hangi milletten olursa olsun başka dili neden öğrenemez. Bugüne kadar düzgün aksanlı ingilizce konuşan kaç hintli gördünüz yada düzgün aksanlı türkçe konuşan kaç kürt!..

Kürtlerin mücadelesine bakarken türklerin yada Osmanlı’nın bu topraklara kaç yılında geldiğine bakmak gerekiyor. Osmanlı bu topraklara geldiğinde, zorla ele geçirdiğinde kürtler oradaydı, o yüzden bugün onu unutmuyorlar ve başta dil olmak üzere bu savaşı veriyorlar.

Açıkçası kürtler bir kurtuluş savaşının içindeler, bugün barış görüşmeleri yapılıyorsa bu onların haklı olduğunu kabul etmemizdendir.PKK’nin verdiği savaşa terör olarak bakmak türklerin kendi Kurtuluş Savaşını inkar etmektir. PKK’li bir kişiye terörist dediğiniz zaman, Nene Hatun da bir terörist olur çıkar. PKK dışarıdan destek görüyor dediğinizde, Mustaa Kemal ve arkadaşlarının Sovyetler’den aldığı yardımı bilmiyorsunuz demektir, Mareşal Frunze’nin Türkiye’yi gezip Stalin’e verdiği rapordan haberiniz yok demektir ve hatta Taksim Anıtı’nın esasında bir Atatürk anıtı değil, Frunze anıtı olduğundan da haberiniz yoktur. Hatta Erdoğan’ın Suriye’deki dincilere yaptığı yardımı da bilmiyorsunuz demektir ki bu artık anlaşılamaz bir durumdur.

Demokrasiyle cumhuriyet kavramlarının ta başından beri karıştığı Türkiye’de 90. yılında artık kürt sorununa terör olayı diye bakmaktan, barış sürecini terör olayları bitti, diye yorumlamaktan kurtulmanın zamanı sanırım geldi.

PKK bütün kürtleri temsil edemez demek de aynı mantık hatasını içerir. Kurtuluş Savaşı nasıl bütün Türkiye’yi ilgilendiriyorsa, PKK Kurtuluş Savaşı da bütün kürtleri kapsar. İkisinde de karşı çıkanlar yok mudur, elbette vardır ve olacaktır da. Hatta Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkanlar, Osmanlı’yı özleyenler bugün iktidardadır. Kürt hareketine bakarken bence böyle bakmak gerekiyor.

 

4 Yorum »

 1. “Yoksulların savaşına terör, zenginlerin terörüne savaş denir.” demişler.
  Ayrıca bu yazının altına küfürler uzar gider.

  Yorum tarafından Ahmet — Ekim 29, 2013 @ 7:51 am

 2. “Niye bir hintli eğitimini kendi diliyle yapmasın da ingilizce yapsın?” sorusuna yanit olarak, bugun Hindistan’da eyaletlere bagli olarak konusulan 22 resmi dil var. Her eyalet kendi dilinde egitim ozgurlugune sahip. Hindistan’daki eyaletlerin ingilizceyi ikinci egitim dili secmesinin nedeni somurgecilikten kalma mirastan cok ulke genelinde ortak tek bir dilde anlasamama guclugu. Hintlilerin somurge ortak paydalari onlara ortak bir dil kolayligi da saglamis gibi gorunuyor.

  Yorum tarafından Turgut Reis — Ekim 29, 2013 @ 4:03 pm

 3. Pkk eğer kazanırsa bahsettiğiniz gibi tarih değişir, fakat kazanamazsa celali isyanları gibi birkaç paragraf tutar tarih sayfalarında.
  Bahsettiğiniz gibi kurtuluş savaşından sonra devrim yukardan geldi. Bence Kürtlere düşmanlıkta yukardan geldi bu millete. Bizim birbirimizle sorunumuz yoktu, devlet bölmeye çalıştı bizi. Şimdide devlet birleştirmeye çalışıyor. ,
  bir yazımda “Sadece akiller kan dursun isteklerine devam ediyorlar. Sanki halk olarak biz istedik kan akmasını. biz isim verdik bölücü başı, bebek katili diye. bize nefret ettirdiler ettik. şimdi sevin diyorlar seviyoruz.””

  Sonuç ?

  Yorum tarafından lazybohem — Ekim 30, 2013 @ 6:19 pm

 4. PKK kürtleri temsil ediyorsa bu kadar kürdü neden öldürdü? Bu memlekette konuşulan her farklı dil için farklı bir bölge ayrılırsa bu ülkeden 200 küçük ülke çıkar. Tarihte bölünüp parçalanmaktan fayda gören tek ülke yoktur. Ayrıca kürtler bu ülkenin yasalar önünde diğer tüm etnik kökenlerden insanlarla eşit vatandaşlarıdır, peki kurtuluş savaşı döneminde yapılan işgalde Türkler öyle miydi? Adı üstünde, bir “işgal” söz konusu. Biz şimdi kürtlerin toprağını işgal mi etmiş oluyoruz? Kurtuluş savaşı tüm ülkeyi düşmandan kurtarmak içindi, kürtler de kurtarılanlardan. Üstelik onlar bu savaşa destek olacaklarına sürekli isyanlar çıkararak ordularımızı oyalıyorlardı. Türkiye’nin işgal yıllarındaki durumuyle kürtlerin şimdiki durumunu bir tutuyorsanız Allah aşkına birşeyler bilmekten falan bahsetmeyin. Aydın geçinenleri sizin gibi tırışka insancıklar olduğu için memleket bu halde, topunuz bir Tayyip Erdoğan kadar olamadığınız için onlar başta, başka yerlerde aramayın.

  Yorum tarafından Tolga Karanlık — Kasım 7, 2013 @ 3:18 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: