Ahmet Nesin's Blog

Kasım 22, 2013

ERDOĞAN-GÜLEN KAVGASI AKP KURULUNCA BAŞLAMIŞTI…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:44 am

ERDOĞAN-GÜLEN KAVGASI AKP KURULUNCA BAŞLAMIŞTI…

Bir kavgadır almış başını gidiyor, siyasette kavga hiç bitmez, bizim gibi geri kalmış yada kaldırılmış ülkelerde kavga daha değişik olur, yerleşik düzene geçişimiz çok es olmadığından parti sistemine de alışmamışız henüz. Daha doğrusu örgütlülüğe alışmamışız, emir komuta zinciri hep süregelmiş. Böyle olunca da mevcut bilinen partilerin tabanı var mı yok mu kesin olarak anlayamıyoruz. Dinci bir taban var ama bu AKP’ye oy veren yüzde 50’nin çok altında, sosyal demokrat taban CHP oylarının altında, Kemalist kesim de tam olarak CHP’yi yansıtmıyor, Liberal sağ tam olarak ne Demokrat partiyi ne de Adalet Partisini yada ANAP’ı tam olarak yansıtmadı. Kürtlerin yada BDP’nin bir tabanı var, o tam olarak yansıyor, bundan sonraki artış tam olarak BDP tabanı olmayabilir ama diğer partiler gibi çok yüksek bir oy oranı değişmez. Yani BDP yada HDP yüzde 30’a çıkıp da bunun sadece yüzde 9’u Kürt ve sosyalist oylar olmaz, bu yüzden bu parti tavan ve taban olarak ayakları sağlam yere basan parti olarak kalır, diğerleri kendi iç kavgalarını hep yaşarlar.

Şimdiki kavga AKP içinde ve artık ayyuka çıkmış durumda. Bu kavgayla ilgili hangi yazıyı okusam yada TV’lerde hangi kavga uzmanını dinlesem Fethullah grubunun MİT müsteşarı Fidan’ın soruşturma istemine bağlıyor. Ya bunu söyleyen kişiler Türkiye’de yaşamıyor yada ben uzaylıyım. Çünkü bu kavga AKP’nin kuruluşuyla beraber başladı.

Ben yazılarımı yayınladığım siteyi 2008 yılında kurdum. Her yıl o yılla ilgili yazılarımı kitap haline getirdim. Bunlar benim o yılları nasıl değerlendirdiğime ait yazılar. 30 Mayıs 2008’deki yazımda “Fethullah Gülen Türkiye’ye ancak hedefine ulaştığını görürse ve bu dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan izin verirse gelir. Türkiye’de demokrat-dinci ikileminin yanında, ayrıca bir de imam-vaiz ikilemi yaşıyoruz…” demişim. Daha sonra 23 Nisan 2009’da “ERDOĞAN’I BİRİLERİ DEFTERDEN SİLDİ Mİ?” başlıklı yazımda da “Gülen ekibi desteğini AKP’den değil Erdoğan’dan kesti…” diye yazmışım.

Bu yazılarım bugüne dek geldi, bu kavgayı her yıl 2-3 yazıyla belirttim. Bu kavganın çok nedeni var. En önemlisi Nur tarikatından olan Gülen ekibi çok partili dönemden itibaren hep liberal sağ kesimi destekledi, hep Menderes’i, Demirel’i destekledi. Onların karşısındaki Necmettin Erbakan grubunu –ki Demokrat Parti döneminde parti olarak yoktular zaten- desteklemedi. AKP olayıyla beraber iş biraz değişti ve Gülen ekibi Erdoğan’ı yani Milli Görüş grubunu destekledi.

Bu destekle beraber çok ciddi bir sorun ortaya çıktı, 2 dini lider çıktı ortaya, sadece dini lider de değil, 2 megaloman çıktı. Aralarındaki tek fark Erdoğan’ın seçmeni var, Gülen’in tabanı. O yüzden Gülen beraat ettiğinde Erdoğan iktidarda kaldığı sürece Türkiye’ye gelemez diye yazdım. Gelseydi herkes Gülen’in kapısına koşacaktı, onun dershane ve okulları sayesinde müritleri vardı, oysa Erdoğan AKP’yi kurarken Milli Görüş düşüncesini eleştirerek ayrıldı, yani müritlerin bir kısmı eski partisinde kaldı.

İşte bütün sorun burada, Erdoğan nereye el atsa yada atama yapsa işin altından Gülen evlerinden yetişmiş kişiler çıktı. Yani bu kişiler kerhen destekledi Erdoğan’ı, emirleri hep Gülen’den aldılar. Darbe mahkemelerinde ipler Erdoğan’ın elinden gitti, bütün gözaltı ve tutuklamalar Gülen ekibi tarafından yapıldı, Erdoğan piyon başbakan olarak kaldı.

Erdoğan’ın seçmen sayısı Gülen’in tabanından fazla olabilir ama biri geçici diğeriyse kalıcı. Bilhassa Gezi olayları Erdoğan’ın liberal seçmenini –daha önce DP’ye, AP’ye, ANAP’a, DY’ye ve CHP’ye oy vermiş bir kesim şu an AKP’den rahatsız ve oy verecek parti arıyor. Erdoğan bunun farkında değil ve bundan sonra da AKP’nin başında olmayacağı için Çankaya’ya çıkıp, AKP’yi Gülensiz bir bahçe, kendine amade bir parti haline getirmek istiyor. Ne zaman ki son kongrede, son başkanlık dönemi olduğunu açıkladı kendi partisindeki destek sistemi de değişti. Belediye seçimlerini öne çekemedi, Gülen ekibi karşı durdu, çünkü zaman kazanmaları gerekiyordu, kimi destekleyecekleri henüz belli değildi.

Erdoğan dershaneleri kapatmak istiyor, çünkü oralardan mezun öğrencilerin çoğu Gülen askeri olarak çıkıyor ve Erdoğan’ı kerhen destekliyorlar. İşte Erdoğan bunu anlamakta gecikti. Biz “Her yanı Gülenciler sardı…” diye yazdığımızda, o sadece gülümsedi, onları hep yanında sandı. Oysa şimdi Erdoğan’ın her yanını Gülenciler sardı ve kavga büyüdü. Şimdi bu seçimler Erdoğan’ın gücünü ortaya çıkaracak. Erdoğan geri adım atmazsa CHP belediyelerde ummadığı başarıyı gösterebilir. Bu CHP başarısı mı olur onu bilemem ama AKP düşüşe geçer. Belediye seçimlerinden başarıyla çıkamayan Erdoğan Çankaya ve genel seçimleri için daha kavgacı ve agresif olacak

Esasında bütün bunları tek tümceyle de anlatabilirim yada bütün kavga uzmanları anlatabilir: ABD Erdoğan’ı defterden sildi. Yeni Zübükler şen ola… Yarın da Erdoğan’ın kimlerin oyunu çalmaya çalıştığını yazacağım.

1 Yorum »

  1. Guzel calisma. Tebrikler.

    Yorum tarafından burhan74 — Kasım 22, 2013 @ 1:30 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: