Ahmet Nesin's Blog

Ocak 21, 2014

BARACK OBAMA SANA “BIRAK ARTIK” DEDİ Mİ ERDOĞAN!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 4:53 am

BARACK OBAMA SANA “BIRAK ARTIK” DEDİ Mİ ERDOĞAN!..

Ortalık toz duman, herkes birbirini suçluyor, bugünkü Türkiye’yi nasıl değerlendirdiğimi sorsalar sanırım tek bir tümceyle anlatırdım: “Demokrat olmayan herkes demokrasiyi konuşuyor…

Demokrasiden nasibini almamış dinci AKP, ırkçı MHP ve tek savunusu Atatürk olan CHP’yle Türkiye’nin nasıl daha demokrat olacağını konuşuyoruz. On küsur yıldır dini nasıl kullanırsak daha demokrat oluruz diye konuşup duruyoruz. Ve biz halka dine yöneldikçe demokrasiden uzaklaşacağımızı anlatamıyoruz. Bu beceriksizliğimizden değil, toplumun buna hazır olmamasından kaynaklanıyor.

Türkiye’de hangi partinin iktidar, kimin başbakan olacağına ABD karar veriyor, bunu bilhassa 12 Eylül darbesinden sonra iyice somut bir şekilde anladık. Başbakan olacakların Amerika’ya gitmesi bunu artık gizlememesi bizim işimizi kolaylaştırdı esasında. İktidarları getiren ABD doğal olarak darbelerin de hazırlayıcısı. Darbelere karşı çıktığını söyleyen AKP ve libre-el-al grubu hiç bu konuda ABD’nin de araştırılması gerektiğini söylemedi yada yazmadı.

Hem 12 Mart hem 12 darbesinde Hava Kuvvetleri Komutanları Muhsin Batur’la Tahsin Şahinkaya’nın ABD’de olmaları asla sorgulanmadı. Bana göre çok önemli olan bu 2 dış seyahatin nedenini araştıran kimse anımsamıyorum ben.

Şimdi herkes Recep Tayyip Erdoğan’la Fethullah Gülen’in çok iyi geçinirken neden ve nasıl kavgaya girdiğini konuşuyor. Oysa kavga hep vardı ama ABD Erdoğan’ı desteklediği ve Gülen’e de desteklemesi için emrettiği için belli olmuyordu. MİT olayına kadar benim dışımda bu kavgayı yazan çıkmadı, ben 2008’de yazdığımda da zaten kimseyi inandıramamıştım. Oysa işin içinde bir gariplik vardı ve Gülen’in de içinde bulunduğu Nur tarikatı AKP’ye kadar hiçbir zaman dinci bir partiyi desteklememişti. Doğal olarak bence bu destek suni bir destekti ve kavga çıkması su götürmezdi.

İşte burada benim aklıma 2 soru geliyor:

1-      Eğer ABD hâlâ AKP’yi yada Erdoğan’ı destekliyorsa Gülen ekibi hangi cesaretle bu kavgaya girebildi.

Yada,

2-      ABD Fethullah Gülen’i hem orada barındırıp, hem de destekliyorsa, ilk çıkışında ılımlı İslam adına desteklediği AKP’ye Gülen’in rest çekmesine neden ses çıkarmıyor.

İkinci sorunun daha Türkçesi şu esasında: ABD Erdoğan’ı dışlamasa Gülen bu kadar rahat muhalefet edebilir mi? Yada tersi esasında, Erdoğan ABD’nin hâlâ desteğini alsa, kendisi gibi ABD desteğini alan Gülen’i yok etmeye çalışabilir mi?

Kafamdaki bu sorular dahilinde benim aklıma şu soru geliyor, son yada bir önceki görüşmesinde Barack Obama, Recep Tayyip Erdoğan’a “Partinin başından git, seni değil başbakan, cumhurbaşkanı bile yapmayacağız, köşende otur!..” dedi mi.

Bence dedi, bu konuşma olmadan Erdoğan ABD büyükelçisi için, “İçişlerimize bu kadar karışma, gerekirse göndeririz…” diyemez. Bence Erdoğan kendisine tavır koyan ABD’ye tavır koyarak Gezi olaylarından başlayarak düşen popülerliğini toparlamaya çalışıyor, düşen karizmasını arttırmaya çalışıyor.

Ben bu tümceyi duymadım ama son zamanlarda yaşadıklarımla bunun gerçekleştiğine inanıyorum. Obama, Erdoğan’ı defterden sildi ve yenisini arıyor. ABD 4. Askeri darbeye izin vermedi ama Erdoğan’ın sivil darbesini de örtbas edemedi. Doğruyu söyle Erdoğan, Obama sana ne dedi?

3 Yorum »

  1. Bencede cok yerinde tespit fettullah tek basina boyle bjr ise karisamaz adresler hep abdnin elinde olmuyormu tipki ergenokon davasinda ki gibi adresleri kim vermisti bunlara …

    Yorum tarafından Fehmi Yasoglu — Ocak 21, 2014 @ 4:10 pm

  2. oğlum tayyip seni ben bile savunamıyorum bana biraz daha eğitimli kuduz iti lazım dedi

    Yorum tarafından mahir sertkaya — Ocak 21, 2014 @ 9:27 pm

  3. yakında gider…

    Yorum tarafından oyun gemisi — Ocak 26, 2014 @ 9:05 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: