Ahmet Nesin's Blog

Şubat 14, 2014

AKP SEÇİMDEN 1. PARTİ ÇIKAR AMA 3. YADA 4. PARTİ OLUR!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:39 am

AKP SEÇİMDEN 1. PARTİ ÇIKAR AMA 3. YADA 4. PARTİ OLUR!..

Bu nasıl başlık diyebilirsiniz ama sanırım gazetecilik bunun gibi ilginç başlıklarla doludur. Bu tür başlıklar kimileyin okurun dikkatini çekmek için, kimileyin de gerçeği yansıttığı için atılır… Bu başlıktaki gerçeklik nerede diye düşünenlere kısaca açılayayım:

AKP ciddi bir şekilde kan kaybediyor, bu kan kaybediş yeni başlamadı ama gezi olaylarıyla hızlandı ve Fethullah Gülen kavgasıyla hızlanıp, ayakkabı kutularıyla son noktasına geldi. Bu demek değildir ki AKP birdenbire anormal bir düşüşe uğrayacak, hayır, yine seçimlerden en azla oy alan parti olacak. Ama bu seçim en azla oy alan partinin bir şok yaşayacağı bir seçim olacak.

Önce şu gerçeği ortaya koymak gerek, AKP belediye seçimlerinde asla milletvekili seçimlerinde aldığı oy oranına yaklaşamadı. 2004 yılında %41.67, 2009 yılındaysa %38.8 oy aldı. Yani bugünlerde açıklanan anketler gerçeği yansıtmıyor. “Yalan” yapılıyor yada yazılıyor demiyorum, seçmene kime oy vereceği sorulduğunda buna otomatikman partilerini söylüyor ama belediye seçimlerinde aynı oyu kullanmıyor. Bunun en önemli gerekçesi belediye seçimlerinde kişi isimlerinin çok daha etkili olması.

AKP bu seçimde %33 ila % 35 oranında oy alır. Anlayacağınız 2009 yılında aldığı oy oranına yakın oy alır ve birinci parti olur. CHP çok az da olsa %30’u geçebilir ve MHP de %25’e yaklaşır. BDP’nin oy oranı çok önemli değil, çünkü onlar zaten her zamanki gibi alacakları oyu çoğaltarak alırlar ve daha önce kazandıkları başkanlığı arttırabilirler.

AKP bu oy oranları sonucu çıkartacağı (Büyükşehir ve il bazında) başkan konusunda 3. Parti olur. CHP daha az oy almasına karşın 1. Parti olur, BDP 2.liği zorlar ve MHP’yle AKP 3.lüğe oynar.

Bu seçimin bu şekilde olmasının tek nedeni CHP – MHP ve Gülen koalisyonudur. Şöyle açıklayayım, AKP kimi illerde CHP ve MHP toplamını ciddi bir şekilde geçiyor, bu illerde çok fazla sorunu yok, ancak 2-3 puan geçiyorsa buralarda da zorlanır. Ama CHP – MHP toplamının AKP’yi geçtiği illerde AKP ciddi sorun yaşayacak. Çünkü bu illerde CHP daha fazla oy almışsa MHP tabanı CHP’ye oy verecek, MHP tabanı fazlaysa bu kez tersi olacak ve CHP seçmeni MHP’ye oy verecek.

Bu parti başkanlarının anlaşmasıyla oluşan bir olaydan çok halkın artık “AKP’den kurtulma” yaklaşımıdır. Bu 2 partinin gizli halk ittifakına Gülen taraftarlarının oylarını da ekleyin, üstüne evden çıkan ayakkabı kutularından çıkan tavşanları ekleyin, bantların dinlendiğini anımsayın ve AKP seçmeninden de kopuşu hesaplayın, seçim sonucu ortaya net bir şekilde çıkar.

Benim iddiam bu, AKP bu seçimden en fazla oy alan parti olarak çıkar ama 3. hatta 4. parti olarak bitirir. Yani aynı seçimin hem birincisi hem de sonuncusu olabilir.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: