Ahmet Nesin's Blog

Şubat 18, 2014

UFUK URAS VE ORAL ÇALIŞLAR’I HAMAMA GÖTÜRMELİ!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:24 am

UFUK URAS VE ORAL ÇALIŞLAR’I HAMAMA GÖTÜRMELİ!..

Gezi olayları kadar net bir olay dünyada az bulunur. Çoğunluğu gençlerden oluşan demokrat halk kesimin hükümete “Bana sormadan öyle her istediğini yapamazsın…” diye ayaklandığı bir protesto eylemidir. Protesto eylemleri bizim gibi ülkelerde garipsenir, çünkü protestoyu anlayabilmek için demokrasinin ne olduğunu anlayabilmek ve doğal olarak onu istemek gerekir. Gezi olaylarına baktığımızda hangi partilerin karşı durduğuna bakarsak Türkiye’nin demokrasi hareketini de biraz olsun çıkartmış oluruz. Başta AKP olmak üzere MHP ve BBP gibi partiler Gezi olaylarına karşı durdular. Zaten bu üç partiden de kurulduğundan beri kimse demokratik bir yaklaşım beklemiyor.

Gezi olaylarına neredeyse bütün Türkiye ayaklandı, yaşamaya alışık olmadığımız bir olaydı, esasında gençler hepimize ders verdi, en önemlisi Recep Tayyip Erdoğan en az 2 ay gündem belirleyemedi, gündemi belirleyen gençlerdi.

İlk 3 günü hariç neredeyse her saatini Gezi eyleminin içinde yaşayan birisi olarak yapılan herşeyi birebir yaşadım ve gördüm. İlk günler polisler bedava içki ve uyuşturucu hap dağıttılar, aramızdaki sivil polisin haddi hesabı yoktu, ama hem inisiyatif, hem de gençler buna izin vermedi. Siviller yavaş yavaş Gezi Parkı dışına çıkartıldı, eylem çok fazla sorun olmadan devam etti.

Bu kadar uzun bir direniş hareketi hükümetin iyice şaşırmasına neden oldu, gençler öldürüldü, kör edildi, hastanelik edilinceye kadar dövüldü ama vazgeçilmedi. Hükümet buna karşı yalan haberler çıkarmaya başladı. Bunlardan en önemli 2 tanesi camide içki içilmesi ve Kabataş İskelesi’nde başı kapalı bir kadının 50-100 arasında üstü çıplak kişiler tarafından dövülmesiydi.

Bu haberi ilk duyduğumda kendimi o kadının yerine koydum ve 50 kişiden birer tokat yesem ne hale gelirim diye düşündüm. Şaka demiyorum, eğer Cüneyt Arkın değilsem 30 tokat sonrası konuşamayacak hale gelir ve 50 tokadın sonun da komalık olurum sanırım. Çünkü o kadar kızmış ve kin duyan 50 yarı çıplak genç yumuşak tokat atmaz, koduğunda adama feleğini şaşırtır.

Neyse sonunda Kabataş İskelesi etrafındaki bütün kameralar izlenmiş ve kadının anlattığı gibi bir olay olmadığı anlaşılmış. Anlaşılmış anlaşılmasına da biz bunu hâlâ Erdoğan’a, Ufuk Uras’a ve Oral Çalışlar’a anlatamıyoruz. Erdoğan dünkü konuşmasında “Peki adli tıp raporunu nereye koyacaksınız?..” diye soruyor. Lümpen bir kişiliğe sahip Erdoğan esasında “koyacaksınız” demek istemiyor, ne demek istediğini hepimiz anlıyoruz da bunu onun terbiye ve ahlak anlayışına bırakıyoruz ama çok isterlerse hem raporu hem de hiçbişey çekmeyen kameraları “koyacak” biyer buluruz…

Kameralardaki görüntüleri Ufuk Uras da seyretmiş ve “Olay olup olmadığı belli değil, görüntüler çok flu…” diye bir açıklama yapmış. Radikal Gazetesi yazarı Oral Çalışlar da yazısında son zamanlarda herkesin birbirine düşman olduğunu, o yüzden kadının dövüldüğünü göstermeyen kamera görüntülerine de inanmadığını belirtmiş…

Ufuk Uras’ın yazdığını okuyunca aklıma ilk gazetecilik yıllarım geldi. Fotoğrafçılık konusunda eksiklerim çoktu ve bunu gidermek için Ahmet Yüksel’i soru yağmuruna tutmuştum. Bunlardan biri de hamamda fotoğraf çekmekti. Fotoğraf makinesiyle hamam girdiğinizde objektif buğulanır, her şey flu olur, hiçbişey çekemezsiniz. Onun da kendine göre tekniği var, önce alıştırmanız gerekiyor. Sonra 1-2 işlem daha yapıyorsunuz ve ancak hazır hale gelince çekebiliyorsunuz. İşte o zaman fluluk kalkıyor ve belden yukarısı çıplak erkekleri net bir şekilde fotoğraflayabiliyorsunuz. Tabi bunun için kafanızın da net olması gerekiyor.

O yüzden Ufuk Uras ve Oral Çalışlar’ın önce bir hamama girmesi gerekiyor, ful ile netin arasındaki farkı görmeleri gerekiyor. Ya herşeye flu bakmak isteyenlerin yanında olacaklar yada olaylara net bakanların yanında. Şu anda net bakanların tarafında gibi durup flu bakanlar gibi bakmaları bizim de onlara bakış açımızı flulaştırıyor. Net olun biraz net. Olaylara net olarak bakmak istiyorsanız polisten yediği darbelerle karnındaki bebeği kaybeden genç kızı anımsayın, film çok netti ve genç kız “Vurmayın, hamileyim…” diye avaz avaz bağırıyordu. Belki de size bağırıyordu…

1 Yorum »

  1. Cumhurbaskani Gül , Basbakan Erdogan ve Cemaatleri : HIRSIZDIRLAR! YALANCIDIRLAR! KAN DÖKÜCÜDÜRLER! yaptiklari herseyi Islamin icine sokup dini ve milli deger haline getirdiler.Ben dünyanin hic bir yerinde YOLSUZLUK yapmis birini yedirmeyiz diye bagirarak yazarak cizerek yandan gecerek üsten atlayarak savunan destek veren birakin demokrati sosyalisti köse yazarani ,DOGADA NE TEK BIR CANLI YA DA CANSIZ BIR VARLIK gördüm.Bunu sevgili Ülkemde gördüm.Aziz dede Bu milletin %60 aptaldir demisti.Simdi bu duruma ne demeli?

    Yorum tarafından Mustafa Asci — Şubat 18, 2014 @ 8:13 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: