Ahmet Nesin's Blog

Mart 29, 2014

NEDEN HDP VE NURHAK…

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:05 am

NEDEN HDP VE NURHAK…

Önceki gün oyumu HDP’ye vereceğimi yazdım yasaklı twitterda. Kıyamet koptu, kendilerine demokrat ve sosyalist diyen kesim ne babamın kemiklerinin sızlamasını ne de AKP’ye yardımcı olduğumu bıraktılar. Türkiye ilginç bir ülke, kendilerini solcu sanan bir kesim AKP gibi dinci bir partiyi yenmenin yolunun CHP gibi sağcı bir partiye Fethullah Gülen’le, MHP’yle beraber oy vermekten geçtiğine inanıyor. Hasan Cemal de bu konuda ne kadar demokrat olduğunu açıkladı zaten. 12 Eylül darbesinden sonra Türkiye’de Turgut Özal’ı, Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Fethullah Gülen’i destekleyen demokratımsılarla doldu.

Bu da yetmiyor, bir sosyalistin sosyalist bir partiye üye olmasını ve doğal olarak seçimlerde benimsediği partiye oy vermesini de bölücülükle suçluyor. Türkiye dışında bir sosyalistin demokrasi adına sağcı bir partiye oy verdiğini ne gördüm ne de duydum.

Oyumu HDP’ye vereceğim, çünkü:

 1. İşçi sınıfının sorunlarının sadece sosyalist sistemle çözüleceğine inanıyorum,
 2. Kürtlerin dil ve kültürel sorunlarının ancak sosyalist bir iktidarla, onlarla beraber çözüleceğine inanıyorum,
 3. Sadece Kürtlerin değil, bütün Türkiye’nin özerk bir sistemle yönetileceğine inanıyorum,
 4. “A”sına bile hasret kaldığımız adaletin ancak sosyalist bir sistemle düzeleceğine inanıyorum,
 5. Alevilere sadece oy potansiyeli olarak bakanlara karşı, onların sorunlarını çözece tek sistemin sosyalizm olduğuna inanıyorum,
 6. Derin devletle her zaman iç içe olmuş burjuva partilerin aksine derin devlet sorununu ancak sosyalistlerin çözeceğine inanıyorum,
 7. Ve en önemlisi Türkiye’nin en küçük sorunundan en büyük sorununa kadar çözümünün Mustafa Kemalsiz yada Mustafa Muhammedsiz çözecek tek sistemin sosyalizm olduğuna inanıyorum. İşin Türkçesi iki Mustafasız bir ülkede yaşamak istiyorum,
 8. ABD’nin belirlediği bir parti yada başbakana oy vermemek için HDP’ye oy veriyorum.

Bütün bu gerekçelerim yeter mi bilemem ama daha sayfalarca yazabilirim. Şu an bu yazıyı yolda yazıyorum, Nurhak’a doğru gidiyorum. Doğduğumdan beri tanıdığım Sinan Cemgil’in öldürüldüğü yere gidiyorum. Konuşma yapacağım, gözyaşlarıma hakim olarak konuşabilecek miyim bilmiyorum.

Son gerekçem nedir biliyor musunuz, Deniz Gezmişlerin, idamına oy veren, Sinan Cemgillerin öldürülmesine onay veren bir CHP’ye oy vermeyi demokrasiye ihanet olarak görüyorum. Yaşı genç olanlar belki bilmeyebilirler ama 12 Mart darbesinin başbakanı bir CHP’liydi. 12 Mart’ın 3 başbakanı, Nihat Erim, Sadi Koçaş ve Ferit Melen, buyurun size 3 CHP’li. Siz de CHP’ye oy verip demokrat olun ama bırakın ben HDP’ye oy verip bölücü olayım…

8 Yorum »

 1. Agzina saglik hocam

  Yorum tarafından orcun masatci — Mart 29, 2014 @ 8:29 am

 2. Yazılarınızı zevkle okuyorum, katıldığım kısımlar, karşı olduğum bölümler, farklı düşündüğüm fikirlerim olabiliyor.
  Sosyalizme inanıyorum ancak, “İşçi sınıfının sorunlarının sadece sosyalist sistemle çözüleceğine inanıyorum ve ABD’nin belirlediği bir parti yada başbakana oy vermemek için HDP’ye oy veriyorum.” bölümlerindeki kişisel düşüncem, Sosyalizmin HDP ile nasıl bir bağı olduğunu anlayamadım (Kişisel düşüncem, aşiretler ve ağalar ile yakın bağları olduğudur). HDP’nin, ABD tarafından desteklenerek yaşama geçmiş olabileceği olanaksız mıdır?
  Barış ve esenlik dileklerimle.
  Alinur Uğurpakkan

  Yorum tarafından Alinur Uğurpakkan — Mart 31, 2014 @ 7:37 pm

 3. Bugünkü CHP’nin tarihi olmasını değiştiremeyiz. Ama şu anki yönetimin suçu ne? Geçmişi olan bir partide olmak mı? Yeni kurulmuş ve geçmişi olmadığı için hatası da olmayan partilere mi umut bağlayacağız? HDP’nin Amerika desteği olmadığından nasıl bu kadar emin oluyorsunuz? Madem Amerika destekliyordu CHP’yi ve bizi Amerika yönetiyordu, onların her istediği oluyordu, bu seçim sonuçlarını nasıl açıklıyorsunuz?

  Yorum tarafından ilkay — Nisan 3, 2014 @ 6:28 am

  • Şuanki CHP yönetiminin en önemli suçu CHP’nin kirli geçmişyle yüzleşmekten kaçması ve sol değerleri istismar etmesidir.

   Yorum tarafından Abdurrahim Kaplan — Mayıs 8, 2014 @ 6:42 am

 4. Mustafasiz bir ulkede yasamak ugruna ;Apo+Tayyip koalisyonuna destek olmanizi dogru bulmuyorum. Kim daha sagci AKP mi?,CHP mi? Yoksa HDP mi? Turk sagindan kacarken Kurt sagina sarilmak da bir cozum olmasa gerek.
  Her halukarda memlekette sizin gibilerin olmasi olumlu ve gereklidir.
  Saygilar

  Yorum tarafından R.Bozkurt — Nisan 3, 2014 @ 8:08 am

 5. Saydığınız maddeler kuşkusuz doğru; 1i hariç. 8. maddenin tam olarak ABD nin oyunu olduğu çok bariz. Parti yetkililerinin ana akım medyada bir o yana bir bu yana boy göstermesinden. Madem tek çarenin sosyalist bir parti olduğunu düşünüyorsunuz niçin TKP ya da ÖDP ye değil de HDP ye oy verdiniz? Analizinizi okumak isterim bu konuda. Burdan bakınca verdiğiniz karar maalesef yetmez ama evetçilik ile birebir aynı gibi duruyor..

  Yorum tarafından bir soru — Nisan 22, 2014 @ 5:40 am

 6. HDP nin Amerikan projesi olduğunu ve onlar tarafından desteklendiğini söyleyenlere soruyorum? ABD zamandır sol, sosyalist, sınıf mücadelesi veren, ve ulusal mücadele veren parti ve örgütleri destekliyor? Ve nasıl bir destektir ki o biz içindeki yöneticler bunu bilmiyoruz?.. chp, ödp tkp yi niye desteklemediğini soranlara! cevap çok açık değil mi?. hepsi birbirinin aynı değil mi?. Aday mı çıkardılar? Ankara da ki çıkardıkları adaya kendileri oy mu verdiler ki? Bu soruyu sorma akılsızlığına düşüyorsunuz? “CHP nin yeni yönetcilerinin ne suçu var” sorusu da garip bir ironi galiba. 90 yıllık çınar olduğu ile övünen bir partide 90 yılda ne değişmiş?

  Yorum tarafından sevim — Mayıs 6, 2014 @ 4:18 pm

 7. bilgiler için teşekkürler..

  http://www.sahneizle.com

  Yorum tarafından serkan — Mayıs 1, 2015 @ 1:17 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: