Ahmet Nesin's Blog

Temmuz 8, 2014

NASYONEL SOSYALİST ERDOĞAN!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:53 am

NASYONEL SOSYALİST ERDOĞAN!..

Türkiye bir seçim cenneti. Hangi parti, hangi belediye olsa aynı şeyi yapıyor, bütün olması gerekenleri, seçim propagandası yapmak üzere seçime 2 ay kala bir zamana bırakıyor. Bunu Demirel de, Ecevit de, Özal da yaptı ama bu Erdoğan bir başka yapıyor.

İktidara geldiğinde “Değiştim ben, sizin bildiğiniz dincilerden değilim…” dedi ve Avrupa Birliği’nin söylediği bütün demokratik yasaları çıkardı. Bunları çıkarırken ben yazılarımda karşı çıkmıştım ve çok tepki aldım. Kimlerden aldım, kendilerine hâlâ sosyalist diyen AKP destekçileri eşhellektüel, aydınımsı, libre-el-al grubundan aldım. Ben yazılarımda, kendi parti yada hükümet programında olmayan yasaları çıkaran hükümetlerin bunları uygulamasının zor hatta olanaksız olduğunu, bunların demokratik yasalar olduğunu ama çıkaran meclisin bunlara inanmadığını yazdım hep. Gerçekten çıkan yasaları ancak sosyal demokrat yada sosyalist (Sosyalist derken Marksist anlamda değil, Avrupa sosyalisti dediğimiz türden sosyalisti kastediyorum) parti yada hükümet çıkarabilirdi.

Avrupa Birliği derken Erdoğan hedefine de ulaştı ve oylarını arttırdı. Oysa Erdoğan’ın düşünce olarak AB’yi kabul etmesi olanaksızdı, AB’de gelişmemiş ve nüfusunun çoğunun Müslüman olan bir ülkeyi alması olanaksızdı.

Erdoğan anayasayı değiştirmek için kolları sıvadı ve ancak sosyalistlerin uğraşacağı derin devlet ve darbecilerle uğraşmaya başladı. Neler yazmadılar ki, ilk kez bir genel kurmay başkanı yargılanıyormuş da, bu kadar demokrat bir başbakan gelmemiş de, esasında Erdoğan solun bugüne değin yapamadığını yapıyormuş da, da da da… Utanmasalar Erdoğan’ı Marksist ilan edeceklerdi. “O kitap değil bomba…” diye büyükelçilere açıklama yapan Erdoğan, bugün Ahmet Şık’ın aynı kitabı için “Paralel yapı basılmayan kitabı da yasakladı, bunlar bu kadar hain…” diyebiliyor…

Bunlar seçimde anayasayı tek başına değiştirme olasılığı vermedi Erdoğan’a ve bu kez Kürt açılımını yaptı. Anımsayanlar bilir, ertesi gün karşı çıktım bu oyuna zaten Erdoğan da yüzümü kara çıkartmadı ve Kürt açılımmayalımın adını 4-5 kez değiştirip seçime kadar bişey yapmadı. Seçimler oldu, yine anayasa tek başına değişmiyor. Yine kendi açısından çuvalladı.

Yine seçimler var ve bu seçim Erdoğan için en kritik seçim. Emeklilere bir zam yaptı, akıllara seza, ben artık her ay 80 lira fazla alacağım. 80 lira deyip de gülmeyin, son yılların en büyük zammını yaşadı Türkiye. Arkasından kadınları daha erken emekli yapma yasasını çıkardı. Duyan da Erdoğan’ı anidenbire feminist oldu sanacak. Ve hepsinin ötesinde yeni bir paket çıkardı ki, bu kadar demokrat olabilir. Paketten anlaşılan tek şey var bana göre: “Bunlar olabilir midir sankilim…

Erdoğan AB’yi benimseyen liberallerin oylarını aldı, anti darbeci solcuların oylarını aldı, şimdi de Kürtlerin ve sosyalistlerin oyuna taktı kafayı. Bu oyları hiç alamıyordu ama bu kez seçimler 2 turlu olduğundan ve ona göre Selahattin Demirtaş 2. Tura kalmayacağından, bu oyları kazanmak gerek.

Ancak Erdoğan bu seçimlere katılırken bitek MHP’nin milliyetçi kesimini ihmal etmiyor. Seçim zamanı en nasyonel adam olup çıkıyor çünkü MHP oylarını almak ona göre daha kolay ve çok çaba sarfetmeye gerek yok.

İşte Erdoğan’ın seçim öncesi sosyalist kimliği nasyonel kimliğiyle birleşince ortaya nasyonel sosyalist bir insan çıkıyor. Nasyonel sosyalist böyle mi tarif ediliyordu be, aman ne bileyim ben, işte yaptıkları, işte sattıkları. Bana öyle geldi işte.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: