Ahmet Nesin's Blog

Ocak 9, 2015

HIRSIZLARIN TANRISI HERMES!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:32 am

HIRSIZLARIN TANRISI HERMES!..

Çok Tanrılı dinler zamanında tanrıların işi daha kolaymış esasında. Diyelim ki çocuğunuz olmuyor ve tanrıya dua ettiniz, baştanrı sizi hemen bereket tanrısına yönlendiriyor. Bizim toplumda evde kalmak gibi bir gelenek var ya, öyle her tanrıya yakarmanın bir faydası yok, Zeus yukarıdan gür sesiyle seslenip “Kardişim, madem evde kaldın Hera’ya yakar, bana ne senin kocasız kalmandan…” deyiveriyor. Diyelim ki eşlerden biri kısır ve çocuğu olmuyor, hemen Bon dea’ya yakaracaksınız, hatta başınızda Recep Tayyip Erdoğan varsa, 9 ayda bir 3 kez yakarmanız gerekiyor.

Erdoğan’la başınız derde girdiyse, o işe Eres bakıyor, kendisi nifak tanrısı olup 10 tane Fethullah’ı cebinden çıkartır da çöp diye bikenara bırakıverir. Ama işin içine nifak sokmakla olmuyor, çünkü nifak karşılıklı yapılan bişey, o zaman hemen Nemesis’e düşüyor işiniz, “Ey ulu Nemesiz, bugüne değin bizi kullananlar artık bizi sallamıyor, bunlardan intikam almam gerek…” demek zorundasınız. Dediğiniz anda intikamlardan intikam beğenin, her türlü, cd, vcd, dvd devede kulak kalır, dünya ekranı alır da “Tuti mucizeyi guyem de baba, ben bu paraları nereye gömem…” şarkısını nakaratlaştırıp söylersiniz. Ama detoneyseniz işiniz Apollo’ya düşecektir ve ondan size ses vermesini dilemezseniz Van’da konuşmaya çalışan Erdoğan’a döner, pavyonda bile iş bulamazsınız.

Bütün bunları yaşarken mutlaka hata yapmışsınızdır, o kadar intikamcı varken tapelerin ortaya çıkması sizi panikletir doğal olarak. O zaman hemen Ate’ye yakarmanız gerekir. Kendileri günah tanrısı olup mitolojide “Hafif tanrı” olarak anılır. Ate olduğundan mıdır, yoksa başka nedenlerden dolayı mı hafiftir bilemem ama günümüzde Türkiye’de olaydı, hafiflik ne demekmiş görürdü de tanrılığı ustalara verirdi.

Doğal olarak günah işlerken hile yapmanız gerekiyor, bunun için Fraud’u çağırmanız gerekecek. Benim tanık olduğum bikaç olay var, yanlış telaffuzdan Freud’u çağıranlar gördüm, aman ha, başınız öyle bir belaya girer, aklınız karışır ki, sizi değil Erdoğan, Zeus bile kurtaramaz…

Bütün bu işleri yaparken Hades’e yakarmamanız olanak dışıdır. Hades Zeus’un kardeşi olup, yeraltı tanrısıdır ve çok ama çok acımasızdır. Persephone’la evli olan Hades’in ayrıca çok da açgözlüdür. Hep kollarını çoğaltmak için uğraşmıştır. Baktığım fotoğrafta kolları saat dolu ama eski tarih, ederini çözemedim.

Gelelim Hermes’e, ne kadar ilginç ki, Hermes hem tüccarların, hem de hırsızların tanrısıdır. Aynı zamanda çok hızlı olduğundan Zeus’un da habercisidir, ne kadar hırsızlık varsa Zeus’un haberi olur anlayacağınız.

Bikaç tanrı yada tanrıça da bizi ilgilendiriyor. Mesela Hestia ocak ateşi tanrıçasıdır ama ne kadar yakarsanız boşuna, ocağınıza ateş düştüğünde yapacak bişey yoktur, olan olmuş, açlık sınırında asgari ücretle geçinmeye çalışır, zaten ocağınızı da nah yakarsınız… Yoksulluk tanrıçası Penia’da yaramaz zaten, size verse verse bikaç penny verir ki, ben İngiltere’de yaşarken gördüm, bi işe yaramıyor.

Bütün bunlardan sonra işiniz hakikat tanrıçası Varitas’a kalıyor ki, bugüne kadar işe yaradığı pek görülmemiştir.

 

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: