Ahmet Nesin's Blog

Ocak 19, 2015

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI EVLİLİK YAŞINI 9’A ÇIKARDI, TEBRİKLER!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:19 am

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI EVLİLİK YAŞINI 9’A ÇIKARDI, TEBRİKLER!..

Geçenlerde kişinin birisi kızların 6 yaşında nikahlanabileceklerini söyledi. Nurettin Yıldız denilen kişi esasında tam olarak evlendirin demiyor, islama göre nikah olabileceğini ama evlilik olamayacağını söylüyor. Bunu da beşik kertmesi ve benzeri olaylara bağlıyor. Nikahla evlilik aynı mıdır, nikahlım diyerek kız yada kız tarafı zorlanabilinir mi bilmiyorum ama büyük olasılıkla iğrençlikler yaşanır.

Nurettin Yıldız bu açıklamayı yaptığında kıyamet koptu, AKP’li bakanlar dahil tepki gösterdiler. Ama bakan sonra söylediği tümceleri değiştirdi, sanırım yukarıdan fırça yemiş olmalı. Bu tür bir tartışma olur da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez devreye girmez mi, elbette girdi…

Mehmet Görmez 30. İl müftüleri istişare toplantısında çocuk evliliklerinin İslam’a uygun olmadığını söyledi. Bunu duyunca hemen seviniyorsunuz, üst düzey açıklama sizi mutlu ediyor. Görmez gazetecilerin sorusuna şöyle yanıt veriyor: “Çocuk yaşta, henüz anne ve eş olmaya aday olmamış kız çocuklarını erken yaşta evlendirmek İslam dinine uygun olmadığını her fırsatta ifade etmiştir. Kuran’ı Kerim nikah-ı misak olarak değerlendirir. Misak sözleşme demektir. Sözleşme karşılıklı olmadığı takdirde ve özellikle o sözü verip anne, eş olmaya uygun olmayan bir kız çocuğu evlendirmek doğru değildir. Hala böyle bir geleceğin ülkemizde çok çok azda olsa varlığını koruyor olmasından büyük bir üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hele hele İslam dünyasında Afrika’da muhtelif yerlerde bu yanlış uygulama İslam dinine mal ediliyor. İslam dinine asla mal edilemez. Çocuk yaşta rızası alınmadan, nikah akdine imza atacak halde olmadan, anne ve eş olma kararını kendisine bırakmadan başkaları tarafından çocukken, küçükken evlendirilenler, evliliğe zorlanan kız çocukları aynı zamanda en büyük haksızlığa uğramıştır demektir. Evlilik, hem annelerin, hem babaların hem kardeşlerin herkesin bu konuda duyarlı olması gerekir.

Bu açıklama sizi ikna etmiş olabilir ama beni etmedi. Bu açıklamada yaş belirtilmiyor, sadece 6 yaşı, 9, 10, 11, 12 yaşına yükseltiyor. Neden böyle diyorum, anne ve eş olmaya sözü gıcığıma gitti de ondan. Anne yaşı kız çocuğunun regl olma yaşıdır, bu kimi çocuklarda 9-10, kimilerinde daha yukarıdadır. Yani, Mehmet Görmez 6 yaşında evlendirmeye şiddetle karşı çıkarak o yaşı 9 sınırına çıkarmıştır.

Ne kadar demokratik ve modern değil mi Görmez’in söyledikleri, evliliği 6 yaşından 9-10 yaşına çıkarmış, çünkü baliğ olan, yani regl olan kız artık anne olabilir, bu da evlenebileceğine delalettir. Anlayacağınız Kur’an bu konuda fizyolojik ve psikolojik değişimleri yeterli buluyor evlilik için. Fizyolojik değişiklik kız da regl, erkekte de ereksiyon ve sperm ölçütü yeterli.

Psikolojik anlamda ne demek istediği çok açık değil esasında, bunun için daha çok maddi anlamda kazık yemeyeceği. daha doğrusu para saymayı bilmesinin yeterli olmasını söylüyor ama kızın parasının idaresi daha çok erkekte.

Anlayacağınız Diyanet işleri başkanı kendisine göre yaptığı modern açıklamasında kızların evlilik yaşını 6’dan 9’a çıkartmış oluyor. Yavaş yavaş ilerleme diye buna derim işte.

2 Yorum »

  1. Reblogged this on gozdeyavuz.

    Yorum tarafından gozdeyavuz — Ocak 25, 2015 @ 10:24 pm

  2. Reblogged this on dkuban and commented:
    Diyanet işleri de sapık çıktı!!

    Yorum tarafından dkuban — Ocak 27, 2015 @ 11:01 am


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: