Ahmet Nesin's Blog

Mart 8, 2015

AKP, HDP’DEN DOLAYI PANİK HALİNDE ABDULLAH GÜL’E SARILDI!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 9:02 am

AKP, HDP’DEN DOLAYI PANİK HALİNDE ABDULLAH GÜL’E SARILDI!..

Çok bilinen bir deyim vardır ya “Tarih tekerrür etmez…” diye, işte bu bizim ülkemizde işlemiyor. Dünyada tarihin tekerrür ettiği tek ülke sanırım Türkiye. Turgut Özal cumhurbaşkanı oldu, yerine Yıldırım Akbulut’u getirdi ve haftasına pişman olmaya başladı. Süleyman Demirel cumhurbaşkanı oldu, yerine Tansu Çiller’i destekledi, haftasına kalmadı bu kadar cahil biriyle nasıl başa çıkacağını düşünmeye başladı. Bir de tersi oldu, Bülent Ecevit cumhurbaşkanlığına Ahmet Necdet Sezer’i getirdi, önüne anayasa kitabı fırlatılınca pişman oldu. Şimdi de dördüncüsünü 1. Erdoğan’la yaşıyoruz. Ahmet Davutoğlu’nu getirdi ama eli kolu da bağlandı. Türkiye’nin % 99’uyla kavga eden Erdoğan şimdi de Davutoğlu ve şürekasıyla kavgalı.

Tam bu sırada 2-3 gündür önceki cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün milletvekilliği tartışılmaya başlandı. Daha önce aktif siyasete dönmeyeceğini söyleyen Gül bu konuda olmazlanan bir açıklama da yapmadı.

Peki şimdi ilginç bir durum var, Abdullah Gül’ü milletvekilliğine kim istiyor. Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada olur veriyor, sanki böyle bir yetkisi varmış gibi. Ancak burada ilginç bir tezat var, seçim sonrası başkanlık sistemini isteyen Erdoğan’a karşı Gül başkanlık sistemine karşı. Erdoğan’ın hırsını ve hastalığını biliyor.

Ahmet Güloğlu da yaptığı açıklamada Gül’ün adaylık başvurusundan memnunluk duyacağını biliyor. Oysa Gül’ün milletvekili olması Davutoğlu’nun başında her zaman demoklesin kılıcı gibi duracak, her zaman alternatif başbakanla hükümet etmek çok zor olsa gerek. Tamam Davutoğlu da başkanlık sistemine karşı ama alternatif başbakanlı çalışmak işine gelmez.

Anlayacağınız Abdullah Gül’ün milletvekili seçilmesi ne Erdoğan’ın ne de Davutoğlu’nun işine yarar. O zaman Gül neden anidenbire ortaya çıktı çikletten çıkar gibi.

Durum gayet açık, Türkiye yaklaşık 1 aydır sadece HDP’yi tartışıyor. Bütün Türkiye HDP’nin baraj sorunu kalmadığını anlamış durumda. Anlayacağınız HDP %10,5 oy aldığında 66 milletvekiliyle geliyor meclise. % 12’yle % 15 arası oy aldığında 75 ila 90 arası milletvekili çıkartacak.

66 milletvekili çıkarttığımızda bu Erdoğan’ın başkanlık sistemini bozuyor. Çünkü biz mecliste başkanlık oylamasında “Hayır” diyeceğimizi açıkladık. Daha fazla milletvekili çıkardığımızdaysa AKP tek başına hükümet bile kuramıyor yada 1-2 vekille diken üstünde kuracak hükümeti.

İşte bu olasılıklar dahilinde hem Erdoğan hem de Davutoğlu, Abdullah Gül’ün vekilliğini istemeye başladılar. İnandıkları, Gül seçime girerse AKP oy kaybetmez. Oysa kazın ayağı hiç de öyle değil, HDP yaptığı açıklamalarla Türkiye’de alternatif bir parti olduğunu kanıtladı halka. Bu oy yükselmesinin tek başına cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmelettin İhsanoğlu dolayısıyla gelmediği yapılan anketlerde gözüküyor.

AKP’nin esas zorluğu seçim sonrası başlayacak. Düşen oy oranını yükseltmek için çağırdıkları Gül kabul ederse başlarına bela almış olacaklar. Biz barajı geçeceğimizden Gül bişeyi değiştirmemiş olacak ama bu Erdoğan ve Davutoğlu’nun kaybettiğini gösterecek. İşte o zaman gülme sırası bize gelecek, çünkü Gül haklı olarak ikisinin de yüzüne beceriksizliğini söyleyecek. Anlayacağınız hem Erdoğan’ın hem de Davutoğlu’nun işi zor.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: