Ahmet Nesin's Blog

Mart 11, 2015

AZİZ NESİN HDP’YE ONURSAL BAŞKAN OLURDU!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:09 am

AZİZ NESİN HDP’YE ONURSAL BAŞKAN OLURDU!..

AKP iktidara geldi, Recep Tayyip Erdoğan CHP genel başkanı Deniz Baykal’ın yardımıyla meclise girdi ve bendeniz İzmir’de motorsikletimle giderken bir polisin tekmesiyle uçtuktan sonra Paris’e gitmek kararı aldım. Paris’i seçme nedenim orada çok yoldaşım olmasıydı, yoksa normal olarak yıllarca okuduğum İngiltere’yi seçmem gerekiyordu.

Paris’te kimle karşılaşsam, sohbet etsem “Aziz ağabey Paris’e geldiğinde havaalanından ben aldım…” diyordu. Çoğunun da evinde kalmıştı. Aynı yaklaşımı Almanya’dan gelenlerden de duyarım hep. Büyük olasılıkla Ali de duyuyordur bunları. Bu söylemlere göre babamın Orly Havaalanı’ndan Paris’e kadar giderken 50 araba değiştirmiş olması, gece de 15 dakikada bir ev değiştirmiş olması gerekiyor. Hatta bence bu söylemler bikaç yıl daha devam ederse bizim Almanya yada Paris’te doğmuş olmamız gerekiyor çünkü babam hiç Türkiye’ye gelemiyor bitürlü…

Bunu yazmamın nedeni babam öldükten sonra yaşadıklarım. Aynı masada oturduğumuz birisi babamla ilgili bir anı anlatıyor, ben sakin sakin dinledikten sonra “Haklısın ama o yazar Amerikalı değil Bulgardı, şu tarihte değil, bu tarihte olmuştu, öyle değil, böyleydi…” diye düzeltiyorum. Düzelttiklerim çok kızıp “Benden iyi mi bileceksin…” diye söyleniyor.

Aziz Nesin 12 Eylül sonrası çok girişimde bulundu, Aydınlar Dilekçesi’nden, demokrasi platformuna, Bilar’dan, Onbinler AŞ’ye kadar onlarca eyleme öncülük etti. Onunla yaptığım bir söyleşide “Neden hep sen başlatıyorsun…” diye sorduğumda, beklediğini, kimseden ses çıkmayınca başlattığını söylemişti. Şunu da eksik bırakmamıştı bunu söylerken, “Benim başlatmam çok önemli değil, arkadaşlarımızdan çok önemli destek alıyorum, sonra hep beraber yapıyoruz.” En azından Aydınlar Dilekçesi’ni çok iyi anımsıyorum, çünkü Istanbul’daki toplantılar benimle avukat Uğur Olca’nın ortak bürosunda yapıldı.

Aziz Nesin’in bir girişimi de Türkiye Yazarlar Sendikası’na önerilmişti. Kürtlerle ilgili bir sempozyum yapmaktı onun niyeti. O zaman yönetimde bulunan bir Kürt yazar bunun zamanı olmadığını söylemiş ve bu girişim askıda kalmıştı. Belki bilirsiniz, Aziz Nesin’in “Bulgaristan’da Türkler, Türkiye’de Kürtler” diye de bir kitabı var. DGM’de verdiği bir ifadesinde mahkemeye “Sayın Başkan ve Sayın Yargıçlar Kurulu Üyeleri! İşte ben, yüksek dağlardaki karlara bastıkça ayaklarından “kart-kurt” diye sesler çıkaran Türkmenlere Kürt demiş olduğum ve onların ulusal kültür haklarını savunmuş olduğum için, hiçbir zaman kabul etmediğim sanık sıfatıyla karşınızda bulunuyorum.
Hiçbir alçakgönüllülük gösterişine düşmeme gerek yok ki, ben salt Türkiye´nin değil, dünyanın tanınmış çağdaş gülmece yazarlarından biriyken, Türkiye Cumhuriyeti´nin en ciddi kurumu olması gereken Genel Kurmay Başkanlığının yayınları arasında çıkan ve bir kurmay yüzbaşının sözleri olan bu “kart-kurt” ses benzetmesinden esinlenerek Kürtlerin Türk olabileceği gibi bir büyük gülmeceyi ortaya koymaktan âciz kalacağımı itiraf ederim.
” demiştir.

Aziz Nesin ayrıca 12 Eylül sonrası kurulması istenen bütün sosyalist parti çalışmalarına katılmış, konuşmalar yapmış ve ÖDP’den önceki partinin de onursal başkanı olmuştur.

Bu yazımı unutkan aydınlar için yazdım, HDP’den Antalya aday adayı olduğumdan beri babamı mezarında ters döndürenler için yazdım, Aziz Nesin’i Atatürkçü sananlar için yazdım, Aziz Nesin’in inançlı bir Marksist olduğunu unutanlar için yazdım.

Aziz Nesin yaşasaydı benim yada Ali’nin barış sürecine katkıda bulunmamızdan dolayı gurur duyardı, siyaseti iş olarak sevmese de ikimizin yada birimizin bu dönem bu iş için, barış için soyunmamıza destek verirdi, gözleri buğulu buğulu bizi seyrederdi. Ama daha da önemlisi Aziz Nesin yaşasaydı HDP’yi sonuna kadar destekler ve bu partiye ONURSAL BAŞKAN olurdu…

3 Yorum »

  1. Doğru!..

    Yorum tarafından Kemal — Mart 11, 2015 @ 7:02 pm

  2. Babanız sizi iyi tahlil etmiş ama siz babanızı tanımamışsınız emperyalistlerle kucak kucağa oturmuş iktidarın 12 senedir koltuk değneği olan terörist başı ve onun hık deyicileri HDP ve Demirtaşın şahte demokratlığını,ucuz siyasetini Aziz Nesin görebilecek onları çözebilecek zekaya sahipti.. zira siyasal İslamcıları en iyi tahlil edip Halkı uyaran Aziz nesin den başkası değildi…

    Yorum tarafından ata — Mart 17, 2015 @ 8:58 pm

  3. Ahmet bey neden yorumu sildiniz? herhangi bir hakaret yoktu asla olamaz, hem demokrat geçinip, hem de sansürcü olacaksınız, işte bu yüzden siz HDP ye yakışmışsınız ama soyadınız yakışmıyor.Eğitim şart, iyi günler

    Yorum tarafından ata — Mart 18, 2015 @ 6:48 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: