Ahmet Nesin's Blog

Mart 19, 2015

BU KADAR KORKMA ERDOĞAN!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:03 am

BU KADAR KORKMA ERDOĞAN!..

Korku çocukluktan başlayan bişeydir, azgelişmiş toplumlarda daha çok görülür. Çünkü az gelişmiş toplumlar daha az eğitimli olduklarından yalana başvuru daha erken başlar ve sıklaşır. Korku çocuklukta anne ve babayla başlar. Anne ve baba yeteri kadar eğitim almadıklarından çocuğun şımarma hakkına gasp ederler. Yaratılışında şımarma olan çocuk küçük yaşta dayakla ve azarlanmayla tanışır. Çocuk azara ve dayağa biyere kadar dayanır ve yalan söylemeye başlar, aksi halde dayak yiyecektir, bu da onu korkutur. Daha sonra yalanlar sıralanır, öğretmene, müdüre, şefe, amire, dizboyu yalana gömülmeye başlarız.

Doğal olarak yalan korkunun bir ürünüdür, yaşamımızda içiçe geçmiştir. “Dayak cennetten çıkma” deyimi ast’ın üst’ten korkmasını açıklar yeteri kadar. Kur’an’da erkeğin kadını dövebileceği yazılıdır, yani kadın hep ast’tır. “Öğretmenin vurduğu yerde gül biter…” dediğimizde okulla tanışan çocuk korkuya ve yalana şartlı olarak başlar zaten eğitime.

Bu kadar yalan ve korkuyla içiçe büyüyen toplumlarda bu doğal olarak en çok siyasette görülür. Ben kendimi bildim bileli Türkiye bütün hükümetlerde en iyi dönemlerini yaşamıştır, en iyi kalkınmayı onlar yapmıştır ama nedense hâlâ kalkınamamıştır.

Önümüzde seçimler var ve Türkiye HDP’yle bir ilki yaşayacak. Kürtler ve sosyalistler ilk kez bu kadar inanarak ve inatla seçime parti olarak birlikte giriyorlar. Anlayacağınız korku dağları sarmış durumda.

Barajı aşacağımız kesinleştikten sonra hesaplar yapılmaya başlandı. HDP en düşük 66 vekil çıkaracak ve matematik olarak hepsini AKP’den çalması olanak dışı. Bunu fark eden CHP seçime bağımsız girmemiz konusunda bize akıl veriyor ve bunu iyilik yapar gibi söylüyor. Onlara göre barajı aşamayacağız, bize yazık olacak. Bizi çok sevdiklerinden ve önemsediklerinden seçime bağımsız girmemizi öneriyorlar.

Barajı geçtiğimizde MHP’de bikaç vekil kaybedecek ama esas sorunu AKP ve Recep Tayyip Erdoğan yaşayacak. Başkanlık sistemini isteyen Erdoğan’ın tek umudu HDP’nin seçimde barajı aşamaması.

Ama işler onun sandığı yada sanmak istediği kadar kolay değil. HDP barajı aşıyor ve hatta % 13’lere çıkma olasılığı oldukça yüksek. Yapılan anketlerde bir toplumun % 70’e yakını başkanlık sistemini istemiyorsa, bunu önleyecek tek sistemin HDP’nin barajı geçmesiyse, HDP barajı kolay geçecektir.

İşte Erdoğan’ın korkuları burada depreşiyor, korktuğu için de yalana başvuruyor. Erdoğan’ın son yalanı Türkiye’de Kürt sorunu olmadığı üzerine kurulmuş. Yazının başında yalanın çocuktan, korkudan başladığını yazmıştım ya, bu da ona benzer ve inanması olanaksız acemi bir yalan.

Erdoğan Kürt sorunu olmadığı yalanını söylerken hem HDP’ye kayacak demokrat oyları önlemeye çalışıyor, hem de milliyetçilik yaparak MHP’den oy çalmaya çalışıyor. Bunu neden yapıyor derseniz, korkudan yapıyor. Ayakkabı kutusundan korkuyor, başkan olamazsa yargılanmaktan korkuyor Erdoğan. Ben bu yazıyı yazacağımı dün sabah ilan etmiştim. Dün öğlen Selahattin Demirtaş HDP’nin AKP’yle tezgaha girmeyeceğini ve Erdoğan’ı başkan seçtirmeyeceğini açıklayınca korku dağları iyice aşmıştır. Neredeyse üzüleceğim Erdoğan’a ama yapacak bişey yok, esasında Erdoğan zırvaladıkça bizim oyumuz artıyor. Konuş Erdoğan, konuş, konuştukça batıyorsun, eksiliyorsun…

 

1 Yorum »

 1. hocam merhaba,
  bakın size gerçekten bir uyarıda bulunayım
  en azından hiç kimseyi hesaba katmasak da kendimden biliyorum
  akp ile ilgili bir kişi dinlediğimde onların yalanlarıyla anca hdp başeder deyip
  hdp ye sempati duyuyorum
  hdp den birini dinlediğimde(misal, sakık) , bunlardan da adam olmaz diyor
  demirtaş da tekrar sempati duyabiliyorum
  yani demem o ki ; chp ile ilgili ıvır zıvır artık pek de haklı olmayan
  – bir çırpıda chp deki son derece kaliteli insanları sayıp, hdp lileri mahcup edebilirim –
  oy getirmek yerine, gelecek oylarınızı bile engelleyecek yorumlar yerine
  daha kendinize ait şeylerden bahsedin (bakınız: cumhurbaşkanlığı seçimlerinde
  demirtaş söylemleri ile belediye seçimlerinde önder söylemleri)
  çünkü, sizlere gelecek oy ne geri kalan hakikaten ortaçağı yaşayan şeriatçı kürtlerden
  ne de mhp / akp den gelecek
  benim gibi düşünebilen chp lilerden belki gelecek, onu da heba etmeyin … saygılar

  Yorum tarafından tarık — Mart 23, 2015 @ 1:37 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: