Ahmet Nesin's Blog

Haziran 29, 2015

O ZAMAN BU POHU NİYE YEDİN MHP!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:54 am

O ZAMAN BU POHU NİYE YEDİN MHP!..

Aziz Nesin’in çok bilinen bir öyküsüdür yukarıda attığım başlık. O kadar bilinir ki, halk arasında fıkra gibi anlatılır da, anonim olduğu sanılır. Köy ağasıyla marabası at arabasıyla biyerlere giderler. Maraba yürümektedir. Ağa yolda bir tezek görür ve marabasına onu yemesini önerir. Maraba tezeği yerse hem araba onun olacak, hem de biraz arazisi. Kaybedeceği bişey yoktur ve yer. Yedikten sonra ağa yürümektedir ve bu kez maraba yolda bir tezek görür. Aynı şartlarda ağanın yemesini ister ve ağa tezeği yiyince iş aslına, başlangıca döner ve “Biz bu pohu niye yedik…” diye sonuçlanır.

Son seçimlerden sonra MHP’nin takındığı tavır da, aynen Aziz Nesin’in öyküsündeki olay gibi, herkes birbirine bakıp “Peki biz bu seçime niye girdik…” der ifadesindeler. Meclise seçilen 4 parti var, üçü seçim öncesi muhalefetti ve çoğu aynı konuda muhalefet yapıyordu. Daha doğrusu AKP’yi iktidardan düşürmek, onun olası hırsızlıklarını açığa çıkarıp, yargılamak, IŞİD devlet başkanı Erdoğan’ın diktatörlüğüne dur demek.

Şimdi yapılan ne, ciddi bir yumuşamayla AKP’yle iktidara gitmek, HDP’ye (Daha doğrusu HDP’ye oy veren 6 milyon bireye) öyle bir tavır almış durumdalar ki, Aziz Nesin’in öyküsündeki ilk arabaya binen ağa ve peşi sıra yürüyen maraba durumundalar.

Gerçi AKP tek başına iktidardayken durum değişik miydi, hayır değildi, AKP’nin yedek oya gereksinimi olduğu zaman MHP maraba olarak hemen imdada yetişiyordu zaten.

Gelelim hükümet kurulmadan yapılma olasılığı olan yasalara:

  • % 10 barajının düşürülmesi için verilen önergeye MHP, HDP’yle birlikte oy verecek.
  • Dolandırıcılık yaptığı öne sürülen 4 bakan için yüce divan oylamasında MHP, HDP’yle birlikte oy verecek.
  • Mecliste CHP ve HDP’yle birlikte çıkmaması için savaştıkları iç güvenlik yasası değiştirilirken aynı yönde oy verecekler.
  • Partiler yasasının demokratikleşmesi konusunda beraber oy kullanacaklar.
  • Cumhurbaşkanının yasalarını dar bir çerçeveye getirecekler.
  • Recep Tayyip Erdoğan’ın örtülü ödeneğini kaldıracaklar.
  • MİT yasasını değiştirecekler.
  • IŞİD’e gönderildiği söylenen silahlar araştırılacak.

5-10 yasa daha sayabilirim esasında ama bu saydıklarım bile demokrasi açısından beraber atılacak önemli adımlardır. Yukarıda yazdığım yasalar şaka değil, ancak bir koalisyon hükümetinin beraber çıkaracağı yasalardır, anlayacağınız bu yasalar çoğunlukla değişir, bunun Süleyman Demirel jargonuyla söyler yada sorarsak “Bunun başka izah taaazı va mı?” diye sorarız.

Vardiyelim ki MHP yada CHP, AKP’yle koalisyon kurdu, bu yasalar çıkmayacak mı? Yada şöyle sorsam daha açık olacak, HDP bu yasa önerilerini meclise taşıdı, iktidar ortağı olan MHP vekilleri bu durumda ne yapacaklar.

Bu yazdıklarımdan bir HDP’li olarak MHP’yle koalisyon ortağı olmak istediğim anlaşılmasın sakın ama CHP-MHP koalisyonunu dışarıdan destekleyen bir çözüm olabilir. Yoksa seçime giren 3 parti iktidardaki partiyi düşürmek için elinden geleni yapsın ve devirsin ama sonra bunlardan ikisi devirdikleri iktidar partisiyle koalisyon yapmaya çalışsın, benim siyasi beynim bu kadarına çalışmıyor. Bu arada CHP’yi MHP’yle aynı kategoriye koymuyorum, AKP’siz hükümet için elinden geleni yapıyor. İşte burada adama sorarlar: Peki başkanım, biz bu pohu niye yedik…

Yarın bu yazıya başka açıdan devam edeceğim: YA ERDOĞAN’LA YADA DAVUTOĞLU’YLA ERKEN SEÇİM…

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: