Ahmet Nesin's Blog

Haziran 30, 2015

ERDOĞAN’LA SEÇİM YADA DAVUTOĞLU’YLA!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:57 am

ERDOĞAN’LA SEÇİM YADA DAVUTOĞLU’YLA!..

Son seçimler demokrasi adına başarıdır, buna kimse karşı çıkamaz. Kolay değil, 12 Eylül faşizmi oylarla yıkıldı, daha doğrusu en ağır, en faşist yasa yıkıldı. Kürtler, komünistler, sosyalistler, liberaller ve sosyal demokratların bir kısmı % 10’luk baraja “DUR” dedi.

Sadece baraja karşı çıkılmadı, aynı zamanda 13 yıldır adım adım islami faşizmi uygulamaya başlayan Recep Tayyip Erdoğan’a da “GEÇ, KÖŞENDE OTUR…” dedi. Seçimlerden önce bir kahinlik yapmıştım esasında. Seçim günü çok ciddi hile yapılacağı söyleniyordu, HDP meclis dışında tutulacak ve AKP, daha doğrusu Erdoğan başkan seçilip kurduğu partisini de boşa çıkartıp ana muhalefet partisi yapacaktı.

Bu komik gibi gözüküyor esasında ama gerçekten Erdoğan kendisini başkan seçtirseydi, hükümeti meclis dışından seçip 1. Partiyi boşa çıkaracak, yani ana muhalefet partisi durumuna düşürecekti. Bununla ilgili yazdığım yazıda Ahmet Davutoğlu’na çok görev düştüğünü belirtmiştim. Ahmet Davutoğlu boşa çıkmamak adına HDP’ye oy verip, yapılacak olası hileleri önleyebilirdi. Bu kadar konuşulmasına karşın sıfır hileye yakın bir seçim geçirmemizde sanırım Davutoğlu’nun bilhassa yüksek seçim kuruluna ağırlığını koymuş olabilir.

Son aylarda Türkiye satranç tahtası gibi, ilginç olan satrancı 2 kişi değil 4 kişi oynuyor. Nasıl bir koalisyon olacağı üzerinde hamle üzerine hamle yapılıyor. AKP dışındaki seçmenler AKP’yi hükümetten devirdiler, devirdiler devirmesine de MHP henüz AKP’nin devrildiğini anlamamış gözüküyor.

Bu 4 kişilik satranç oyuncusunun dışında bir de misafir oyuncu var esasında, Erdoğan satranç tahtasına dışarıdan müdahale ediyor. Onun derdi satranç tahtasını karıştırıp, taş çalıp 4 veziri de yok edip kendisini padişah ilan edecek sistemi kurmak.

Bunun için büyük olasılıkla sabah akşam 45 günde hükümetin, daha doğrusu koalisyonun kurulmaması için dua ediyordur. Böyle bir yetkisi var, 45 günde koalisyon kurulmazsa cumhurbaşkanı erken seçim isteyebilir. Yeni bir seçimle Erdoğan 330 sayısını bulabileceğine inanıyor.

Ahmet Davutoğlu olaya Erdoğan gibi bakmıyor. Davutoğlu da esasında Erdoğan gibi bakıyor ama arada bir zamanlama tartışması var. Basit bir şekilde anlatmaya çalışayım. Esasında neresinden bakarsanız bakın bu seçim çok açık bir erken seçim gösteriyor. Gösteriyor ama 45 gün sonra cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle olursa erken seçimde Erdoğan yine miting alanlarına çıkacak ve AKP’yi zor durumda bırakacak. Bu seçimde Erdoğan yüzünden AKP yada Davutoğlu halka neler yapabileceklerini anlatamadı.

Oysa 45 gün içinde MHP yada CHP’yle bir erken seçim hükümeti kurmak Davutoğlu’nun işine gelir, o zaman Erdoğan hakimiyeti dışında bir seçim olur ve aynı yada birbirine yakın sonuç alınsa bile daha rahat bir koalisyon kurulup 4 yıllık bir hükümet olabilir.

Satranç tahtası karmakarışık, oynayan oynayana, her hamleye dışarıdan müdahale var, bakalım ne olacak, o tahta birisinin başında paralanacak ama kimin…

1 Yorum »


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: