Ahmet Nesin's Blog

Ekim 31, 2015

HDP KENDİ BARAJINI AŞACAK!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:14 am

HDP KENDİ BARAJINI AŞACAK!..

Yazıya başlamadan önce başzübük Erdoğan’a teşekkür etmem gerekiyor. 2011 seçimlerine gidilirken bağımsızların 35 milletvekili çıkarabileceğini yazmıştım. 1 milletvekiliyle yanılmıştım ki Diyarbakır adayımız Hatip Dicle’nin vekilliği sayılmadı ve 36’dan 35’e düştük. Erdoğan’ın beni bu kadar düşüneceği aklıma gelmemişti.

7 Haziran seçimlerinden önce 5 Nisan tarihinde Irak Kürdistanı’nda 2 Kürt televizyonuna yaptığım açıklamada HDP’nin oyları sorulduğunda % 13 alacağımızı ve 80 milletvekili çıkaracağımızı söyledim. Ne yalan söyleyeyim, bana pek inanan olmuyordu. Oysa “DAVUTOĞLU HDP’YE OY VERECEK” başlığıyla yazdığım yazımda bunun nedenlerini açıklamıştım.

Tabii ki Davutoğlu HDP’ye oy vermeyecekti ama Erdoğan’ın kendisini de yok sayarak getirmek istediği başkanlığı önlemenin tek yolu seçim hilesini önlemekti ve bence bunu da başardı. Davutoğlu bunu yaparken Kürtleri ve sosyalistleri düşünmedi, kendi geleceğini düşündü. Biz barajı aşamasaydık Erdoğan başkanlık sistemini getirecek ve hükümeti meclis dışından kuracaktı. Bu şu anlama geliyor, birinci parti olan AKP ana muhalefet partisi olacaktı. Komik ama gerçek olan buydu. Davutoğlu orantıda yanıldı, onun beklediği % 11 civarında bir oydu bu da bize yaklaşık 55-60 milletvekili veriyordu. MHP de 5-10 eksik alsaydı, az bir farkla hükümet olacak ama Erdoğan’ı susturacaktı.

80 milletvekili bunların alayına fazla geldi. Hiç beklemedikleri bişeydi bu. Zamanında Türkiye İşçi Partisi’nin 15 vekiliyle başa çıkamayanlar, 5 mislinden daha fazla vekille nasıl başa çıkacaklardı.

İşte burada Erdoğan devreye tekrar girdi, Deli İbrahim’e kurban olun siz, gözlerini kan bürümüş tam bir deli girdi savaşa. IŞİD’le savaş ayağına PKK’ye, sosyalistlere savaş açtı. İş çığırından çıktı ve durduramıyorlar.

Peki bu zulüm Erdoğan’ın yada AKP’nin işine yarayacak mı? Bunun yaradığını söyleyen bitek Davutoğlu var. Davutoğlu son açıklamalarından birinde “Ankara’daki bombalamadan sonra anketlerde oylarımız artmıştır…” diye dahiyane bir açıklama yaptı. Hani Bilal oğlana gençliğinde Einstein diyorlarmış ya, buna ne diyorlardı ben pek çözemedim.

Bu seçimin sonucunda, ne olursa olsun bir koalisyon hükümeti çıkacak. Koalisyon için her türlü olasılık var ama isterseniz ben size en sonuncu olasılığı yazayım, belki diğerlerini siz anlarsınız.

En sonuncu koalisyon olasılığı CHP – MHP ve AKP’den ayrılacak Abdullah Gül ve Bülent Arınç ekibi. Bu olasılık konuşulmaya başlandı mı bilmiyorum yada şöyle söylesem daha doğru olacak –çünkü konuşulmaya başlanmıştır da basına yansımıyordur- seçilip de ayrılacaklar listesi bile tamamlanmıştır.

Erdoğan’ın son gece listeye aldığı adayları Ankara’da bilmeyen yok. Davutoğlu sıkışmış durumda, bir o yana, bir bu yana savrulup gidiyor. Bu seçim sonucunda 2 tarafı da memnun edemeyeceği aşikar.

Peki HDP kaç vekil çıkartır bu seçimde derseniz, benim tahminim 87. Göreceğiz bakalım, üçüncü seçim sonucunu da bilecek miyim?..

1 Yorum »

  1. Sonuclari uzulerek izliyor ve yorumunuzu merak ediyorum

    Yorum tarafından TT51 — Kasım 2, 2015 @ 5:36 pm


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: