Ahmet Nesin's Blog

Aralık 28, 2015

SADRAZAMIN SOL TOPU!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:30 am

SADRAZAMIN SOL TOPU!..

Kaç gündür düşünüyorum, insanın fıtratında faşistlik olabilir mi diye! Sadece faşistlik de değil, yağcılık olabilir mi, yani insan doğuştan faşist yada yağcı olabilir mi? İnsan nasıl dinsiz yada dilsiz doğuyorsa faşist yada yağcı doğamaz diye düşünüyorum. Düşünüyorum ama işin aslı öyle olmayabilir.

Bu konu ne kadar bilimcilerin işi olsa da sanırım kimi ülke insanlarının fıtratında bazı şeyler var. Mesela akdeniz ve ege insanının sıcaktan dolayı tembel olması, Almanların anormal disipline millet olması, Japonların şirket marşıyla sabah işe başlamaları, harakiri mantığı, dünyada onca dil yok olurken Kürtlerin bunca ezilmişliğe ve sömürüye karşın hâlâ dillerine sarılmaları ve onu geliştirme çabaları, sanırım bunlar insanın fıtratında var olan şeyler.

Bir ülke düşünün, yırtık dondan çıkar gibi birisi çıkıp o ülkeyi yönetmeye başlıyor. Bu yönetmeye başladığı tarihleri siyaset bilimciler iyi araştırmalı bence. Yırtık dondan çıkar gibi beyefendi doğal olarak bir partiye mensup. Önce parti içinde kongre savaşı veriyor –ki bu çok demokrat bir olay- ama bu savaşı kongrede kaybediyor. Bu çok açık şu demektir: Bu partinin delegeleri ve tabanı henüz kendi içinde böyle bir değişime hazır değil.

Ama yırtık dondan çıkar gibi beyefendi liderliğe aç, adamın fıtratında var, partiden bikaç arkadaşıyla ayrılıyor ve parti kuruyor. Ona partiyi ele geçirmesine izin vermeyen delege ve taban ilk seçimde onu iktidar yapıyor. Hem de esas lider yasaklıyken iktidara getiriyor. İşte Türkiye’nin yırtık dondan çıkar gibi tarihi burada başlıyor. Bu halk yırtık dondan çıkar gibi çıkan adamı iktidara getiriyor.

Bizim fıtratımızda çok şey var esasında, basının ve aydınların bir kısmı, bu yırtık dondan çıkar gibi iktidar olan adamı desteklemeye başlıyorlar. Onunla beraber esasında yırtık dondan çıkar gibi gazeteciler, aydınlar, bilimciler türüyor piyasaya…

Bir insanı yırtık dondan çıkar gibi başbakan yaparsanız, onunla ne siyaset, ne ekonomi, ne bilim, ne sanat, ne spor ve hatta çapkınlığı bile tartışamazsınız, çünkü o şimdi düşleyemediği bir olayın başındadır. Tam kendisine “Efendim, ülke ekonomisi konularında kimi kaygılarım var…” dediğinizde, “Konuşme leyn, benden iyi mi bileceksin, heytttt…” yanıtını alırsınız.

İş öyle bir noktaya gelir ki, artık o yırtık dondan çıkmıştır, ne zaman nereye saldıracağı belli değildir ve en yakın arkadaşlarından birini döver. O arkadaş partiden ayrılır ve demokrasi adına ayrıldığını söyler ve demokrasi adına ikinci yırtık dondan çıkandır ama gerçek bu olmadığından, kendisi de demokrat olmadığından o sadece tali yırtık dondan çıkan olarak kalır.

İş işten geçmiştir, o artık ülkenin en başındadır ve her istediğini yapmaktadır. Ülkenin en başına geçince emir verebileceği, her dediğini yapabilecek bir yetenek bulması gerekir. Onu bulmakta zorlanmaz, zaten parti içinde onlardan bol miktarda vardır, adı da Sadrazamın sol billurudur.

İşte o an herşeyin bittiği andır artık, Sadrazamın sol billuru, yırtık dondan çıkanın karşısında hazroldadır ve ne derse yapmaktadır. “Tutukla”, tutuklar, “İşkence yap”, işkence yaptırır, “Çocuk öldür, yaşlı öldür, hamile kadın öldür, sosyalist öldür, Kürt öldür”, öldürtür, artık yapacak bişeyi yoktur, hık demiş de yırtık dondan çıkandan düşmüş gibidir…

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: