Ahmet Nesin's Blog

Şubat 8, 2016

YİNE ÜÇÜN BİRİNİ ALIRSIN ERDOĞAN!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:46 am

YİNE ÜÇÜN BİRİNİ ALIRSIN ERDOĞAN!..

Dünyada ilklerin yapıldığı daha doğrusu saçmasapan ilklerin yapıldığı bir ülke olmakta üstümüze yok. Normal bir seçim yaşadık, oyunu alan aldı ve tek parti iktidarı çıkmadı. Erdoğan denilen zat “Olur mu böyle şey, beni iktidar yapmadınız, haydi seçim tekrarına…” dedi ve adının bile konmadığı bir seçime gittik.

Seçime gitmekle kalsak neyse ama Erdoğan seçimi kazanmak için savaş açtı. Kürt sorununu tam çözüm noktasına getirmişken ve halkın büyük bir çoğunluğunu ikna etmişken girilen bu savaşlı seçimde Erdoğan tek başına hükümeti kurdurtacak oyu aldı. Ancak son dönem çıkışlarından anladığımıza göre bu da Erdoğan’a yetmedi, çünkü bu seçimden de kendi diktatörlüğünü onaylayan başkanlık sistemi çıkmadığından yeni bir seçime hazırlanıyoruz.

Türkiye’de bu gibi zamanlarda hep milletvekili transferleri dedikoduları yapılmaya başlanır ve bunun için loto oynayanlar bile çıkar. Erdoğan’ın seçim öncesi referanduma gideceği söylentisi ayyuka çıktı, bunun için 13 yada 14 vekile gereksinimi var. Bu milletvekillerini alacağı tek parti olarak MHP görülüyor bu durumda ve ne ilginçtir ki bu sayı da MHP vekil sayısının üçte biri kadar ediyor. Anlayacağınız Erdoğan kendi diktatoryal istemleri için MHP’den alacağı üçün birine razı, en sıkıştığı dönemlerde Erdoğan’a yardım eden MHP de Erdoğan’ın eline üçün birini verecekmiş gibi gözüküyor.

Bu üçün biri olayına durup dururken takmadım esasında. AKP ilk seçimlere 2002 yılında girdi ve % 34 oy alarak hükümet oldu. Anlayacağınız ilk seçimde Erdoğan üçün birini almıştı. Esasında sandığa gitmeyenleri hesaplarsak daha az almışlardı ama Erdoğan bunu ciddiye almıyor ve devamlı üçün birini aldığını iddia ediyordu.

Gelelim AKP’nin katıldığı ikinci seçimlere. AKP bu seçimde % 46 oy aldı. Ancak sandığa gitmeyenlerin sayısı ve % 10 barajını geçemeyenlerin oranını hesaplarsak Erdoğan yine üçün birini almış gibi gözüküyor.

Ondan sonraki seçimlerin de bunlardan bir farkı yok esasında, seçim sistemi değiştirildiğinde AKP’nin bütün seçimlerde üçün birini aldığını görürsünüz. Barajı aşamayan partilerin oylarını bile en çok oy alan partiye vermediğinizde oy oranları akıl almaz bir şekilde değişiyor.

Olaya daha da matematiksel bakarsak (Bunu mantığıma güvenerek yazıyorum, eğer yanlışsa Ali Nesin’den ciddi fırça yerim) esasında barajı aşamayan partilerin oyları AKP’ye devrilmediği zaman oy yüzdesi düşeceğinden dolayı meclise vekil sokan CHP ve MHP’nin de oy oranları değişecek. Bunu geçmiş seçimlere dayanarak yazıyorum, çünkü HDP öncesi Kürtler ve Sosyalistler seçime bağımsız katılıyorlardı.

Matematik yada istatistikten anlayanlar bunun hesabını yapabilirler esasında. Hatta bağımsız oyları da tek parti olarak algılayabilirler ve kimseden kimseye oy devrilmediği bir sistem içerisinde oy oranlarını hesaplayabilirler. Büyük bir olasılıkla yapılacak değerlendirmede AKP’nin en iyi oy oranı % 30 ila % 35 civarında kalacaktır ve yazının başlığına koyduğum sonuç çıkacaktır. Anlayacağınız Erdoğan en iyi durumda üçün birini almış, şimdi de başkanlık uğruna MHP’nin elinden üçün birini almaya çalışıyor.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: