Ahmet Nesin's Blog

Şubat 17, 2016

TÜRKİYE SUNİ DEVLET OLMA SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 8:18 am

TÜRKİYE SUNİ DEVLET OLMA SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA!..

Kaç gündür tarih dersi denilen komiklikleri düşünüyorum da Türkiye’nin bugüne değin iyi dayandığına inanıyorum. Çocukluğumdan beri tarih derslerinde hem Osmanlıyı hem de Kurtuluş Savaşı’nı övüşümüzü bitürlü anlayamamışımdır. O yüzden 10 satır ezberlemekle hallolacak derste hiç başarılı olamadım.

Anlayamadıklarım yada anlam veremediklerim sadece bununla kalsa iyi, biz Viyana kapılarına kadar gidişimizle övünürken, emperyalistlere karşı kurtuluş savaşı veren Atatürk’ü de yere göğe sığdıramamışız. Ama en önemlisi Cumhuriyet bize demokrasi diye yutturulmuş. O yüzden demokrasiyi hiç yaşamadan cumhuriyet elden gidiyor diye feryat figan durumdayız. Ben de hep demokrasi gelsin de cumhuriyet nereye giderse gitsin diyenlerdenim. Çünkü cumhuriyet bana hiçbişey vermiyor. İngilterenin krallık, İran’ın cumhuriyet olduğunu düşündüğümde bana bu korku çok komik yada aldatmaca olarak geliyor.

Türkiye’nin suni devlet olduğunu anlamak için eski haritalara bakmakta yarar var. 900’lerden itibaren haritalara dönem dönem bakarsanız şu anki coğrafyamızla hiçbir bağımızın olmadığını görürsünüz. Bunu söylediğim zaman ulusalcılar bana çok kızıyor ve küfretmeye başlıyorlar ama “Bizim coğrafyamız çok geniş, burada hep değişik tarihler yatıyor…” diye övünmekten de geri kalmıyorlar. Oysa o tarihlerin hiçbiri bize ait değil. Çeşitli yörelere incelemeye gidin, mezarlıklardaki durum bile farklıdır. Bodrum’da hâlâ mezar başında bir testi su bulunur, şamanlardan kalma bir gelenektir bu. Bu örnekleri o kadar çoğaltabiliriz ki, sonunda insanoğu bu coğrafyada “Ben neredeyim ve kimim?..” diye sorabilir kendi kendine.

Bu söylediğimin yanıtı ulusalcıların kızdığı gibi toprakları terk etmek değildir. Bunun için Bizansın yada benzerlerinin yeniden kurulması gerekmiyor. Yapılması gerekeni Kürtler yıllardan beri çok mantıklı bir şekilde anlatmaya çalışıyorlar, “Ben kendi dilimle, kültürümle ve seninle eşit yaşamak istiyorum…

Türkiye yada siyasiler neden buna yanıt veremiyor, bunu iyi düşünmek gerek. Bunu sadece ırkçılık yada faşizmle açıklayamayız, bunun başka bir nedeni olmalı ve sosyologlar, siyaset bilimciler bunu çok ince bir şekilde açıklamalı.

Benim de kendime göre bir açıklamam var, bu düşüncem toplam nedenler içinde ne kadar yer alır, yüzde oranı nedir bilemem ama bugünlerde bu nedenimin sıkıntısını yaşamaya başladık. Açıklamaya çalıştığım nedeni bir soruyla açıklamaya çalışayım isterseniz. Herkes kendi ülkesini savunurken ve bu çok doğalken, biz neden daha fazla savunmaya kalkıp, Suriye’deki gelişmelerden dolayı ülkemizi savunmaya kalkıp bir savaşın hatta 3. Dünya savaşının içine doğru gidiyoruz.

Bunun tek bir nedeni var bence, Türkiye suni bir devlet. Suni bir devlet olduğunu işte dönem dönem o haritalara bakınca görebiliyorsunuz. Suni devlet olduğu için de gölgesinden korkar duruma gelmiş. Böyle olunca da bırakın Türkiye’de yaşayan Kürtlerin haklarına saygı göstermeyi, komşu ülkelerdeki Kürt halklarından, haklarından yada başarılarından korkar olmuş ve rahatsız olmuş.

Birinci Irak Savaşı döneminde Saddam Hüseyin’in haklı olduğu bir açıklama vardı. Saddam Kuveyt’in Irak’tan koparılmış suni bir devlet olduğunu söylemişti. Sonuna kadar haklıydı ve bugün neredeyse esamesi bile okunmuyor. Unuttuğu bişey vardı, Irak da suni bir devletti ve bugün geldiği durumu görüyoruz. İşte Türkiye bu sorunu yaşamaya başladı. Altından kalkabilir mi derseniz, kalkar ama bunun yolu da demokrasiden geçiyor. İşte zorlandığımız nokta da burası.

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: