Ahmet Nesin's Blog

Ağustos 10, 2016

DERİN DEVLET İŞ BAŞINDA

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 6:04 am

Ahmet Nesin: Derin devlet işbaşında!

HEMIN KHOSHNAW Tarafından 27.5.2016

Ahmet Nesin

Türkiyeli yazar Ahmet Nesin, “Ergenekon Davası beraat etikten sonar derin devlet bence HDP dışındaki partileri tek çatı altında toplamış ve yeniden çalışmaya başlamıştır” dedi.

 

Dokunulmazlıkları kalkan bütün milletvekillerin yargılanacağına ya da yargılansa bile ceza alacağına inanmadığını ifade eden Nesin, şöyle devam etti:

“Daha çok batıdaki vekiller ceza alacak ki Erdoğan yapılacak bir ara seçimde, anayasa değişikliği için eksik olan 14 vekil sayısını kapatsın.”

Nesin, savaşı PKK’nin değil, devletin başlattığını söyledi.

Ahmet Nesin Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

 

Dokunulmazlıklar konusu sizce nereye varır?

Dokunulmazlık konusunda bütün demokratların birlikte hareket etmesi gerekiyor, ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tavrı bunu engelleyecek. Bugün yazdığım yazıda da söyledim, Kılıçdaroğlu aldığı bu karar sonrası Genelkurmay Başkanı’yla içtiği çayda neler konuşulduğunu açıklamak zorundadır. Hatta bu çayın davetini kim yapmıştır.

Ergenekon Davası beraat etikten sonar derin devlet bence HDP dışındaki partileri tek çatı altında toplamış ve yeniden çalışmaya başlamıştır.

Dokunulmazlığın kaldırılması ile fezlekesi bulunan tüm milletvekilleri yargılanır mı?

Bütün milletvekillerin yargılanacağına ya da yargılansa bile ceza alacağına inanmıyorum. Daha çok batıdaki vekiller ceza alacak ki Erdoğan yapılacak bir ara seçimde, anayasa değişikliği için eksik olan 14 vekil sayısını kapatsın.

HDP’liler tutuklanırsa Türkiye’de nasıl bir süreç yaşanır?

HDP’liler tutuklanırsa zaten olmayan demokrasi son darbesini yemiş olur. Bunun adı benim 2008’lerden beri söylediğim sivil darbenin son noktasıdır. Bu sivil darbe darbecilerin beraat etmesiyle güç kazanmış, askeri de tepesine getirmiştir. Nasıl bir süreç ortaya çıkar sorusunun yanıtı burada gizli. Demokrasinin olmadığı yerde demokrasi savaşımı nasıl yapılıyorsa öyle olacak. Bu süreç acı olacak ama başka bir yol da bırakmıyorlar bence.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize’deki mitinginde Yargıtay ve Danıştay Başkanları’nın da olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Erdoğan mitinglere çıkıyor, elnde çeşitli ipler var, o iplerin ucunda değişik insanlar var ve Erdoğan onları istediği gibi oynatıyor. Bunu şimdilik beceri sanıyor ama bunu ağır ödeyecek.

Böyle bir görüntüden sonra HDP’lilerin yargılanmasında adil bir karar çıkacağına inanıyor musunuz?

Başlangıcı adil olmayan bişeyin sonucunun adil olma olasılığı sıfırdır.

Dokunulmazlıkları kalkan milletvekillerinin yargılanması halinde Kürt illerinde nasıl bir durum ortaya çıkar?

Düşünmek bile istemiyorum. Bütün sorun batıdaki demokratların bu savaşıma nasıl destek verecekleridir. Türkiye kuruluşundan beri en büyük demokrasi savaşımına giriyor. Umarım bunu biran önce çözeriz.

28 milletvekilinin yargılanıp bir yıldan fazla ceza alması durumunda ara seçim ya da erken genel seçim belirecek…

Bunu yukarıda belirttim, bu vekiller batıdan, AKP’nin önde olduğu yerlerden seçilecek. Bu seçimlerde iş daha çok CHP’nin demokrat vekillerine düşüyor. CHP ya demokratlaşacak yada kendi içinden sosyal demokrat bir parti çıkartacak. Bunun artık oyanlanma şansı yok, Türkiye’nin böyle bir lüksü yok.

Sizce dokunulmazlıklar ile birlikte Erdoğan’ın önündeki başkanlık engeli kalktı mı?

 

Kalkmadı, yapılacak gizli oylamada bu yasa meclisten nasıl geçecek, hâlâ bilmiyoruz. Son bakanlar kurulu şunu gösterdi: AKP’nin eskileri artık o partide seçime giremeyecek. Onlar da ona gore davranacak. Erdoğan için meclisteki gizli oylama ciddi bir risk. O yüzden ara seçim ona daha kolay gözüküyor.

HDP 7 Haziran’dan sonra nerede hata yaptı?

İlk kez seçime katılan bir parti herkesin dediğinin aksine 2 kez barajı geçiyorsa hata yaptığı söylenemez.

HDP, çatışmaları önleyebilir miydi?

 

Devlet savaş açtığında kimsenin savaşı durdurma şansı yoktur. Ama şunu herkes bilmeli ki son savaşı açan PKK değil, devlettir. PKK hâlâ tam savaş halinde değil.

Ağabeyin Ali Nesin “Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla, PKK de, hendekler de, terör de meşrulaştırılmıştır. Kürt halkına, ‘PKK’siz siz bir hiçsiniz’ mesajı verilmiştir. Ayrıca kimsede PKK’ye silah bırakma çağrısı yapma yüzü kalmamıştır” demişti. Sizce de öyle mi?

Barış gelmeden silahı bırakmak mantığa aykırı. Silah bırakılmadığında aylarca hiçbir çatışma olmadı, demek ki sorun silahı bırakmakta değil, barış istemekte. Dünyada hiçbir savaşta bir tarafa silahı bırak, barışalım denmez. En azından ben böyle bir örnek bilmiyorum.

 

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: