Ahmet Nesin's Blog

Kasım 8, 2016

ERDOĞAN ALZHEİMER!..

Filed under: Uncategorized — ahmetnesin @ 7:50 am

ERDOĞAN ALZHEİMER!..

Doktor değilim ama son yıllarda Recep Tayyip Erdoğan’ın bize anlattıklarını genç bir psikologa yada nöroloji uzmanına söylesem, sorsam, büyük bir olasılıkla Alzheimer teşhisi koyardı. Yada şöyle söyleyeyim, son zamanlarda yaşadıklarımızı Avrupa’da bir siyasetçiye anlatsam, ömür boyu siyasetten soğurdu sanırım.

Dünya tarihi Erdoğan kadar unutkan bir siyasetçi tanımış mıdır acaba? Hiç sanmıyorum, neredeyse sabah dediğini, yediğini unutan biriyle karşı karşıyayız. Böyle olunca da ülke için durum gerçekten vahimleşiyor.

Bu unutkanlık bulaşıcı esasında, O unutunca biz de onun yaptığı rezillikleri unutuyoruz. Mesela Erdoğan’ın faşist olduğunu anlamak için yaptıklarına bakmaya gerek yok, arkadaşlarına bakmamız yetiyor da artıyor bile. Siyasi anlamda “Canım kardeşim…” dediği bir kişi anımsamıyorum ben. “Kankam” dediği İtalyan hırsızlıktan içeri girdi mesela, o kadar yakınlaşmada onları dolar mı çekti bilmiyorum ama mutlaka bişey çekti.

Mesela Esad’la paylaşmadığı şey kalmadı, tekne turlarından tutun da, sarılmalar, kucaklaşmalar gırla gitti. Ama Erdoğan Esad’ın Esed olduğunu öğrenince hayatının kazığını yediğini sandı ve onu komşu dernek başkanı sanıp devirmeye çalıştı.

Buna benzer olaylar neden oluyor diye düşünmeye başladım haftalarca. Farkındaysanız yaklaşık 1 aydır yazı yazmıyorum, sabah akşam oturdum, bunu düşünüyordum. Çünkü olayları üst üste koyduğumda bunun normal olmadığına, bir hastalık olduğuna inandım. Esad’ı yada Esed’i devirmeye çalışırken, onun bir devlet başkanı olduğunu unutmasıydı benim kafamı karıştırmaya başlayan. Sonra Dolmabahçe mutabakatı benim için son noktaydı. Onun başbakanlığı döneminde başlamıştı, adına Kürt Açılımı denmişti ama 1 hafta sonra o ismi unutunca değiştirdi. Aklımda yanlış kalmadıysa Kürt Açılımı’yla başlayan barış masası 4 yada 5 kez isim değiştirdi.

Anımsarsanız daha önce “Epileptik Davranış Biçimi” diye bir yazı yazmıştım. Epilepsi yada halk deyimiyle sara krizinde hafıza bazen geçici, bazen de kalıcı olarak gidiyor. Yakın zamanı anımsamıyorsunuz ve bunun için hafıza açıcı ilaçlar var.

Kürt Açılımı’yla başlayıp Dolmabahçe mutabakatının açıklanmasının ertesi gün Erdoğan kendi emir verdiği, görevlendirdiği bakanlarını yalanladı. Tam net ne dediğini yazamam, bunun için google’a bakmama da gerek yok ama “Bu da nereden çıktı” dediğini biliyorum. Biliyorsunuz, o masadan, açıklayanlardan hiçbir AKP’li bakan yada bir görevli kalmadı Erdoğan’ın etrafında. O emirleri kendisinin verdiğini unutmuştu.

Filistin’e yardıma gidecek olan gemi olayını ve İsrail’in yaptığını anımsamayan var mı aranızda? Sanmam, zaten varsa onların da tedavi olması gerekiyor. Son konuşmasında ne dedi gemiyle ilgili, sanırım Kocaeli köprüsünün açılışıydı ve “Kardeşim o gemiyle giderken zamanın başbakanına mı sordunuz da gittiniz, biz zaten gidiyorduk, size ne gerek vardı…” dedi ve ben kendimce son noktayı koydum. Kendi başbakanlığının dönemi olduğunu bile unutmuştu, durum cidden vahimdi bence.

İşte bütün bunları karıştırırken sara ilaçlarına da bakmayı ihmal etmedim ve kimi sara ilaçlarının alzheimer hastaları için de kullanıldığını öğrendim. Bu unutkanlıklar sara krizinin arkasından oluşmuyor, normal şartlarda konuşurken de oluyor çünkü. Mesela arabada kilitli kaldığında yaşadığının sara krizi olduğunu biliyoruz, son ABD krizinde hastaneye kaldırıldığında da ama bazıları, saldırmaları, vurmaları filan öyle bir kriz sonrasında değil.

O zaman bence bunun tek bir açıklaması vardır o da Erdoğan’ın belki de uzun süre geçirdiği sara krizlerinin etkisiyle, Alzheimer olması. Diyeceksiniz ki, bir hastalık üzerinde neden bu kadar duruyorsun? Ben de size diyeceğim ki, Erdoğan bağırsağından olduğu ameliyatı saklamıyor da, neden sara hastası olduğunu saklıyor. Yada şöyle diyeyim, kilitli arabadan çıkartıldığında rapor veren kadın doktor neden 15 gün sonra öldü de, ameliyat eden doktor yada bağırsağındaki teşhisi koyan doktor yaşıyor.

Neden biliyor musunuz, sara hastası bir kişinin cumhurbaşkanı olması yasaktır, asker, komutan olamaz, çürük raporu alır. Kanser olan birisi cumhurbaşkanı olabilir ama Alzheimer olan olamaz. Şimdi anladınız mı Erdoğan’ın neden bu kadar korumayla gezdiğini, korkusundan değil, ben onun kadar cesurunu görmedim şimdiye dek. Tek sorunu var kaybolmak, aynen şairin dediği gibi işte, hiçbişeyden korkmadı kaybolmaktan korktuğu kadar.

 

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: